Súdne rozhodnutie proti Le Penovej: nástroj spravodlivosti alebo politická manipulácia?
12 | 04 | 2025 I Bari Zajačková

Právnik a vysokoškolský pedagóg Branislav Fábry analyzuje, prečo súdne rozhodnutie vylučujúce francúzsku političku z volebnej súťaže vyvoláva otázky o stave demokracie v Európe. Ide o oprávnený trest alebo "lawfare" - zneužitie súdneho systému na politické ciele?

"Jedným z najzávažnejším problémov súčasnej Európy je narastajúci trend využívania práva – a zvlášť trestného práva – na vylučovanie nepohodlných politikov z volebnej súťaže," upozorňuje Branislav Fábry vo svojej analýze prípadu Marine Le Penovej. Tento fenomén, označovaný ako "lawfare", podľa neho predstavuje vážne riziko pre európsku demokraciu.

Tvrdé rozhodnutie s okamžitým účinkom

Parížsky súd uložil Le Penovej nielen podmienečný trest a pokutu, ale najmä zákaz kandidovať v akýchkoľvek voľbách na 5 rokov. Kľúčovým momentom je bezprecedentný okamžitý účinok straty pasívneho volebného práva, ktorý jej znemožní účasť v prezidentských voľbách 2027 aj napriek podanému odvolaniu.

"Oveľa vážnejšia bola aplikácia neodkladných účinkov rozhodnutia, čo viedlo k tomu, že strata pasívneho volebného práva pre Marine Le Penovej sa stala účinnou bez ohľadu na využitie opravných prostriedkov," zdôrazňuje Fábry.

Súd tento krok zdôvodnil "ohrozením demokratického verejného poriadku", hoci Le Penová už od roku 2017 nie je europoslankyňou a od roku 2022 ani predsedníčkou strany, čím je možnosť recidívy minimálna.

Kto bol skutočne poškodený?

Fábry spochybňuje aj otázku údajne spôsobenej škody: "Formálne mala škoda vzniknúť pre EP, pretože ten uzavieral zmluvu s asistentami europoslancov, ktorí podľa názoru súdu neposkytli plnenia podľa zmluvy. Samotní europoslanci, ktorým mali asistenti pomáhať, sa pritom nedomnievali, že by pôsobením asistentov v Paríži vznikla nejaká škoda."

Upozorňuje, že podobná prax je bežná: "Podľa niektorých prieskumov sa podobného konania dopúšťa asi pätina poslancov a ich asistentov v EP." Takáto situácia je dokonca bežná aj u slovenských europoslancov a poslancov NR SR.

Selektívna spravodlivosť?

Analýza pripomína, že predchádzajúce odsúdenia francúzskych politikov mali odlišný charakter:

  • Bývalí prezidenti Chirac a Sarkozy boli odsúdení až po odchode z politiky
  • Premiér Alain Juppé dostal síce trest straty pasívneho volebného práva, ale bez bezodkladného účinku
  • Súčasný premiér François Bayrou nebol za podobné skutky vôbec odsúdený
  • Christine Lagarde bola uznaná vinnou zo zavinenia straty 405 miliónov eur, ale bez uloženia trestu

"Treba sa oprávnene pýtať, či odsúdenie Marine Le Penovej je dôkazom rovnosti pred zákonom alebo príkladom politickej justície," konštatuje Fábry. Podstatným rozdielom je, že Le Penová je favoritkou nadchádzajúcich prezidentských volieb.

Ohrozená demokracia?

Fábry varuje, že tento prípad je súčasťou širšieho trendu: "Vládnuca oligarchia sa pokúša udržať existujúci status quo v meniacom sa svete a zabrániť systémovým zmenám."

Výstižný je aj postoj ľavicového politika Mélenchona, ktorý napriek ideologickému protipólu voči Le Penovej uviedol: "Nepoddajné Francúzsko by nikdy nepoužilo súd ako prostriedok, aby sa zbavilo RN."

Podľa Fábryho "vysporiadanie sa s rizikom súdnych zásahov do volieb bude kľúčovou výzvou pre európsku demokraciu v nasledujúcich rokoch." Prípad Le Penovej tak poukazuje na fundamentálne otázky fungovania demokracie v čase narastajúcej politickej polarizácie.

Le Penová sa odvoláva proti verdiktu o sprenevere
Marine Le Penová, líderka francúzskeho krajne pravicového Národného združenia (RN), podala v piatok odvolanie proti rozsudku parížskeho súdu, ktorý ju uznal vinnou zo sprenevery európskych fondov. Spolu s ňou sa odvolalo aj 11 ďalších odsúdených... Čítať ďalej
11 | 04 | 2025 | Bari Zajačková

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok