Tak ako Slovensko, aj Maďarsko ohlásilo prepuknutie choroby po prvýkrát za viac ako päť desaťročí. Na severozápade krajiny bolo postihnutých najmenej 3500 kusov dobytka. Maďari žijúci v blízkosti pohrebiska tisícok kusov dobytka, ktorý bol zabitý v dôsledku slintačky a krívačky, sa obávajú vplyvu mŕtvych tiel na ich zásobovanie vodou, informuje portál Euronews.
Maďarsko ohlásilo prvé prepuknutie slintačky a krívačky za viac ako päť desaťročí. Na severozápade krajiny, neďaleko hraníc so Slovenskom a Rakúskom, boli rozmiestnení vojaci a zavedené dezinfekčné opatrenia na zamedzenie šírenia, pričom boli zabité tisíce zvierat.
V severnej maďarskej župe Győr-Moson-Sopron pochovali v uplynulých dňoch medzi dedinami Csemeztanya a Irénpuszta mŕtvoly viac ako 3000 zvierat. Na povrchu jamy teraz bublajú plyny a tekutiny pripomínajúce krv, no úrady tvrdia, že je všetko pod kontrolou.
Na sociálnych sieťach sa začali šíriť videá, ktoré zachytávajú, ako na povrch buble tekutina pripomínajúca krv. V jamách sú viditeľné aj obrysy tiel.
"My sa bojíme, deti sa boja. Všetky peniaze sme dali do tohto domu, je to dom mojich rodičov, kde moji rodičia bývali, keď sme vyrastali," uviedol a dodal: "Chceli sme sa dostať preč z mesta, chceli sme prísť sem, na miesto pokoja a ticha. Ale situácia nám úplne znemožňuje zostať tu."
Nyul uviedol, že sa obáva, že mŕtvoly kontaminujú studne zásobujúce vodou miestne farmy, a apeloval na maďarského ministra poľnohospodárstva Istvána Nagya, aby zaručil, že miestni obyvatelia dostanú pomoc, ak budú trpieť v dôsledku pohrebiska.
Netrápia sa však len tí v najbližšom okolí. V meste Hegyeshalom, najbližšom k cintorínu, sa v nedeľu v kancelárii starostu konalo mimoriadne stretnutie v reakcii na videá zverejnené na sociálnych sieťach.
Starosta László Szőke požiadal úrady o pomoc a vyjadril nádej, že súčasná situácia je len dočasná. "Myslím si, že práca tu nie je dokončená. Počas pracovného procesu však bolo natočené video, ktoré ukazuje, že uzemnenie v skutočnosti nie je úplne dokončené," povedal Szőke pre Euronews.
V reakcii na videá sa ministerstvo pôdohospodárstva snažilo upokojiť verejnosť. Szabolcs Pásztor, národný hlavný veterinárny chirurg, povedal, že všetko sa robí v súlade s predpismi a že účinky rozkladu, ktoré možno vidieť na videách zdieľaných online, sú prirodzené kvôli veľkému počtu zabitých zvierat.
Rakúsko v sobotu uzavrelo dve desiatky hraničných priechodov so svojimi susedmi, Maďarskom a Slovenskom, aby zabránilo prenikaniu choroby do krajiny. Slovensko vyhlásilo v utorok mimoriadnu situáciu po tom, ako sa nákaza zistila na troch farmách. A od utorka tak isto uzatvára svoje hranice s postihnutými susednými štátmi.
Ochorenie nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre ľudí a primárne postihuje hovädzí dobytok a iné párnokopytníky, ako sú ošípané, ovce a kozy. Infikované zvieratá majú horúčku a pľuzgiere v ústach ako symptómy ochorenia.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik