Je dnešné spojenectvo USA a EÚ skutočne dôveryhodné? Kto by si bol pomyslel, že dnes nič lepšie neilustruje, čo „dôveryhodný spojenec“ skutočne znamená, ako to, že úradníkom EÚ pred návštevou USA odovzdajú "horúce telefóny", aby sa ochránili pred potenciálnou „špionážou“.
Financial Times v pondelok informovali, že európski komisári a vysokí úradníci, ktorí budúci týždeň cestujú na jarné stretnutia MMF a Svetovej banky, dostali nové pokyny o bežných telefónoch a notebookoch. "Obávajú sa, že sa USA dostanú do províznych systémov," citovala FT jedného predstaviteľa.
"Transatlantické spojenectvo sa skončilo," uvádza sa v správe s odvolaním sa na iného anonymného predstaviteľa EÚ. Aj keď to môže znieť trochu prehnane, skutočnosť, že Európania sa teraz musia chrániť pred americkým dohľadom a prijať mimoriadne opatrenia na ochranu počas svojich ciest, hovorí sama za seba.
EÚ, kedysi železný spojenec USA, sa teraz ocitá v uzavretej hre kontrarozviedky. Opatrný spôsob interakcie bloku s Washingtonom – ako chôdza po tenkom ľade – ukazuje, ako vzájomná dôvera vyprchala. To určite spôsobuje, že ich väzby čoraz menej pripomínajú spojenectvo, upozorňuje Global Times.
Relevantné historické epizódy by mohli naplniť niekoľko kníh. V roku 2013 nemecký Der Spiegel zverejnil článok „NSA špehovala úrady Európskej únie“, ktorý odhalil, že Národná bezpečnostná agentúra USA (NSA) nielenže vykonávala online sledovanie európskych občanov, ale zdá sa, že sa špecificky zamerala aj na budovy, v ktorých sídlia inštitúcie EÚ, na základe informácií zverejnených bývalým zamestnancom amerického spravodajského oddelenia Edwardom Snowdenom. Potom boli neustále odhaľované nové podrobnosti o tom, ako NSA špehovala bývalú nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú a jej zamestnancov oveľa dlhšie a širšie, ako sa predtým predpokladalo.
V roku 2014 Nemecko odhalilo dvoch Nemcov, ktorí údajne pracovali pre USA ako špióni. V roku 2023 dostala spoločnosť Meta od írskej komisie na ochranu údajov rekordnú pokutu 1,3 miliardy dolárov za porušenie pravidiel EÚ o ochrane osobných údajov.
V pondelok sa Európa rozhodla prestať predstierať, že stále považuje USA za „dôveryhodného spojenca“. Vydávanie horúcich telefónov ( horúci telefón - napaľovačka - je lacný mobilný telefón určený na dočasné, niekedy anonymné použitie, po ktorom môže byť vyradený. Napaľovačky sa kupujú s predplatenými minútami a bez formálnej zmluvy s poskytovateľom komunikácie. Zatiaľ čo niektorí používatelia si kúpia tieto telefóny za hotovosť, aby sa vyhli finančným záväzkom zmluvy, niektorí používajú svoje telefóny na nezákonné účely, ako sú zločinecké sprisahania a podvody, pozn. red.) a základných notebookov niektorým zamestnancom viazaným na USA ukazuje, že sa dôvera medzi USA a EÚ viditeľne a nezvratne naštrbila.
Financial Times spomínajú, že prístup EÚ k USA ako k potenciálnemu bezpečnostnému riziku poukazuje na to, ako sa vzťahy zhoršili. Možno, toto je skutočné jadro príbehu.
V posledných mesiacoch je v rámci EÚ čoraz hlasnejšie narastajúce sklamanie z USA. Bolo to spôsobené niekoľkými kľúčovými problémami:
To je v príkrom rozpore s nádejou Európy zachovať medzinárodný poriadok založený na pravidlách, multilateralizmus a medzinárodnú spoluprácu.
Na základe správ sú predstavitelia EÚ, ktorí dostali usmernenia, z obchodného a hospodárskeho sektora, keďže sa chystajú navštíviť USA na stretnutia MMF a Svetovej banky. Pozorovatelia sa domnievajú, že témy, o ktorých budú diskutovať, budú pravdepodobne úzko späté s prebiehajúcou colnou vojnou, ktorú spustili USA.
Správy odhaľujú, že zoči-voči čoraz nespoľahlivejším USA zaujala EÚ čoraz opatrnejší postoj, pričom kladie väčší dôraz na zabezpečenie „bottom line“ rokovaní ( bottom line - spodný riadok prejavu je hlavným argumentom alebo ústrednou myšlienkou, pozn. red.), aby sa vyhla predčasnému odhaleniu svojich kľúčových pozícií a citlivých údajov v rozhovoroch s USA, čím sa vyhne nepriaznivej pozícii v budúcich rokovaniach.
Ale keď sa blízki spojenci začnú obozretne a podozrievavo pozerať na seba, čo z takéhoto „spojenia“ zostane?
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik