Mimoriadna správa verejného ochrancu práv o skutočnostiach nasvedčujúcich závažnému porušeniu základných práv a slobôd konaním Policajného zboru odhaľuje porušenia zo strany polície za ostatných 13 rokov. Verejný ochranca práv (VOP) Róbert Dobrovodský, ktorý správu doručil Národnej rade (NR) SR, o nej informoval na pondelkovej tlačovej besede. Navrhuje v nej viacero odporúčaní, napríklad zavedenie telových kamier pri výkone služobnej činnosti policajtov.
Dobrovodského na vytvorenie mimoriadnej správy podľa jeho slov priviedla minuloročná tragická udalosť z Košíc, keď človek bez domova zomrel v dôsledku služobného zásahu policajta. Zdôraznil však, že v správe nepoukazuje na politickú zodpovednosť, ani nevyvodzuje trestnoprávnu či disciplinárnu zodpovednosť voči príslušníkom polície. Pri zmienenom prípade z Košíc však poukazuje na to, že prišlo k porušeniu práva na život. „Správa nehovorí, že všetci policajti sú zlí, a polícia by mala utlmiť svoju činnosť. Policajný zbor si vážim. Tým, že polícia má jediná legálny monopol na násilie, musíme sa pýtať, kto bude strážiť strážcov. Je potrebné, aby vo svojej práci vykročili správnym smerom,“ vysvetlil ombudsman, ktorý správu označil za vecné pomenovanie zákrokov, pochybení, ale aj riešení.
V správe napríklad VOP zadokumentoval aj prípad bitia počas výsluchu či prípad držania človeka v určenom priestore so zlomenými pätami. Zdôraznil však, že zo všetkých prípadov sa snažil vyabstrahovať zlepšenia.
Správa obsahuje odporúčania, ktoré sú rozdelené na legislatívne a nelegislatívne. Legislatívne pozostávajú z preventívnych opatrení a kontrolných a zodpovednostných mechanizmov. Patria medzi ne napríklad prísnejšia legislatívna úprava používania donucovacích prostriedkov či právna úprava podmienok a priestorov pre vykonávanie bezpečnostných prehliadok. Medzi nelegislatívne radí zavedenie už vyššie spomenutých telových kamier, posilnenú a pravidelnú kontrolu NR SR, zabezpečenie výsluchových miestností audiovizuálnym zariadením alebo pravidelné školenia k ľudskoprávnym aspektom používania donucovacích prostriedkov.
„Dôležité je, aby sa NR SR so správou oboznámila,“ uzavrel Dobrovodský s tým, že chce, aby parlament prerokoval správu na svojej najbližšej schôdzi.
Obsah Mimoriadnej správy verejného ochrancu práv o skutočnostiach nasvedčujúcich závažnému porušeniu základných práv a slobôd konaním Policajného zboru (PZ) zahŕňa problémy, ktoré sa v policajnej praxi vyskytujú dlhodobo a takmer všetky analyzované prípady sa udiali pred nástupom súčasného vedenia rezortu vnútra. Ministerstvo vnútra (MV) SR to uviedlo v reakcii na správu verejného ochrancu práv Róberta Dobrovodského, o ktorej obsahu v pondelok informoval. Policajný zbor uviedol, že sa v prvom rade musí oboznámiť s obsahom správy, kým k nej zaujme oficiálne stanovisko. Deklaroval však, že ku každému podnetu a porušeniu predpisov svojich príslušníkov pristupuje bezodkladne a zodpovedne.
„Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) od nástupu do funkcie dôrazne odsudzuje akékoľvek prejavy násilia a ignorovania práva v Policajnom zbore a je vždy zástanca dôsledného vyšetrenia trestných činov a spravodlivého potrestania páchateľov, a to aj z radov policajtov. Zastáva názor, že riešením nie je budovanie nových inštitúcií, ale hĺbková, profesionálna, apolitická a teda skutočne účinná práca policajnej inšpekcie,“ uviedol tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra SR.
Súčasťou nového prístupu je podľa rezortu vnútra tiež prevencia a predchádzanie nevhodných postupov policajtov. „V spolupráci s odborníkmi z oblasti psychológie a komunikácie policajti absolvujú školenia, v rámci ktorých si prehlbujú zručnosti ako postupovať vo vyhrotených situáciách bez vnášania emócií, ako profesionálne komunikovať, aby sa počet sťažností zo strany verejnosti eliminoval,“ vysvetlilo MV.
Pokiaľ ide o telové kamery, prípad z Košíc viedol koncom minulého roka k rozhodnutiu ministerstva vnútra zaviesť ich pilotnú prevádzku v Košiciach a Bratislave. V doterajšej praxi sa podľa rezortu kamery osvedčili a ich nasadenie potvrdzuje, že nielen policajti, ale aj verejnosť koriguje svoje správanie a reakcie ak vie, že služobný zákrok sa zaznamenáva. „Od tohto roka testujú telové kamery aj policajti v Banskej Bystrici. Skúsenosti z pilotného testovania budú následne využité v plánovanom zabezpečení celoslovenského projektu,“ doplnilo MV.
Hovorca Policajného zboru Roman Hájek ozrejmil, že na prevenciu rôznych nežiaducich incidentov sa pravidelne vykonávajú školenia a výcviky zamerané na zvyšovanie profesionality a etiky vrátane správneho používania donucovacích prostriedkov. „Zákon platí pre všetkých a príslušníci môžu byť vystavení disciplinárnym aj trestnoprávnym postihom,“ uzavrel Hájek.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik