Podpredseda parlamentu Tibor Gašpar ostro kritizuje verejného ochrancu práv za selektívny prístup k porušovaniu ľudských práv v justícii. Kým ombudsman upozorňuje na pochybenia polície, o systémovom zneužívaní vyšetrovacej väzby v rokoch 2020 až 2023 podľa Gašpara mlčí. "Skupina prokurátorov okolo Lipšica a skupina policajtov okolo Čurillu si z väzby urobili nástroj pomsty a politického boja," tvrdí bývalý policajný prezident.
Zneužívanie vyšetrovacej väzby na psychický nátlak a porušovanie základných ľudských práv – to je podľa podpredsedu NR SR Tibora Gašpara realita, ktorá sa diala na Slovensku počas vlád Igora Matoviča a Eduarda Hegera. Upozorňuje na praktiky, ktoré podľa neho používali vyšetrovatelia a prokurátori voči zadržaným osobám.
"Skúste si predstaviť, že vás zaujatý vyšetrovateľ a prokurátor na základe zmanipulovaných dôkazov dostanú účelovo do vyšetrovacej väzby na druhej strane Slovenska. Umelé osvetlenie celý deň. Jedna hodina denne na vychádzku v priestore podobnom väzenskej cele. Prevozy so zakrytým zrakom a sluchom, zakázaný kontakt s rodinou na dlhé mesiace a účelovo zadržiavaná pošta od príbuzných," opísal Gašpar podmienky, ktoré podľa neho zažívali zadržaní.
Podľa Gašpara bolo cieľom týchto praktík "zlomiť vás ako človeka, aby ste plnil všetky ich nezákonné požiadavky a v tom horšom prípade, aby ste si vzal život." Dokonca prirovnal zaobchádzanie s väznenými osobami k horšiemu zaobchádzaniu než s teroristami na základni Guantánamo.
Kritizuje tiež mimoriadnu správu verejného ochrancu práv, ktorá upozorňuje na porušovanie práv zadržaných osôb zo strany polície. Gašpar ombudsmanovi vyčíta, že sa zameriava len na súčasnosť a ignoruje systémové zlyhania z rokov 2020 až 2023.
"Nestačí si vyberať len to, čo sa nám hodí, lebo kým sa ombutsman venuje individuálnym zlyhaniam v polícii, o oveľa vážnejšom probléme mlčí. A ten sa odohrával priamo v justičnom systéme," uviedol podpredseda parlamentu.
Gašpar pripomenul, že nejde o politické tvrdenia, ale o fakty potvrdené najvyššou súdnou inštanciou: "To nie je politický komentár, to sú fakty potvrdené samotným Ústavným súdom." Práve Ústavný súd podľa neho opakovane konštatoval porušenia práv zadržaných osôb.
"Prečo nehovorí o porušovaní práva na obhajobu, práva na spravodlivý proces, práva na zachovanie ľudskej dôstojnosti? A opakujem, toto nie sú konšpirácie. Toto sú fakty, ktoré by mal verejný ochranca práv poznať," dodal Gašpar.
Podpredseda parlamentu zároveň zdôraznil, že očakáva od verejného ochrancu práv nestranný prístup k ochrane práv všetkých občanov bez ohľadu na politické okolnosti.
"Verejný ochranca práv má totiž hájiť práva všetkých občanov Slovenska bez rozdielu. Inak môže byť jeho činnosť vnímaná ako selektívna slepota a výsmech spravodlivosti," uzavrel Gašpar svoje vyhlásenie.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik