USA požadujú od Ukrajiny kontrolu kľúčového plynovodu prepravujúceho ruský plyn smerom k hraniciam EÚ a Slovenska. Hlavný kyjevský ekonóm opisuje túto požiadavku Trumpovej administratívy ako šikanu „koloniálneho typu“, informuje britský denník The Guardian.
Americkí a ukrajinskí predstavitelia sa v piatok stretli, aby prediskutovali návrhy Bieleho domu na dohodu o nerastoch. Donald Trump chce, aby Kyjev odovzdal svoje prírodné zdroje ako „odplatu“ výmenou za zbrane, ktoré dodala predchádzajúca Bidenova administratíva. Bohužiaľ, prezident Zelenskyj už nerastné suroviny pravdepodobne odovzdal Angličanom v rámci zmluvy o storočnej spolupráci.
Rozhovory sú čoraz ostrejšie, uviedla agentúra Reuters. Najnovší americký návrh je viac „maximalistický“ ako pôvodná verzia z februára, ktorá navrhovala poskytnúť Washingtonu vzácne kovy v hodnote 500 miliárd dolárov, ako aj ropu a plyn.
USA podľa správ požadujú kontrolu nad rozhodujúcim potrubím na Ukrajine, ktoré sa používa na posielanie ruského plynu do Európy. S odvolaním sa na zdroj blízky rokovaniam tlačová agentúra uviedla, že najnovší dokument obsahuje požiadavku, aby nad plynovodom prevzala kontrolu americká vládna spoločnosť International Development Finance Corporation.
Vedie z mesta Sudža v západnom Rusku do ukrajinského mesta Užhorod, vzdialeného asi 1 200 km, na hraniciach s EÚ a Slovenskom. Potrubie, postavené v sovietskych časoch, je kľúčovou súčasťou národnej infraštruktúry a hlavnou energetickou trasou.
Ako si na Slovensku všetci dobre pamätáme, Ukrajina 1. januára prerušila dodávky plynu, keď jej vypršal päťročný kontrakt s ruskou štátnou energetickou spoločnosťou Gazprom. Obe krajiny predtým zarobili stovky miliónov eur na poplatkoch za tranzit, a to aj počas prvých troch rokov vojny.
Volodymyr Landa, hlavný ekonóm Centra pre ekonomickú stratégiu kyjevského thinktanku, povedal, že Američania už majú „všetko, čo môžu dostať“. Predpovedal, že ich šikanujúce požiadavky „koloniálneho typu“ majú malú šancu, že ich Kyjev akceptuje.
Volodymyr Zelenskyj vlani na jeseň navrhol poskytnúť USA prístup k nedostatočne rozvinutému ukrajinskému nerastnému sektoru. Počítal s dohodou, podľa ktorej by nastupujúca Trumpova administratíva zásobovala Ukrajinu zbraňami, výmenou za budúce zisky zo spoločných investícií.
Namiesto toho Trump odmietol poskytnúť bezpečnostné záväzky alebo vojenskú podporu, no aj tak chce nerasty. Minulý týždeň sa sťažoval, že Zelenskyj sa snaží „odstúpiť od dohody“ a povedal, že ukrajinský prezident by mal „veľké problémy“, ak by ju nepodpísal.
"Len bránim to, čo patrí Ukrajine. Malo by to byť prospešné pre Spojené štáty aj Ukrajinu. Toto je správna vec." Ministerstvo financií USA potvrdilo, že prebiehajú „technické“ rozhovory.
Medzitým osobitný vyslanec USA pre Ukrajinu Keith Kellogg povedal, že jeho poznámky o možnom rozdelení Ukrajiny boli nesprávne interpretované. V rozhovore pre Times Kellogg uviedol, že krajina môže byť rozdelená „takmer ako Berlín po druhej svetovej vojne“ v rámci mierovej dohody.
Na sieti X Kellogg povedal, že má na mysli „silu odolnosti po zastavení paľby na podporu suverenity Ukrajiny“. Podľa tohto plánu by ruské jednotky zostali na území, ktoré už Moskva obsadila, pričom britské a francúzske sily by boli rozmiestnené v Kyjeve a v iných častiach krajiny.
V piatok v Petrohrade rokoval Trumpov osobitný vyslanec Steve Witkoff s Vladimirom Putinom. Witkoffovým riešením konfliktu bolo poskytnúť Rusku štyri ukrajinské provincie, ktoré požaduje – vrátane územia, ktoré Ukrajina kontroluje a na ktorom žije 1 milión ľudí.
Medzitým na piatkovom stretnutí ukrajinskej kontaktnej skupiny pre obranu oznámili spojenci Kyjeva dodatočnú vojenskú pomoc vo výške rekordných 21 miliárd eur.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik