Zmrazenie poslaneckých platov je tradičnou agendou hnutia Igora Matoviča, keď je v opozícii, ale v čase, keď vládu viedol on, k nemu neprišlo. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.
Aktuálne je hnutie Slovensko v opozícii a Hrabko predpokladá, že bude pokračovať v tlaku na zmrazenie poslaneckých platov, zvlášť, ak sa k nemu pridáva aj zvyšok parlamentnej opozície a nevylučuje ho ani koaličný Hlas-SD.
„Dá sa skoro na sto percent vylúčiť, že by vládna koalícia schválila taký návrh, s ktorým by prišiel Igor Matovič,“ povedal publicista, podľa ktorého bude koalícia skôr preferovať možnosť predložiť vlastný návrh. Tlak opozičných strán však podľa neho môže prispieť k tomu, aby koalícia k príprave vlastného návrhu reálne pristúpila.
Vzhľadom na globálnu perspektívu ekonomicky komplikovaných časov by však podľa Hrabka bolo od poslancov takéto gesto voči občanom politicky rozumné. „Voči situácii, ktorá príde, sú tieto platy neprimerané. Lebo to najhoršie nás ešte len čaká,“ naznačil.
Na otázku, či po zvolení nového predsedu Národnej rady (NR) SR Richarda Rašiho (Hlas-SD), zvolí parlament aj štvrtého podpredsedu, post, ktorý tradične patrí opozícii, Hrabko reagoval, že by to bolo správne.
Koalícia podľa neho ani nespochybňuje tradíciu voľby jedného podpredsedu z radov opozície, odmieta však na tento post opätovne zvoliť predsedu PS Michala Šimečku. „Problém je v tom, že pán Šimečka bol z funkcie odvolaný. Tým pádom je pre vládnu koalíciu neprijateľný. Ja si neviem predstaviť, že by koalícia hlasovala za osobu, ktorú predtým z tej funkcie odvolala,“ konštatoval Hrabko.
Ostatné opozičné strany akceptujú právo PS nominovať kandidáta na tento post a PS podľa Hrabka zatiaľ nenaznačilo zámer navrhnúť iné meno. Ak by na najvyšší opozičný parlamentný post progresívci navrhli niekoho iného ako predsedu, vytvorili by podľa Hrabka potenciál politickej rivality medzi svojimi dvoma najvyššie postavenými predstaviteľmi. „Nehovorím, že by sa to stalo, hovorím, že by sa to mohlo stať. A podľa mňa je toto jeden z dôvodov, prečo PS ešte nenavrhlo žiadneho iného kandidáta na post podpredsedu parlamentu,“ povedal Hrabko.
Vyhlásenie mimoriadnej situácie na celom území štátu kvôli epidémii slintačky a krívačky bolo podľa Hrabka správne a mohlo prísť aj skôr. Vzhľadom na vývoj aktuálnej situácie považuje za oprávnené aj vyhlásenie mimoriadneho stavu vo vybraných okresoch kvôli výskytu medveďov. „Ide o to, či je to riešenie krátkodobé, alebo má byť súčasťou riešenia dlhodobého,“ naznačil, že koncepčné riešenie musí byť postavené v prvom rade na práci expertov v danej oblasti. Samotné vyhlásenie mimoriadnej situácie je podľa Hrabka adekvátne, ale problém nevyrieši.
V oblasti rozbiehajúcej sa ekonomickej konfrontácie Európy a USA pri zavádzaní ciel musí podľa Hrabka Slovensko pôsobiť spoločne s ostatnými členmi Európskej únie. „Slovensko sa môže snažiť dosiahnuť čo najviac v rámci Európskej únie,“ naznačil Hrabko, že vyjednávať s americkým partnerom musí únia ako celok. „Veď aj Slovensko tvorí úniu, volíme do nej svojich zástupcov,“ pripomenul Hrabko.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik