Proces pôstu môže byť i pre moderného človeka prínosom. Keď sa niečoho zrieka, zároveň tým aj získava, napríklad poznanie o sebe samom. Pre TASR to pripomína rímskokatolícky kňaz, jezuita Matej Kasan. Pôst podľa neho nemusí mať vždy náboženský motív. Dodáva, že človek vníma skutočný zmysel pôstu, keď je pre neho a jeho okolie hlbokým prínosom.
„Pôstom a pokáním chceme niečo dosiahnuť, získať, docieliť. No nemusí ísť hneď o náboženský motív. Napríklad človek alebo skupina ľudí sa rozhodne držať hladovku, aby zmenila niečo vo svojom okolí. Vnímajú istú nespokojnosť, pútajú tak na seba pozornosť a dávajú najavo cieľ, ktorý chcú dosiahnuť,“ pripomenul páter Kasan. Ľudia sa postia aj pre chorobu alebo preto, aby dosiahli lepší športový výkon.
Človek môže vďaka pôstu zistiť, že je nervóznejší a chýba mu trpezlivosť. „A tak sa učí rásť prácou na sebe samom. Tiež má lepšie pochopenie pre druhých ľudí, ktorí sa snažia niečo meniť k lepšiemu, lebo sám vie, že to nie je také jednoduché. Zároveň menej kritizuje a je viac súcitný s ich slabosťou, lebo spoznal tú vlastnú,“ myslí si jezuita. „Takýmto spôsobom človek vníma skutočný zmysel pôstu, pretože je pre neho a jeho okolie hlbokým prínosom,“ skonštatoval.
Pôst má najmä náboženský motív a jeho viaceré formy sa dajú nájsť aj v judaizme, islame či budhizme. Kasan zdôraznil, že v kresťanstve má pôst špecifický význam. „Ide o očisťovanie ducha od žiadostivostí tela a očakávanie niečoho plnohodnotného. V tomto zmysle zjednotenie sa s Bohom. Inšpiráciou je nám Ježiš Kristus, ktorý sa štyridsať dní postil, aby sa pripravil na svoje verejné účinkovanie,“ povedal pre TASR s tým, že podľa Biblie sa Ježiš po skončení tohto pôstu vrátil v „sile ducha“ a hlásal tzv. radostnú zvesť o nebeskom kráľovstve, ktoré je iné ako toto pozemské.
„Teraz sme na konci pôstu a dnes je špecifický deň, ktorým si pripomíname Ježišovu smrť. Oslobodil nás od toho, čo nás ťaží a otvoril nám bránu neba svojim vzkriesením, ktoré budeme sláviť už v sobotu v noci,“ vysvetlil kňaz s tým, že na túto pamiatku sa každý piatok kresťania postia a obzvlášť v tento piatok, nazývaný Piatok utrpenia Pána. „Jeme dosýta iba raz za deň a z toho mäso vôbec. Chceme sa tak otvoriť a spojiť s Božím duchom, ktorý nás chce viesť k šťastnejšiemu životu. Nie je to ani tak o výkone ako o získaní harmónie ducha, duše a tela,“ dodal páter Kasan. Vysvetlil, že ľudia sú náchylní žiť pozemsky alebo telesne a kresťania to chcú vyvažovať duchom, aby získali „ovocie ducha“, ktorým sú láska, radosť, pokoj aj sloboda.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik