V tieni obchodnej vojny - Slovensko otvára dvere čínskym investíciám (VIDEO)
13 | 04 | 2025 I Bari Zajačková

Ministerka hospodárstva Denisa Saková spolu s ministrom financií Ladislavom Kamenickým absolvovali intenzívne rokovania s potenciálnymi čínskymi investormi. V čase hroziacej obchodnej vojny a narastajúcich ciel sa Slovensko snaží využiť svoju strategickú pozíciu na prilákanie ázijských investícií, ktoré by mohli vytvoriť nové pracovné miesta a priniesť moderné technológie.

Slovensko stojí pred viacerými ekonomickými výzvami v podobe rastúcich cien energií, zvyšovania obchodných bariér či silnejúcej konkurencie z Ázie. Ministerstvo hospodárstva sa preto rozhodlo prebrať iniciatívu a zorganizovalo v čínskom meste Hefei podnikateľské fórum zamerané na prilákanie čínskych investorov.

Nielen autá, ale aj IT a umelá inteligencia

Hoci je Slovensko známe predovšetkým ako automobilová veľmoc, vládna delegácia mala širšie ambície. "Nezameriavame sa však len na automobilový priemysel. Chceme pritiahnuť aj investície do oblasti IT, výskumu alebo vývoja, ktoré majú vysokú pridanú hodnotu," vysvetlila ministerka hospodárstva Denisa Saková. Delegácia preto viedla osobitné rokovania s predstaviteľmi spoločností pôsobiacich v oblasti informačných technológií a umelej inteligencie.

Ministerka potvrdila aj rokovania so spoločnosťou Gotion, ktorá na Slovensku plánuje výstavbu závodu na výrobu batérií do elektrických vozidiel. Táto investícia by mohla významne posilniť postavenie Slovenska v hodnotových reťazcoch elektromobility.

Slovensko ako brána do Európy

Minister financií Ladislav Kamenický zdôraznil strategické výhody Slovenska pre ázijských investorov: "Slovensko vie byť pre firmy z Ázie vstupnou bránou do Európy. Naša krajina ponúka prístup na európske trhy, stabilitu eurozóny, kvalifikovanú pracovnú silu alebo dostatok bezuhlíkovej elektrickej energie."

Podľa jeho slov sa tieto výhody potvrdili aj počas osobných rokovaní s dvoma automobilkami, ktoré zvažujú expanziu na európsky trh. "Investície z Ázie môžu k nám na Slovensko priniesť nielen nové pracovné miesta a dodatočné príjmy do štátneho rozpočtu, ale aj nové technológie, ktoré budú základom slovenskej ekonomiky v najbližších rokoch," dodal Kamenický.

Reakcia na hroziacu obchodnú vojnu

Intenzívne úsilie o prilákanie čínskych investorov prichádza v čase narastajúceho napätia v globálnom obchode. "V čase, kedy USA zavádzajú nové clá a hrozí celosvetová obchodná vojna, je mimoriadne dôležité, aby sme využili všetky možnosti na podporu slovenskej ekonomiky a na udržanie zamestnanosti na Slovensku," zdôraznila Saková.

Slovenská ekonomika, ktorá je výrazne závislá od exportu, by mohla byť vážne zasiahnutá prípadnou obchodnou vojnou medzi veľmocami. Diverzifikácia ekonomických partnerstiev a pritiahnutie nových investorov by mohlo pomôcť zmierniť tieto riziká.

Vládna delegácia tak dáva jasne najavo, že Slovensko je otvorené čínskym investíciám a aktívne hľadá spôsoby, ako v zložitej geopolitickej situácii zabezpečiť hospodársky rast a pracovné miesta.

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok