Očista polície alebo osobná vendeta? Kauza Čurilla polarizuje Slovensko
14 | 04 | 2025 I Bari Zajačková

Bývalý policajný prezident a súčasný podpredseda parlamentu Tibor Gašpar (Smer-SD) a bývalý policajný prezident a súčasný poslanec Jaroslav Spišiak (PS) sa stretli v relácii "Sadnite si prosím" portálu iStream, kde sa mala diskusia zameriavať na nové kritériá pre policajtov. Debata sa však rýchlo zmenila na ostrú konfrontáciu okolo priezviska Čurilla. Zatiaľ čo polícia znižuje nároky na novú krv, za múrmi parlamentu graduje konflikt, ktorý polarizuje celé Slovensko. To, čo koalícia nazýva legitímnou snahou o očistu polície, opozícia vníma ako pokus o diskreditáciu kľúčových vyšetrovateľov pred otvorením kauzy Očistec.

Nové kritériá v polícii verzus stará nevraživosť

Ministerstvo vnútra znížilo fyzické nároky pri nábore nových policajtov, čím sa snaží riešiť nedostatok personálu v zbore. Nahrádza sa napríklad zhyb výbušnosťou a 12-minútový beh behom na 1500 metrov.

"Ak uznali odborníci v rezorte, že je nutné urobiť úpravu vo vstupných testoch, ja to kvitujem," uviedol podpredseda parlamentu Tibor Gašpar, hoci podotkol, že otázne je, či to priláka nových záujemcov. "Skôr si myslím, že to je o ekonomických otázkach."

Poslanec Jaroslav Spišiak argumentoval: "V policajnom zbore nie je niekedy až tak najdôležitejšie byť fyzicky zdatný, ale skôr takticky a analyticky rozmýšľať. Existuje prípravná štátna služba, počas ktorej sa hodnotí, či je jedinec vhodný za policajta."

Pozornosť však rýchlo presunuli k ostrému sporu medzi Gašparom a policajtom Čurillom, ktorý v minulosti stál za zadržaním terajšieho podpredsedu parlamentu.

Mediálna vojna namiesto dôkazov

Gašpar spolu s premiérom Ficom nedávno na tlačovej besede verejne spochybnil psychický stav policajta Jána Čurillu a žiadal, aby mu boli odobraté zbrane. Čurilla reagoval zverejnením psychologického vyšetrenia, ktoré nenašlo žiadne problémy.

"Prepáčte, ale to sa nemôže, to sa nemá," reagoval Spišiak na Gašparove metódy. "Hlavne v kontexte, že ide o komunikáciu uzavretú medzi priateľmi. To nie je verejná komunikácia, dá sa interpretovať všelijako."

Gašpar však trvá na svojom: "Ja mám tých dôkazov dosť a kopu. My sme priniesli kopu z tých dôkazov v predvolebnom období ešte ako opozičná strana. Ľudia počúvali nahrávky, počúvali prepisy, počúvali SMS, a oprávnene sa pýtajú, či sa to nejako rieši."

Politický tlak na vyšetrovateľov

Spišiak poukázal na to, že súčasný politický tlak pripomína to, čo súčasná koalícia v minulosti kritizovala: "Možno práve preto to vyšetrovanie trvá tak dlho. Možno by ho už dávno zastavili, že sa nejedná o trestný čin v niektorých veciach, ale netrúfnu si to, lebo cítia tú politickú objednávku, že tu musíme silou-mocou niekoho obviniť."

Gašpar však situáciu vníma opačne: "Sme tu svedkami situácie, kedy sa zverejňujú SMSky a komunikácia, z ktorej vyplýva, že títo policajti hovorili o tom, že 'už sa nám ďalší obesil' a 'mám plán, ako sa obesí ďalší', aby sa znížil počet obvinených. Toto nemôžu byť policajti."

Trauma spoločnosti bez konca

Spor medzi Gašparom a Čurillom odráža hlbšiu krízu dôvery v inštitúcie na Slovensku. Blížiace sa pojednávanie v kauze Očistec, kde je Gašpar obvinený zo založenia zločineckej skupiny v čase, keď bol policajným prezidentom, pridáva celej situácii na výbušnosti.

"Dúfam, že na tom súde vyjde pravda najavo. Dôkazy z jednej, dôkazy z druhej strany, a nejakým spôsobom sa rozhodne, aby sme to už ukončili, lebo to traumatizuje našu spoločnosť," uviedol Spišiak.

Gašpar však naznačil, že celé prípravné konanie bolo zmanipulované: "Používali sa tu metódy, ktoré boli nátlakové, ktoré nútili ľudí vo väzbách si brať život, ktoré konštatoval Ústavný súd ako porušenie základných práv."

Spravodlivosť v tieni politiky

Diskusia medzi dvoma bývalými policajnými prezidentmi odhalila, ako hlboko je slovenská justícia a polícia polarizovaná a ovplyvnená politickými záujmami.

"Aj keď bude právoplatné rozhodnutie, či oslobodzujúce alebo odsudzujúce, aj tak niektorá skupina ľudí nebude veriť, lebo je zmanipulovaná," uzavrel pesimisticky Spišiak, čím vystihol atmosféru, v ktorej sa slovenské súdnictvo a polícia nachádzajú.

Tibor Gašpar pritom požíva výhody, ktoré iní obvinení nemajú - je poslancom, podpredsedom parlamentu a bol dokonca "súčinný pri tvorbe trestnoprávnych novel", povedal Spišiak. 

Poslanec Radačovský šokuje: Peniaze zo zvýšeného platu darujem Nadácii Milana Šimečku!
Opozícia opätovne prichádza s návrhom na zmrazenie platov poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. V čase, keď sa spoločnosť borí s ekonomickými výzvami, rezonuje otázka: mali by si zákonodarcovia siahnuť na svoje príjmy? Redaktor Hlavného... Čítať ďalej
14 | 04 | 2025 | Gabriela Fedičová

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok