Richard Glück (Smer-SSD) síce v politike nie je “starý harcovník”, no jedného takého v relácii Komentáre dňa v STVR mierne vyviedol z rovnováhy. Do kresla spoludiskutéra sa oproti nemu posadil Alojz Hlina (SaS). Ten priznal, že v čase Radičovej vlády aj on ešte možno “ťahal káčera”, ako konštatoval Hlina. On sa však nehádzal o zem, nenechal sa zatýkať a neprestriedal tri politické subjekty.
Hlina argumentoval, že on by svojmu kolegovi mohol byť otcom a že Glück podnikal jedine s vodou v koši, na čo zasiahol aj moderátor a diskusia pokračovala témou trinástych dôchodkov. Alojz Hlina si húdol svoju pieseň o mafiánoch, na čo však aj moderátor upozornil, že to treba dokázať, čo poslanec Hlina nevie.
Hlinovi sa nepáči ani vedenie Agentúry pre nájomné bývanie, na čo R. Glück vysvetlil, prečo je táto agentúra opodstatnená.
Hlina má problém s transakčnou daňou, lebo odplaší investorov, na čo mu Glück vysvetlil, prečo vôbec bola táto daň zavedená a komu sa za ňu treba poďakovať.
Alojz Hlina skonštatoval, že SaS nechce zrušiť trináste dôchodky, ale by ich urobila mimoriadne adresnými.
„Zjednodušene by sa to dalo povedať, 95 percent by bola zrušená,“ vysvetlil Hlina.
„Trináste dôchodky sa veľmi rýchlo dostanú do ekonomiky, veľmi rýchlo starí rodičia tie peniaze minú dôchodcovia tie peniaze minú a v ďalšom rozpočte sa nám tieto peniaze vrátia,“ objasnil R. Glück.
„Títo ľudia, ktorí tu vládnu, majú vlastne svoj štát, svoju štruktúru, svoje systémy. To bol taký princíp aj mafie. Normálne bola mafia a mafia proste ignorovala štát, mala svoje zákony svoje proste mechanizmy častokrát odporovala štátu,“ hovorí Alojz Hlina s tým, že sa to týka aj niektorých ľudí z vedenia štátu.
„Mafiáni majú sedieť v base. Povedzte a začo som mafián napríklad ja?,“ zaujímalo Richarda Glücka. Hlina si ale šiel svoje – nehovorí, že jeho spoludiskutér je mafián, ale ako fungujú niektoré subkultúry.
Moderátor relácie Hlinu upozornil, že ak nemá dôkazy, nemôže len tak niekoho označiť za mafiána.
„Vy tu máte svoj svet, vy tu máte svoj mafiánsky svet,“ presviedčal Hlina, na čo Glück reagoval, že si to vyprosí, pretože na svoje tvrdenia nemá dôkaz. Pýta sa ale, čo na Slovensku zanechali strany, v ktorých pôsobil Hlina.
Alojz Hlina nie je spokojný ani s fungovaním Agentúry pre nájomné bývanie. Richard Glück konštatuje, že v programovom vyhlásení bývalých vlád bolo odovzdávanie nájomných bytov, no žiadne odovzdané neboli
„My sme za rok a pol odovzdali prvých 70 bytov,“argumentuje R. Glück
Hlina pripomína, že na investíciách zo zahraničia sme závislí, no keď potenciálnym investorom „niekto povie“ o transakčnej dani, investor stratí záujem.
„Dobre vieme, o čom sa bavíme a ja vás ľudsky chápem, že máte nervy na transakčnú daň na tú dať má každý predsa nervy, z tej sa nikto neteší, to je zo žiadnej dani, ani zo žiadneho poplatku sa neteší žiaden podnikateľ,“ upozornil Richard Glück.
Hlina by sa za toto riešenie mal poďakovať najskôr svojmu klubu za hlasovanie v prospech Matovičových nezmyslov, potom by sa mal poďakovať „v kúte hanby“ a nakoniec aj PS, ktorí zastupovali významné funkcie v exekutíve. Pripomenul tiež súčasného poslanca PS, ktorý na čele Útvaru hodnoty za peniaze „odklepol“ Matovičovi množstvo nezmyslov za 20 miliárd eur. Chápe síce Hlinov hnev, no ventiluje ho na nesprávnych ľuďoch.
Igor Matovič prišiel s nápadom, aby boli pozostalí po obetiach covidu odškodnení piatimi tisícmi eur. Richard Glück však hovorí, že ak chce, nech to Matovič financuje z vlastného „vrecka“, veď Slovensko má najhoršie čísla v počte úmrtí na svete.
„A je preukázané, že najviac začali ľudia umierať, keď ich tam (na hromadné testovanie, pozn. red.) zvážali Igor Matovič a nechal ich tam chorých v zime stáť v rade a vtedy začali umierať,“ pripomenul poslanec s tým, že celé to bol nie len experiment, ale bolo treba minúť testy od trnavskej firmy, ktoré sa kupovali bez verejného obstarávania. Navyše firma bola blízka vládnym predstaviteľom. Predstaviteľom tej vlády, o ktorej Hlina hovorí, ako o najlepšej vláde, uzavrel R. Glück
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik