Odborníčka o slintačke a krívačke: Nezabíjajte zdravé zvieratá, existuje riešenie!
03 | 04 | 2025 I Bari Zajačková

Molekulárna biologička a súdna znalkyňa Soňa Peková v rozhovore pre podcast Odznova s Martinou upozorňuje, že plošné vybíjanie stád je zbytočné a existujú dostupné riešenia, ako svoje zvieratá ochrániť.

Choroba, ktorá nie je pre zvieratá smrteľná

"Od roku 1973 sme to tu nevideli, takže poznáme len literárne údaje, a tie hovoria, že pre dospelé kusy dobytka je to vlastne vec, ktorú dokážu prekonať. Vôbec to nemusí byť pre nich smrteľné, len ich to môže oslabiť," vysvetľuje Peková hneď v úvode rozhovoru.

Odborníčka zdôrazňuje, že na rozdiel od roku 1973 máme dnes k dispozícii modernú laboratórnu diagnostiku, ktorá dokáže presne identifikovať nakazené zvieratá. "V dnešnej dobe by sme nemali pristupovať k plošnému vybíjaniu, pretože máme nástroje na to, aby sme detegovali, kto ten vírus vylučuje a je potenciálne nebezpečný pre stádo, a kto nie," hovorí Peková.

Pre ľudí nepredstavuje vážne riziko

Pokiaľ ide o riziko pre ľudí, Peková je jednoznačná: "Extrémne vzácne by sa nejaký človek touto nákazou mohol nakaziť. Popisuje sa, že nejaký chovateľ, ktorý bol v bezprostrednom kontakte s mohutne nakazenými zvieratami, tú nákazu mohol získať, ale malo to príznaky len nejakého ľahkého chrípkového respiračného ochorenia."

"Dokonca je známa historka o skupine veterinárov, ktorí sa chceli schválne nakaziť, tak niekoľko dní pili mlieko od infikovaných kráv, nepasterizované mlieko. Podarilo sa im tú infekciu získať, ale prebiehala tak jemne, že to nestojí za reč," dodáva odborníčka.

Peková upozorňuje, že bežnou pasterizáciou, teda zahriatím mlieka na teplotu okolo 60-65 stupňov, sa tento vírus inaktivuje. "Takže ani variant, že by sa nedalo predávať mlieko, je lichý, pretože ak sa to mlieko pasterizuje, čo je bežný proces, tak to nie je žiadne ohrozenie zdravia občanov."

Diagnostika je dostupná a jednoduchá

"Máme buď sérologické rýchlotesty, ktoré sú bežne dostupné - ja som to dnes kontrolovala, dá sa to normálne kúpiť - a rovnako sú dostupné aj PCR testy," vysvetľuje Peková.

Odborníčka vyzýva chovateľov, aby požadovali laboratórny dôkaz pred akýmkoľvek zásahom: "Pokiaľ chcete, aby vám nikto nezabíjal vaše stáda, trvajte na tom, že len zviera, ktoré bude preukázateľne laboratórne pozitívne - buď pomocou rýchlotestu, alebo pomocou PCR testu - môže byť utratené. Nemôže tam nikto prísť a jednoducho vám tie zvieratá pozabíjať, pokiaľ sú negatívne."

Je to ten istý scenár ako pri covide

Peková si všíma podobnosť so situáciou počas pandémie COVID-19: "Je to scenár ako prekopírovaný z covidovej doby. To bol ľudský lockdown, teraz to má byť nejaký kravský lockdown. Medzitým to bol slepačí lockdown pri vtáčej chrípke."

"Použite to, čo na vás nasunuli v rámci covidu, ako obranný mechanizmus svojich stád. Žiadajte, aby len ten, kto bude pozitívny, bol utratený," apeluje odborníčka.

Ekonomický tlak a mediálny humbuk

"Domnievam sa, že toto je hlavne ekonomický tlak na tú poľnohospodársku produkciu. Nemocné zviera je oslabené, takže je to ekonomický faktor, ktorý spôsobí, že horšie rastie alebo nebude dávať toľko mlieka. To je celá sranda," vysvetľuje Peková.

Zároveň upozorňuje, že problém sa týka hlavne veľkochovov: "Týka sa to veľkochovov, netýka sa to nejakých malochovov. Aby nikoho nenapadlo, že na nejakej východoslovenskej dedinke pod Tatrami, kde majú jednu kravenku, im príde nejaký úradník a tú kravenku zoberie."

Rada pre chovateľov: Nepanikárte a žiadajte dôkazy

Na záver Peková radí chovateľom: "Pokiaľ máte zdravé, bezpríznakové zvieratá, nie je vôbec žiadny dôvod ich vybíjať. Pokiaľ máte akékoľvek pochybnosti, nechajte si ich vyšetriť, pretože to, že kravička prestane prijímať potravu, môže mať tisíc a jeden dôvodov, vôbec to nemusí byť slintačka a krívačka."

"Nezabúdajte, že počas covidu výsledky laboratórií neboli vždy preukázateľné. Pokiaľ máte pochybnosti, ale zvieratá sú v poriadku, môžete si vyžiadať druhý, potvrdzujúci laboratórny nález. To vám nemôže nikto zakázať," uzatvára Peková.

Odborníčka pôsobí vo vlastnom laboratóriu Tilia Laboratories, ktoré sa venuje molekulárnej mikrobiológii veterinárnej aj humánnej, s dôrazom na zoonotické ochorenia, teda choroby prenosné zo zvierat na človeka.

Celý rozhovor s vedkyňou si môžete pozrieť tu:

Hlas ľudu: A je to tu! Radačovský má záujem o ministerstvo!
Do povedomia verejnosti sa dostal ako sudca, ktorý v pozemkovej kauze prezidenta Andreja Kisku rozhodol v jeho neprospech. Ako europoslanec spôsobil rozruch, keď pri svojom prejave vypustil bielu holubicu so slovami​: "Poslednýkrát vystupujem v... Čítať ďalej
02 | 04 | 2025 | Mária Škultétyová

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok