TLAČOVÁ SPRÁVA Jednota dôchodcov na Slovensku – Výzva predsedovi vlády, predsedom koaličných strán, vládu SR a Úrad vlády SR ne preverenie projektu strešných organizácií
Úrad splnomocnenca pre mimovládne neziskové organizácie nevyhovel žiadosti významných seniorských a mládežníckych organizácií. Žiadame preverenie projektu strešných organizácií.
Jednota dôchodcov na Slovensku, ako najväčšie občianske združenie seniorov na Slovensku s viac ako 105 400 členmi, vyjadruje hlboké sklamanie nad rozhodnutím Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti, ktorý nevyhovel žiadosti konzorcia seniorských a mládežníckych organizácií v rámci výzvy na podporu strešných organizácií a uprednostnil iné mimovládne neziskové organizácie.
Projekt vytvorenia strešných organizácií, ktorého súčasťou boli aj Združenie kresťanských seniorov – Pamäť národa, Študentská rada stredných škôl a Mládežnícka organizácia Jednoty dôchodcov na Slovensku, mal za cieľ posilniť medzigeneračnú solidaritu a reagovať na rastúce napätie medzi generáciami v spoločnosti. Situáciu, ktorú politický diskurz často zneužíva – napríklad pri témach ako dôchodkový systém, odchod mladých ľudí do zahraničia či rodinná politika – sme navrhovali riešiť konštruktívne a poukázať na možnosti spolupráce medzi mladými a seniormi. Náš projekt reagoval aj na výzvu prezidenta SR na scelenie spoločnosti a utuženie medzigeneračných väzieb. Mal byť dôkazom, že spoluprácou rôznych generácií možno dosiahnuť verejnoprospešné a spoločensky užitočné ciele.
Vedeli by sme v rámci strešnej organizácie zastrešiť viac ako 130 tisíc seniorov a mladých ľudí po celom Slovensku.
Napriek tomu, že naše konzorcium splnilo všetky podmienky výzvy a požadovaná suma predstavovala menej než jedno euro na jedného člena JDS, Úrad splnomocnenca uprednostnil iné konzorciá a združenia, ktoré podľa nášho názoru nemajú porovnateľný dosah ani členskú základňu. Zoznam podporených projektov navyše vyvoláva otázky o transparentnosti a spravodlivosti výberu, keďže súčasťou výzvy a vyhodnotenia nebolo napríklad preverenie, či úspešné mimovládne organizácie neboli alebo nie sú financované na rovnaký účel z iných verejných alebo zahraničných zdrojov.
V tejto súvislosti vyzývame predsedu vlády Roberta Fica, predsedov koaličných strán Andreja Danka a Matúša Šutaja Eštoka, celú vládu SR a Úrad vlády SR, aby sa zaoberali týmto projektom strešných organizácií, jeho nastavením a podmienkami. Vláda SR sa zaviazala preskúmavať všetky finančné toky smerujúce do mimovládnych organizácií. Domnievame sa, že v tomto prípade mohlo dôjsť k duplicite financovania alebo k neefektívnemu využitiu verejných prostriedkov.
„Účelom nie je vynútiť si pridelenie finančných prostriedkov pre Jednotu dôchodcov na Slovensku a jej partnerov. Ak súčasná vláda nemá záujem financovať projekt strešnej organizácie pre slovenských seniorov a mládež či upevňovať medzigeneračnú solidaritu, chápeme to a nebudeme sa vláde vnucovať. Napokon, parafrázujúc pani Batkovú z Via Iuris, ktorá tvrdí, že financie pre časť mimovládok sú nárokovateľné – toto tvrdenie je nesprávne a nemá žiadnu oporu v zákone. Podporili sme spoločne s Martinom Halásom nový zákon o transparentnosti mimovládnych neziskových organizácií, pretože ho považujeme za dobrý a pre Slovensko prospešný krok. Ako spätnú väzbu z Úradu splnomocnenca nám – ako jednej z najväčších mimovládnych organizácií – nebolo napriek úspešnému splneniu podmienok pridelené ani symbolické jedno euro na fungovanie našich viac ako 1200 základných organizácií, ktoré združujú viac ako 105 400 členov. Nehovoriac o ďalších našich partnerských organizáciách združujúcich kresťanských seniorov či mládež. Pripomínam, aj napriek tomu, že sme úspešne splnili všetky podmienky.“
Žiadame preto predsedu vlády Roberta Fica, predsedov koaličných strán Andreja Danka a Matúša Šutaja Eštoka, celú vládu SR a Úrad vlády SR o preverenie rozhodnutí Úradu splnomocnenca v tomto projekte, ako aj o verejné zverejnenie a vyhodnotenie všetkých údajov o financovaní podporených projektov – vrátane informácií, či Úrad splnomocnenca zohľadnil aj iné, paralelné financovanie rovnakých projektov v minulosti a súčasnosti.
Michal Kotian
Predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik