Europoslanec a šéf premiérovho tímu poradcov Erik Kaliňák ešte 9. apríla vysvetľoval, ako sa z agentov stali v mene politických machinácií v cudzích štátoch aktivisti. Pri zrode stála CIA a množstvo iných organizácií, ktorým by vo svete už “neprešli” silové riešenia. Bolo preto treba “naštartovať” celkom inú formu ovplyvňovania. V pokračovaní tohto videa europoslanec hovorí konkrétnejšie o tom, ako sa bezpečnostná komunita na čele s GLOBSEC-om usilovala ovplyvniť predčasné parlamentné voľby v prospech PS.
Erik Kaliňák približuje, ako boli namiesto agentov na politickú vojnu v posledných štyridsiatich rokov využívaní aktivisti a že do úlohy nepriateľov boli nainštalovaní národne a suverénne zmýšľajúci politici. Sieť takýchto aktivistov o vplyv pripravili na prelome tisícročí sociálne siete. Tie sa stali ideálnou náhradou na šírenie propagandy, ale aj organizovanie protestov. Uviedol príklady z Kuby, Jemenu, Egypta či Líbye, kde to bezpečnostná komunita hrala na podporu demokracie, pritom šlo o aj u nás známu „Arabskú jar“ – protivládne protesty, ktoré mali za cieľ zvrhnúť tamojší politický systém.
Takzvaná bezpečnostná komunita ale stála pred problémom, ako zaviesť cenzúru v spoločnosti, ktorá má slobodu slova za základný princíp. GLOBSEC ale prišiel s tzv. celospoločenským prístupom – aj cenzurovať, aj nevyzerať ako Severná Kórea.
„Tento prístup spočíval v tom, že ak má cenzúra vyzerať dôveryhodne, nesmie za ňou oficiálne stať vládna moc. Tá má len potichu financovať médiá, mimovládky, univerzity, firmy a faktčekerov, aby ako nezávislí odborníci zdola určili, čo je dezinformácia a ako ju vymazať z verejného priestoru,“ vysvetlil europoslanec s tým, že len amerických daňových poplatníkov stál tento cenzorský komplex milióny dolárov ročne.
Európska únia v roku 2018 podporila projekt GLOBSEC-u, ktorý zahŕňal zvyšovanie kapacít a pripravenosti verejnej správy na hybridné hrozby na Slovensku sumou 300.000 eur. V rámci potreby celospoločenského prístupu boli do koordinácie projektu projektu Stratcom Hub zaangažovaní zástupcovia verejnej správy, akademickej obce či mimovládok. Z verejne dostupných informácií sa o platforme Stratcom Hub nedozviete vôbec nič.
„GLOBSEC sa jej existenciou jednoducho vôbec nechváli, hoci ju stvoril a do volieb v roku 2023 aj viedol. Keď sa pozriete na zoznam jej účastníkov, tak sa vám okamžite vybaví povestná zahraničná pracovná cesta siete Sofia, kedy sa takmer identické osadenstvo vybralo do orgánov EÚ a NATO žiadať o akútnu pomoc v boji proti hybridným hrozbám, ktoré podľa nich predstavovala celá opozícia, teda my,“ hovorí Erik Kaliňák.
Erik Kaliňák konštatuje, že kým vtedy vychádzali z uniknutého dokumentu z Ministerstva obrany SR, no ten bol spochybňovaný.
„Dnes však už disponujeme aj ďalšími oficiálnymi správami, ktoré potvrdzujú, že zástupcov EÚ a NATO upozorňovali ako politicky nevhodné by bolo, aby strana Smer vyhrala voľby,“ pripomína europoslanec s tým, že pripomína známe fakty o tom, ako boli úradníci v euroatlantických štruktúrach účelovo strašení odchodom Slovenska po prípadnej výhre Roberta Fica vo voľbách.
Súčasná opozícia vtedy žiadala stretnutie s predstaviteľmi sociálnych sietí, ktoré podľa nich mali blokovať príspevky vtedajšej opozície
„Tiež žiadali nasadenie NATO task force tímov, ktoré mali pred voľbami kampaňovať na podporu NATO, na čo boli upozornení, že aliancia počas volieb nikde žiadne propagačné aktivity nerobí a task force tímy nasadili len dvakrát – výhradne na zabránenie štátnemu prevratu, ktorý na Slovensku naozaj nehrozil,“ vysvetľuje E. Kaliňák.
Po tomto zistení sa „opustený“ GLOBSEC a spol. rozhodli vziať veci do vlastných rúk a začali koordinovať vlastnú predvolebnú stratégiu.
„Ako prvý krok si GLOBSEC nechal pripraviť takýto prieskum, ktorý rozdelil voličov na tri skupiny: segment dôvery, ktorý poslúcha mainstreamové médiá, ctí si inštitúcie a politicky má blízko k prezidentke Čaputovej, progresívcov SaS-ke, či Demokratov,“vysvetľuje politik s tým, že proti nim postavili „segment antisystému. Medzi nimi sú prevažne ženy a mladí, pričom práve na túto skupinu sa zamerali.
V ďalšom prieskume sa sústredili na mobilizáciu tých, ktorí by mali zvýšiť počet "správne rozhodnutých" voličov. Po prieskumoch prišli na rad prvovoliči. GLOBSEC uvádza, že stačí na každú strednú školu poslať jedného aktivistu a tým majú za sebouveľkú časť práce. Tu sa realizovalo niekoľko známych mien, ako Tomáš Kriššák, či Marek Mach. Mali však aj záložný plán, v ktorom mimovládka vyhodila ministerstvo z koordinácie strategickej koordinácie štátu
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik