Poslanec NR SR Ján Podmanický (Smer-SSD) upozorňuje na fakt, že Progresívne Slovensko sa všemožne bráni stransparentneniu financovania všetkých mimovládnych organizácií, ktoré podporujú práve PS. Poslancom PS v nedeľnej diskusnej relácii na STVR O päť minút dvanásť poradil, aby za tento zákon zahlasovali – práve ten ukáže to, či je na Slovensku skutočne ruský lobing taký silný, ako o ňom opozícia hovorí.
Podľa Jána Podmanického má PS obavu z odhalenia finančných zdrojov.
Tiež hovoril o zmenách Ústavy, ktoré by mali priniesť princíp zvrchovanosti v niektorých otázkach, na ktoré sa snažia mať dosah niektoré európske inštitúcie. O týchto veciach mienia rokovať aj s poslancami KDH.
PS sa o súčasnej vláde vyjadruje, ako o populistoch, čo podľa Jána Podmanického vyvracia fakt, že sa pustili do nepopulárnej konsolidácie verejných financií, pri ktorých prepade bol aj Ľudovít Ódor.
„Ja si skôr myslím opak, vy sa bojíte, aby sa ukázalo, z akých finančných zdrojov prichádzajú prostriedky do všetkých tých mimovládnych organizácií, ktoré vás podporujú. Jednoducho v tomto prípade bojujete proti transparentnosti, lebo niečo skrývate,“ nešetrí Progresívcov J. Podmanický.
Ján Podmanický tiež načrtol, ktoré otázky chcú v princípe zvrchovanosti národnej identity vniesť do Ústavy:
„Tie budú v Ústave explicitne uvedené ako oblasti, kde má Slovenská republika zvrchovanosť a žiaden iný štát, žiaden iný súd, žiadna súdna inštitúcia z iného štátu nemôže prijať nejakú právnu normu, ktorá by zaväzovala Slovenskú republiku v týchto otázkach,“ vysvetlil J. Podmanický s tým, že pokiaľ bude tento článok Ústavy prijatý, bude si SR o týchto oblastiach rozhodovť sama.
„Chceme tým zabrániť tomu obrovskému súdnemu aktivizmu, ktorý sa dnes šíri či už z Európskeho súdu pre ľudské práva, alebo zo Súdneho dvoru Európskej únie, ktorý v podstate spôsobuje to, že nevolení sudcovia prijímajú normy, ktoré budú záväzné pre nás a naše parlamenty,“ priblížil poslanec cieľ tejto úpravy Ústavy.
Ján Podmanický tvrdí, že koalícia je pripravená o týchto zmenách rokovať s KDH, no poďakoval poslancom Anne Záborskej a Richardovi Vašečkovi (Kresťanská únia) – tí hlasovali za návrh zmien Ústavy už v prvom hlasovaní.
„Verím tomu, že KDH odolá tlaku progresívnych médií a tlaku Progresívneho Slovenska a túto kľúčovú normu prijmeme tak, ako sme prijali ústavný článok o manželstve ako jedinečnom zväzku muža a ženy,“ pripomenul poslanec Podmanický.
Opozícia súčasnú vládu označuje za populistickú, čomu sa Ján Podmanický bráni – keby tomu bolo tak, neprídu s konsolidáciou a rozhadzujú tak, ako rozhadzovali vlády v minulom volebnom období. Tie nás priviedli až tam, že Slovensko má verejné financie v najhoršom stave z krajín EÚ.
„Slovenská republika by sa dostala do vážnych ekonomických problémov. Boli by ohrozené mnohé sociálne a zdravotné programy. Ak máte konsolidovať 2.7 miliardy z toho transakčná daň 700 miliónov, no tak ľahko sa povie, zrušme transakčnú daň, ale odkiaľ sa zoberie tých 700 miliónov? To treba tiež povedať,“ upozorňuje poslanec s tým, že ho vôbec neprekvapuje opozičná taktika zhodiť zo stola všetko, čo navrhne vláda.
„Pán Ódor bol váš premiér, bol to premiér Progresívneho Slovenska, ktorý odovzdal tie financie najhoršom v najhoršom stave v rámci Európskej únie. Jeho opatrenia, ktoré hovoril, by znamenali zvýšenie DPH napríklad na základné potraviny, na lieky a tak ďalej. Bolo by to rušenie rôznych sociálnych programov,“ upozorňuje poslanec Podmanický s tým, že PS sa tu teraz tvári, ako keby robili všetko dokonale, no dlh, ktorý tu nechali minulé vlády, tu nenechali vlády za tridsať rokov.
„Fakt je taký, že minuli za tri roky 20 miliárd navyše, ale nevidíme to v nejakých diaľniciach alebo v nejakých elektrárňach. Za nás sa aspoň postavili nové bloky jadrových elektrární,“ dodáva Ján Podmanický, podľa ktorého neobstojí ani argument o krízach. Tie boli vo všetkých štátoch EÚ, no nikde nezaznamenali taký obrovský prepad verejných financií, ako na Slovensku
Poslanec v relácii tiež pripomenul inú stránku minulého volebného obdobia, kedy sa robili hrubé zásahy do slobody prejavu, šírenia informácií tým, že sa vypínali médiá a nepohodlné weby. „Režim, ktorý tu vtedy vládol, mal naozaj už znaky totality,“ uzavrel Ján Podmanický.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik