Bezdomovec i farár spoločne na Živej krížovej ceste
18 | 04 | 2025 I Bari Zajačková/ TASR

Stovky veriacich na Veľký piatok opäť smerovali do centra Prešova, aby boli po 15. raz súčasťou Živej krížovej cesty. Kňaz a spoluautor tradičného podujatia Peter Gombita pre TASR uviedol, že Ježiša Krista tento rok stvárnil gréckokatolícky farár Vladislav Marčák. Jednu z mnohých ďalších postáv zahral aj niekdajší bezdomovec zo združenia Oáza - nádej pre nový život.        

„Krížová cesta je taká modlitba, nová evanjelizácia inou formou, aby sme viac pocítili prítomnosť Boha medzi nami. Cieľom je, aby si každý uvedomil, že ten príbeh je starý 2000 rokov a stále pokračuje, pretože je v nás. Snažíme sa ho napodobniť, ako to asi mohlo byť a ako to asi ľudia vtedy zažívali. Nie je to len nejaké predstavenie, nie je to o hereckých výkonoch, je to skutočne príbeh Boha a človeka. Vždy pri tom cítim takú atmosféru, energiu, silu lásky a tichej radosti,“ podotkol Gombita.       

Podujatie je príležitosťou na spoločné veľkopiatkové stíšenie sa, zamyslenie a duchovné prežitie Kristovho utrpenia. V minulosti sa konalo napríklad aj vo Svidníku, vo Vranove nad Topľou či v Spišskom Podhradí.        

Živá krížová cesta sa začala na pešej zóne pred budovou mestského úradu, pokračovala cez Hlavnú ulicu a po Ulici hurbanistov až do Záhrady umenia. Na jej príprave a realizácii sa podieľali dobrovoľníci z farnosti Prešov - Nižná Šebastová, neziskovej organizácie Oáza - nádej pre nový život, Park kultúry a oddychu a mesto Prešov. Príbeh ukrižovania stvárnilo podľa Gombitu viac ako 50 dobrovoľníkov z radov veriacich.

Matovičovi "vybehlo"
Presnejšie - "vybehla". Spomienka. Na sociálnej sieti. Kým iní pripravujú šaláty, varia syrek, zdobia vajíčka a pripravujú sa na láskavé dni rodinných návštev, Igor Matovič má v hlave "mafiu". Posadnutosť je určitý druh postihnutia, čo... Čítať ďalej
18 | 04 | 2025 | Ivan Brožík

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok