Pre PS je zákon o mimovládkach absurdný: Toto nemôže prejsť!
08 | 04 | 2025 I Roman Martiška

Zákon o mimovládkach sa o pár dní presúva a jeho prijatie je naliehavé, čo zdôrazňuje aj tlačová konferencia Progresívneho Slovenska, ktoré ho označuje za šikanózny pre mimovládny sektor. 

Podľa Lucie Plavákovej je cieľom zákona zastrašovať a šikanovať ľudí angažujúcich sa v mimovládnom sektore. “Za celý tento rok mal tento návrh zákona niekoľko podôb. Od označovania mimovládnych organizácií, ktoré majú zdroje zo zahraničia, až po označovanie za lobistov. Každá verzia návrhu tohto zákona bola útokom na mimovládny sektor,” uviedla Plaváková, ktorá opäť spomenula v súvislosti so zákonom meno ruského prezidenta Vladimira Putina. 

Do argumentácie jej zapadol aj Andrej Danko, ktorý sa podľa nej priznal, že tento zákon konzultoval aj v Moskve. “Návrh SNS, ktorý vychádza z Úradu vlády, vytvára obrovský priestor pre šikanu nepohodlných mimovládnych organizácií a zastrašovanie ľudí, ktorí sa v mimovládnom sektore angažujú,” vyhlásila poslankyňa, ktorej je absurdné, že predkladatelia návrhu sa oháňajú tým, že im ide o transparentnosť. 

Koalícia sa vraj tvári, že problémom sú ľudia pracujúci v mimovládnych organizáciách, ktorí vraj môžu snívať o vilách v Chorvátsku či zlatých vaniach, čo Plaváková považuje za absurdné. Podľa nej ľudia pracujúci v mimovládnych organizáciách o luxuse nesnívajú, lebo sú to ľudia, ktorým záleží na úplne iných hodnotách. 

Obrátia sa na Ústavný súd 

"My samozrejme podporujeme transparentnosť, ale v prvom rade musí platiť pre všetkých. Podľa tohto návrhu, ktorý máme na stole, majú byť za lobistov označované len mimovládne organizácie, a nie napríklad firmy či jednotlivci, ktorí tiež lobujú,” kritizuje návrh zákona Plaváková. 

Progresívnemu Slovensku prekážajú vágne formulácie v návrhu. Okrem označovania lobistov im vadí aj povinné zverejňovanie darcov, zverejňovanie údajov o členoch orgánov mimovládnych organizácií a povinnosť mimovládnych organizácií byť subjektmi infozákona. PS je pripravené zákon napadnúť na Ústavnom súde. 

“Ja som človek, ktorý v mimovládnom sektore pôsobí, pôsobil v minulosti od roku 2006. Desať rokov som úspešne viedla jednu zo známych mimovládnych organizácií, takže veľmi dobre toto prostredie poznám a musím povedať, že sledujeme pri tomto návrhu zákona jeden z najtvrdších zásahov štátu voči aktívnym občanom od pádu komunizmu,” vyhlásila Zuzana Števulová. 

Od Putina po Mečiara 

Podľa Števulovej sa zákon o mimovládkach presunul na utoroko týždeň, čím sa spojí s “ďalším škandalóznym uznesením alebo návrhom uznesenia”, ktoré sa týka zneužívania legislatívneho procesu k tomuto zákonu zo strany občianskych organizácií a organizovaní protestov. 

“Neobstojí ani jeden z argumentov, ktorými zatiaľ títo predkladatelia tento návrh zákona alebo pozmeňujúci návrh odôvodňujú,” uviedla Števulová, podľa ktorej Európska únia či Rada Európy prijatie zákona nežiadajú. 

Števulová si myslí, že zákon nebude úspešný, nakoľko aktívnych a kritických ľudí nie je možné zastaviť. “Nepodarilo sa to v minulosti represívnemu komunistickému režimu, nepodarilo sa to ani Mečiarovi a v konečnom dôsledku sa to nepodarí ani tejto vláde,” povedala Števulová s tým, že ľudia to robia z presvedčenia a za veľmi málo peňazí. 

Štát potrebuje mimovládky, nie naopak! 

Vystúpila aj Irena Biháriová, ktorá sa hlási k mimovládnemu sektoru a ktorá vidí niekoľko absurdít v návrhu zákona. “Predkladatelia absolútne pomýlili esenciálnu podstatu mimovládnych organizácií. To nie sú verejnoprávne korporácie, verejnoprávne inštitúcie, to sú subjekty občianskej spoločnosti. Čiže, tak ako štát nemôže uplatňovať nejaké kontrolné a sankčné mechanizmy voči jednotlivcom a domácnostiam, tak rovnako z rovnakej logiky nemôže pristupovať sankčnými a kontrolnými úkonmi vo vzťahu k subjektom občianskej spoločnosti,” vyslovila Biháriová niečo, čomu ťažko rozumieť... 

Biháriová tvrdí, že čiara medzi občianskou spoločnosťou a štátom je hrubo nakreslená v Ústave, konkrétne v ustanoveniach, ktoré garantujú občanom základné práva a slobody. “Nie mimovládky potrebujú štát, ale štát potrebuje mimovládky,” vyhlásila v závere prejavu Biháriová. 

Otázka pre panie z Progresívneho Slovenska, ak je zákon v rozpore s Ústavou a Ústavný súd ho zruší, tak prečo toľko kriku? Alebo chýbajú nádejnej premiérskej strane relevantné politické témy?

Zvrat v parlamente! Rozhodnutie o mimovládkach sa presúva
Poslanci Národnej rady (NR) SR majú o novele zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS rokovať až v utorok 15. apríla. Úpravu by mali prebrať v zlúčenej rozprave spolu s uznesením z dielne koalície, ktoré hovorí o zneužívaní... Čítať ďalej
08 | 04 | 2025 | Gabriela Fedičová

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik