Bývalý predseda vlády Českej republiky Jiří Paroubek na portáli vasevec.info pripravil zaujímavé fakty k aktuálnej téme - nevyhnutnosť zbrojenia "na obranu pred Ruskom".
Text redakcia HD preberá v plnom rozsahu.
____________________________________
"Naši pravičiari neustále hrozia vojenskou silou Ruska a jeho schopnosťou zasadiť tvrdý úder štátom NATO v Európe. Teda, ak by sa Spojené štáty uzavreli do izolacionizmu. Toto uzavretie Spojených štátov do izolacionizmu je však veľmi málo pravdepodobné.
Garnitúra USA, ktorá je pri moci, ale nemá ambície zahajovať ďalšie konflikty vo svete, ako to mali tie garnitúry predchádzajúce. Rada by naopak konflikty uzatvárala. Vojny sú drahé a vlastne nepraktické, pretože stoja peniaze. A prezident Trump je biznismen. A má za sebou prevažnú väčšinu Republikánskej strany v americkom Kongrese. Chce sa zaoberať prednostne životnou úrovňou amerického obyvateľstva, znížením kriminality, nelegálnou imigráciou, bojom proti drogám, ktoré ničia americkú spoločnosť. Z môjho hľadiska sú to úplne správne a pochopiteľné ciele.
V posledných týždňoch, akoby európske politické elity, vrátane predstaviteľov našej vlády, prepadli amoku. Chcú zbrojiť a ešte zbrojiť, hoci už dnes majú členské štáty EÚ spolu s Veľkou Britániou veľkú prevahu v konvenčných zbraniach, v počtoch vojakov a v rozpočtoch na obranu. V tabuľke na konci tohto článku uvádzam čísla prevzaté z Denníka.cz, ktoré porovnávajú údaje o počte ťažkých zbraní Ruska a krajín EÚ a Veľkej Británie. Vo všetkých zbraniach majú prevahu nad Ruskom krajiny EÚ s Veľkou Britániou. V niektorých zbraňových systémoch dokonca mnohonásobnú. Samozrejme, aj samotné vojenské sily USA sú násobne silnejšie, než vojenské sily Ruska. Ale čísla charakterizujúce vojenskú silu USA na účely tohto porovnania neuvádzam.
Ale len tak pre zaujímavosť, opäť zo zdroja Deníku.cz, stíhacie a útočné lietadlá USA majú 2750 strojov. Bojové vrtuľníky USA 1000 strojov, ponorky 64 strojov. A vojenský rozpočet Spojených štátov je 832 miliárd dolárov. Samotný vojenský rozpočet štátov EÚ plus Veľkej Británie činí v súhrne vyše 300 miliárd dolárov ročne. To je zhruba trojnásobok vojenského rozpočtu Ruska. Hovoriť, že je potrebné zbrojiť, pretože Rusko má vojenskú prevahu, nie je pravdivým tvrdením. Teda, ak sa chcete držať faktov tak, ako sú uvedené v tabuľke v prílohe.
Okrem toho, potenciál krajín EÚ, či už hospodársky, alebo ľudský, je násobne väčší, než potenciál Ruska. Žiadnu vojnu ešte nevyhral v modernej dobe štát s podstatne slabšou ekonomikou a s podstatne menším ľudským potenciálom (Rusko má 140 mil. obyvateľov; štáty EÚ plus Británia cez 500 mil. obyvateľov)). Otázka je, kam až chcú politické elity EÚ, ale aj strany súčasnej vládnej koalície (plus Piráti), dôjsť vo svojom hysterickom opojení predstavou grandiózneho zbrojenia.
Keby napr. Nemecko malo vydávať 3 percentá svojho HDP na obranný rozpočet, tak by to znamenalo, že táto krajina, z ktorej (pri všetkej úcte k súčasnej úrovni demokracie v Nemecku) vzišla v 20. storočí dvakrát svetová vojna, by bola so 135 miliardami dolárov suverénne vojensky najsilnejším štátom v Európe. Otázka znie: je to dobre?
Rusko vedie lokálnu vojnu na Ukrajine a nemá – podľa môjho názoru – kapacitu na to, aby viedlo útočnú vojnu proti Európe. Časť ruskej armády je síce zocelená v boji na Ukrajine, kde získala významné bojové skúsenosti, ale Rusko v bojoch prišlo na druhej strane v bojoch o časť svojich skúsených vojakov. Predstava, že by Rusko mohlo zaútočiť na nejakú krajinu NATO, je s ohľadom na článok. 5 Atlantickej zmluvy nezmyselná.
Pokiaľ sa napr. Baltské štáty obávajú vojenskaj intervencie Ruska, s cieľom získať oblasti s prevahou ruského obyvateľstva, je na to jeden liek. Začať sa k ruským menšinám v týchto krajinách správať slušne. A zapojiť ich do normálneho života. A to aj s ohľadom na to, že Lotyšsko aj Estónsko strácajú každoročne odchody do zahraničnej významnej počty Lotyšov a Estóncov, ktorí hľadajú kariérne uplatnenie inde. V iných krajinách.
Nedá sa prehliadať fakt, že ruskou armádou obsadené územia východnej a južnej Ukrajiny, boli pripojené k Ukrajinskej sovietskej socialistickej republike v roku 1922 aktom sociálneho inžinierstva Lenina a Stalina.
Posilnenie vojenských rozpočtov krajín EÚ a Británie, ako o tom fantazírujú európske elity, bude mať nutne vážne následky, pokiaľ ide o inštitúcie sociálneho štátu. Inak povedané, životná úroveň ľudí bude stagnovať a verejné výdavky, vrátane tých na zdravotníctvo, školstvo, sociálne služby etc. budú klesať. V Českej republike, ak by snáď zostala pri moci súčasná vládna koalícia, by to znamenalo, zmieriť sa aspoň na dva či tri roky so stagnáciou národného hospodárstva. Jednoducho, česká pravica nie je schopná zabezpečiť hospodársky rast krajiny. Nebola toho schopná Topolánkova, Nečasova a ani Fialova vláda. Neschopnosť českej pravice v oblasti hospodárstva je nemennou konštantou. Mnoho opatrení v národohospodárskej oblasti, ktoré Fialova vláda prijíma, má rysy kutilského prístupu a kolosálnej neschopnosti.
_______________________________________________
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik