Europoslankyňa Judita Laššáková (Smer-SSD) nesúhlasí s mnohými vecami, ktoré EÚ robí. Jednou z nich je vytvorenie výboru, ako štítu na obranu demokracie. Už iba alobal chýba, ironizuje právnička vo videu. V jeho úvode pripomenula utorkové video svojho poslaneckého kolegu Erika Kaliňáka, ktorý veľmi jasne vysvetlil, ako prišlo ku vzniku mimovládnych organizácií. Veľmi stručne: agentov CIA nahradili politickí aktivisti.
Podľa europoslankyne nám hrozí, že po stopnutí financovania mimovládok z USAID sa tejto činnosti ujme Európska komisia. Bola preto vytvorená verejná konzultácia, v ktorej sa EK občanov pýta na to, či a v akej forme potrebujeme Európsky štít na ochranu demokracie. Po tom, ako cituje niekoľko informácií, vyzýva Slovákov, aby sa do verejnej konzultácie zapojili. Tá možnosť tu bude do 26. mája a zo Slovenska sa zatiaľ nezapojil nik.
„Vďaka tomu, že ju USAID prestalo financovať mimovládne organizácie v zahraničí, tak sa schyľuje k tomu, že Európska komisia ide tieto mimovládne organizácie sanovať sama, čiže z našich peňazí. No nie že by to bolo v poriadku, keď sa to financovalo s uh peňazí daňových poplatníkov v Spojených štátoch amerických, ale toto sa nás bude dotýkať,“ vysvetľuje J. Laššáková s tým, že absurdnosť je v tom, že si zaplatíme vlastný prevrat.
Europoslankyňa preto tých, ktorí sa podobných aktivít už zúčastňovali vyzýva, aby tak urobili a tých ostatných pozýva, aby sa na to spoločne pozreli.
„Európsky štít na obranu demokracie bude zameraný na riešenie rastúcich hrozieb pre demokratické inštitúcie, systémy a procesy v rámci EÚ a kontexty, v ktorom tieto hrozby kombinovane prispievajú k celkovému zníženiu dôvery občanov v demokraciu,“ cituje europoslankyňa.
„Tieto zahraničné zasahovania vlastne uľahčujú nepriateľským aktérom, vnútorným aj zahraničným manipuláciu s informáciami a zintenzívnenie informačnej vojny. Zahraniční aktéri sa čoraz viac zameriavajú aj na voľby v členských štátoch eú a kandidátskych krajinách. Ich cieľom je ovplyvniť výsledky volieb, ale aj oslabiť dôveru vo výsledky volieb, verejnú sféru a samotnú demokraciu,“ cituje ďalej europoslankyňa netušiac, ktorý zahraničný aktér napríklad v Rumunsku zakázal kandidátovi na prezidenta kandidovať po tom, čo boli voľby zrušené.
„Podľa môjho názoru to bol ústavný súd Rumunska. No a neviem, prečo máme problém s voľbami v Gruzínsku, keď OBSE povedalo, že boli v poriadku, že tie neboli manipulované,“ dodáva europoslankyňa na margo toho, čo citovala z dokumentu.
„Kľúčové ciele tejto iniciatívy sa zameriavajú na podporu spoločenskej odolnosti a zvýšenie dôvery občanov EÚ v demokraciu a demokratické inštitúcie na vnútroštátnej úrovni a na úrovni EÚ, a to aj prostredníctvom odhaľovania zahraničnej manipulácie s informáciami a zahraničného zasahovania a dezinformácií a boja proti nim,“ cituje Laššáková ďalej s tým, že jeden z bodov sa má venovať aj boj proti dezinformáciám, zahraničnej manipulácii s informáciami a zahraničným zásahom.
Ak si teda niekto myslí, že sa na Slovensku manipuluje zo zahraničia, europoslankyňa vyzýva, aby túto výzvu vyplnil.
„Keď napíšeme zahraničie, tu nie je špecifikované, že z ktorej strany či z východu či zo západu, prípadne z juhu alebo severu,“ vysvetľuje Judita Laššáková dôvod, pre ktorý by sme mali na jej výzvu reflektovať.
Komisia zároveň plánuje predložiť stratégiu EÚ pre občiansku spoločnosť. Stratégie bude podporovať, chrániť a posilňovať postavenie organizácie občianskej spoločnosti a obhajcov ľudských práv a navrhnú sa v nej opatrenia na zintenzívnenie spolupráce Komisie s nimi a zabezpečenie ich lepšej ochrany pri ich práci,“ približuje Laššáková ďalej s tým, že konzultácia je otvorená do 26. mája a na vyššie uvedenom linku je možnosť stiahnuť si materiály. Tiež je tam možnosť poskytnúť spätnú väzbu.
Judita Laššáková už v minulosti natočila niekoľko nštruktážnych videí k verejným konzultáciám.
„Takže kto máte chuť a čas do 26. mája je táto verejná konzultácia otvorená. Prosím vás, napíšte Európskej komisii váš názor na to, že či má Európska komisia financovať z našich daní mimovládne organizácie, ktoré budú podporovať občiansku spoločnosť, alebo či si myslíte niečo iné? Je to váš názor pokojne ho napíšte. Ale dajte Komisii vedieť naozaj vedieť čo si o tom myslíte,“ dodáva europoslankyňa s tým, že zo Slovenska sa k tejto verejnej konzultácii zatiaľ nevyjadril nik.
„Myslím si, že všetci tí, ktorí hovoríme hlasno o mimovládnych organizáciách na Slovensku by sme sa k tomuto mohli vyjadriť, aby Európska komisia naozaj vedela, aký máme my názor a nepočúvala to len od predsedu vlády Slovenskej republiky. Ak to vyplníte, ja vám veľmi pekne ďakujem,“ uzavrela europoslankyňa.
Konzultáciu nájdete na tomto linku: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14587-Europsky-stit-na-obranu-demokracie_sk
Návod Judity Laššákovej k verejným konzultáciám EK: https://www.youtube.com/playlist?list=PLHNiG7Lk7mv5gaIM5Qdkeb-Gh2jg7khaF
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik