Dnešnému svetu vládnu inštitúcie, ktoré sa štylizovali do postavenia nadľudí. Riadia ich jednotlivci s nedostatočným, iba technokratickým vzdelaním, ktorí nechápu význam filozofického posvätna a spojenie s počiatkami európskej civilizácie. Anna Hogenová v rozhovore s moderátorkou Janou Bobošíkovou predostrela nelichotivý obraz súčasnosti. Rozhovor spracoval web parlamentnilisty.cz.
Anna Hogenová, rod. Tomanová, je česká kinantropologička, filozofka a profesorka pôsobiaca na českých vysokých školách. Kinantropológia je vedný odbor, ktorého predmetom skúmania je vývoj, funkcia, štruktúra, rozvoj, diagnostika a kultivácia zámernej ľudskej pohybovej činnosti v závislosti od historických, biologických, psychologických, pedagogických a sociálnych činiteľov.
Text z webu parlamentnilisty.cz preberá redakcia HD v pôvodnom znení.
_____________________
Moderátorka Jana Bobošíková začala interview na youtubovom kanáli Aby bolo jasno slovami : „Žijeme v čase, keď sa slová ako sloboda, pravda, mier alebo ľudskosť skloňujú často – ale strácajú hĺbku. Kto volá po mieri, je dnes často označovaný za nebezpečného rojka, zatiaľ čo tí, ktorí chcú vojnu, sú vnímaní ako hlas rozumu?“
Filozofka Anna Hogenová sa najskôr zamyslela nad otázkou slobody v spoločnosti. "Ľudia sa strašne boja, ako tomu bolo za mojej mladosti, bohužiaľ. Ľudia sa boja hlbšou formou, než sme sa báli my za socializmu niečo povedať," domnieva sa profesorka.
Väčšina ľudí podľa nej nechápe, ako je možné, že počúvame z úst najvyšších predstaviteľov, že sa máme lepšie a sme šťastnejší, že sa im údajne podarili všetky ich plány." Je to nepochopiteľné a tá nepochopiteľnosť je zdrojom strachu ľudí,“ povedala Hogenová.
Pripomenula, že starí Gréci tvrdili, že dobrý človek musí mať v sebe stud a svedomie. „Keď to človek nemá, stáva sa strojom,“ zdôraznila filozofka a dodala, že ten, kto v starovekom Grécku nemal hanbu ani svedomie, bol vykázaný z verejného života. „U takého človeka sa predpokladalo, že už je neprebuditeľný pre to, čo je pravda,“ vysvetlila Hogenová.
Bohovia v starom Grécku dávali ľuďom pokyny, nie príkazy. Pokyn im ukazoval dobrú cestu, ostatné si človek musel vymyslieť."Žijeme v čase imperatívov, teda príkazov, ktoré sú navyše lstivé, falošné". „Dostávame lstivé rozkazy obrovských inštitúcií, ktoré vládnu,“ zdôraznila Hogenová.
K vládnucim prichádza dobro v podobe peňazí a moci. „Subjekt, ktorý bol vždy chápaný ako ego človeka, sa rozšíril na celú inštitúciu a tí, ktorí sú súčasťou Európskeho parlamentu, dostávajú také benefity, že tam odsúhlasia skoro aj vlastnú popravu, pretože o tom nepremýšľajú,“ uviedla profesorka v nadsádzke.
Dokonca aj nadčlovek nemeckého filozofa Friedricha Nietzscheho bol jednotlivec, ale dnes je to inštitúcia. „Európska únia sa stala nadčlovekom, supermanom Európy,“ povedala Hogenová a pripomenula, že nacisti nadčloveka kedysi mali za svoj príklad. "Subjektivita už nepatrí jednotlivému človeku, ktorý má svoje ego, ale patrí aj tak obrovským inštitúciám, ako je Európsky parlament, Európska komisia. Toto všetko sa dnes premenilo na nadčloveka. Ľudia nepremýšľajú tak, ako by mali premýšľať, aby mali zodpovednosť," domnieva sa profesorka.
Ľudia, ktorí rozhodujú, majú len povrchné vzdelanie. Prešli inštitúty, v ktorých sa dozvedeli o fungovaní mechanizmov moci. "Nevedia, že funguje stará grécka myšlienka, že moc sa nesmie stať právom a pomsta sa nesmie stať spravodlivosťou. Právo musí vychádzať z pravdivosti, z neskrytosti pravdy, nemôže slúžiť moci. A ak slúžia moci, tak tí, ktorí sú ľuďmi skrývajúcimi sa za tou inštitúciou, tak tí predstavujú desivý prízrak nadčo s modrými očami. Títo ľudia nerozumejú tomu, že vládnuť znamená slúžiť vyššiemu celku, nie len vlastným priateľom, od ktorých dostávam peniaze, alebo slúžiť vlastnému opuchnutému egu, ktoré chce slávu a nevie inak žiť,“ uviedla filozofka.
Doba je podľa nej nedovzdelaná. Ľudia, ktorí nám vládnu, sú nekultivovaní. Rozhodujú o otázkach moci, ale o pravde vôbec nikdy nepremýšľajú. Pre nadčloveka pravda je obyčajný závan vetra. "Pre týchto ľudí nie sme dôstojnými bytosťami, ktoré si zasluhujú pravdivosť. Nadčlovek má veľa ručičiek, veľa nožičiek, ale iba jednu malinkú hlavu. V takom svete sloboda existovať nemôže," povedala Hogenová.
Pokiaľ je človek vybavený iba technologickým uvažovaním, súhlasí so všetkým, čo mu život pripraví. Takí ľudia veľmi nepremýšľajú o budúcnosti a mlčia, aby sa nedostali do problémov.
"Toto je snáď to najhoršie, čo nás mohlo stretnúť. Každý musí mať v sebe niečo, čo z neho človeka ešte len urobí. Musí byť kultivovaný v tom zmysle, že cíti, čo je posvätné, pretože to prichádza z počiatkov, z ktorých vyrástla Európa a ľudská spoločnosť. Musí nechať počiatky preniknúť do prítomnosti. Toto posvätno je posvätné pre človeka, ktorý vie, že je bytosťou, ktorá má povinnosť brániť sa proti každej nespravodlivosti, pretože má v sebe občana – toto je hlavná myšlienka Charty 77,“ pripomenula filozofka a dodala: „Ak to ľudia nerobia, tak sú zodpovední za vojnu.“
Zodpovednosť občana sa týka všetkej nespravodlivosti. Nechať nespravodlivosť vstúpiť do občianskeho života, aby sa stala normou, je zločin.
Tí, ktorí riadia svet, sú presvedčení o tom, že sú nadľudia. Dnes už to nie sú iba jednotlivci, ale skupina ľudí, ktorá má „jeden malý mozog a hrozne nožičiek a ručičiek“. "Majú pocit, že majú právo povedať to, čo sa im narodí v hlave a čo vychádza iba z túžby po moci. Tá moc je u nich tým najvyšším bohom. Nechápu, že právo, ak vychádza z moci, tak to Oslobodili nás "Rusi". Keby to neurobili, kto vie, či by tu ešte boli Česi, Moravania a Slováci. „Ako môže niekto povedať, že nás oslobodila Amerika?“ čuduje sa Hogenová. „To odporuje pravde, čo cítim,“ dodala profesorka.
Nadľudia, ktorí majú formu inštitucionálnu, nemajú žiadne previazanie s formami počiatkov a poznajú iba históriu, ktorá je vždy výplodom víťazov, by sa nemali dostávať do tak vysokých pozícií, že riadia planétu i budúcnosť. "Vzdelanosť je úbohá, naozaj úbohá, a je to práve vidieť u tých, ktorí rozhodujú.
Rusofóbia je dôkazom nekultivovanosti. Pochopiť Rusov neznamená poznať čísla z ekonomického hľadiska, ale znamená to čítať Dostojevského, poznať ich hudbu a poéziu. Rusi sú úplne iní, pretože sú pravoslavní. Rusofóbia sa vytvára umelo ľuďmi, ktorí sa najskôr naučia odolnosti voči pravde a tomu, čo je správne a dobré,“ domnieva sa profesorka Hogenová.
___________________________
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik