Hlavná požiadavka Ruska voči Ukrajine
18 | 04 | 2025 I Milan Laca

Toto už nie je ultimátum.

Hlavná požiadavka Ruska na rokovaniach o Ukrajine, ktorá nie je predmetom diskusie.

Čo žiada Moskva 
Podľa názoru Moskvy už nejde o diplomaciu, ale o „geometriu úderov“. Médiá informujú o neoficiálnej požiadavke Ruska vytvoriť tridsaťkilometrovú nárazníkovú zónu na hraniciach s Ukrajinou ako bezpečnostné opatrenie proti ohrozeniu jeho suverenity.
Prímerie na Ukrajine je v súčasnosti nereálne, tvrdí veľvyslanec Ruska pri OSN
Prímerie vo vojne na Ukrajine je v súčasnosti nereálne, uviedol vo štvrtok ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia. Ukazuje to podľa neho neúspech snáh zastaviť útoky na energetickú infraštruktúru, informovala agentúra DPA, na ktorú sa odvoláva... Čítať ďalej
18 | 04 | 2025 | Bari Zajačková/ TASR
Rozhodne geografia

Ako uvádza telegramový kanál „Military Chronicle“ , je to „geografia“ a nie diplomatické dohody, čo bude určovať udržateľnosť mierovej dohody medzi týmito dvoma krajinami. Ak to ukrajinská strana odmietne, nebude to dôvod na nový proces vyjednávania. Autor sa domnieva, že tvrdenie o „pokuse o vstup do Dnepropetrovskej oblasti“ znamená, že ide o "psychogeografický prah vojny".

Budú ďalej útočiť?

Analytici sa tiež domnievajú, že samotná konfigurácia konfliktu sa zmení. To znamená, že ruská armáda prejde od „oslobodzovania“ k nútenej likvidácii zvyškovej štátnosti na ukrajinskom území. V takejto situácii nie je tridsaťkilometrová zóna na hranici krajín ultimátom susednej krajine, ale novým minimálnym bezpečnostným stupňom, pod ktorý Rusko nepôjde. "A aj keď nie na papieri, bude to stále implementované na mieste. Jedinou otázkou je, koľko ukrajinských vojakov bude treba stratiť, kým to bude zrejmé", píše autor.

Všetko mohlo byť inak

Military Chronicle pripomína, že na začiatku konfliktu v roku 2022, bol pravdepodobný miernejší scenár. Ukrajina mohla získať neutrálny štatút, odmietnuť členstvo v NATO a poskytnúť bezpečnostné záruky. Teraz to nie je o ústupkoch, ale o geografii. S každým ďalším návrhom sa ruské podmienky pre Ukrajinu sprísnia, pretože doba Istanbulských dohôd pominula a Ukrajina na ne môže „nostalgicky“ spomínať.

Prečo toľko kilometrov?

Magazín vysvetľuje vzdialenosť 30 km ako nevyhnutnú sanitárnu bariéru, potrebnú vzhľadom na úplnú demilitarizáciu, redukciu ukrajinských ozbrojených síl a stiahnutie ťažkých zbraní z Ukrajiny. Ak sa Kyjev rozhodne zachovať plnohodnotné ukrajinské ozbrojené sily, takáto bezpečnostná zóna na hraniciach nebude mať zmysel. Podľa autorov „toto sa jednoducho stane zónou pre postup a ťažké zbrane takúto prekážku ľahko prekonajú".

Keď Kyjev odmietne...

Ak teda Ukrajina odmietne demilitarizáciu, zóna sa stane prvou etapou, po ktorej bude nasledovať rozšírenie geografie bojov. „Skutočná voľba“ v tomto prípade nebude spočívať v kilometroch, ale vo „výzore budúcej Ukrajiny“.  

Američania o situácii na Ukrajine: Je to mlynček na mäso!
Hovorkyňa amerického ministerstva zahraničia Tammy Bruceová opísala situácii na Ukrajine veľmi výstižne pár slovami. "Je to mlynček na mäso". Iba Európska únia stále prikladá a prikladá polienka do ohňa pod kotlom s Ukrajincami. Neexistuje tu... Čítať ďalej
17 | 04 | 2025 | Diana Zaťková

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok