"Boli sme priamo na mieste v Lúči, kde sa miestnym farmárom podarilo ochrániť svoje zvieratá pred okamžitou likvidáciou." Reportáž priamo z miesta priniesol denník Körkép.sk, portál fungujúci na Slovensku, ktorý prináša informácie v maďarskom jazyku.
Hlavnou požiadavkou farmárov bolo zastavenie povinného usmrcovania zdravých zvierat v trojkilometrovom okruhu od ohniska nákazy.
Namiesto eutanázie sa úrady nakoniec rozhodli najskôr vykonať odbery vzoriek, čím získali čas obe strany. Čo sa dnes stalo v Lúčoch a aký je aktuálny stav boja proti slintačke a krívačke na Žitnom ostrove? Reportáž priamo z miesta zverejnil denník Körkép.sk.
Sobota, 29. marca, Lúč, okres Dunajská Streda, Slovensko.
Epidémia slintačky a krívačky sa v krajine šíri už v štyroch obciach – Medveďov, Čiližská Radvaň, Baka a Veľké Lúče. Úrady konajú: v okruhu troch kilometrov od ohnísk nákazy je podľa Branislava Becíka, politika strany Hlas, likvidácia všetkých párnokopytníkov (kôz, oviec, ošípaných, hovädzieho dobytka) povinná, a to dokonca ešte prísnejšie, než vyžadujú smernice EÚ.
V Bake, konkrétne v osade Milénium, došlo k dramatickým udalostiam – u rodiny Tamary Zsemlyeovej poľovník na obývanom území ostrou muníciou strieľal na zvieratá. Usmrtil 30 až 40 kusov. Tamara si z tohto zážitku odniesla doživotnú traumu a polovica krajiny sa chce za to pomstiť lovcovi. Ani pre neho to ale nie je jednoduché.
Verejnosť situáciu intenzívne sleduje a Körkép.sk už niekoľko dní monitoruje vývoj epidémie. O tému je obrovský záujem a v napätej atmosfére koluje množstvo správ aj dezinformácií. Farmári zo Žitného ostrova sa zhromažďujú v Lúčoch, aby vyjadrili svoju nespokojnosť. Prvý deň sa ich zišlo približne sto, druhý deň už takmer tisíc.
Čo požadujú farmári?
Ich hlavnou požiadavkou je zastavenie povinného usmrcovania zdravých zvierat v trojkilometrovom okruhu od ohniska nákazy. Úrady sú však oficiálne neoblomné. Minister pôdohospodárstva Richard Takáč na rokovaní parlamentného výboru otvorene vyhlásil, že kvôli niekoľkým malým farmárom a chovateľom neobetuje veľké podniky a nebude riskovať potravinovú sebestačnosť krajiny.
Takéto sú fakty a situácia v Lúči
Fakty sú však tvrdohlavé. Postupne vychádzajú na povrch nové skutočnosti. Predseda kraja Branislav Becík, ktorý má sám skúsenosti s chovom zvierat, napríklad na zasadnutí výboru jasne uviedol, že Brusel nepožaduje povinnú likvidáciu zvierat, ide len o odporúčanie. V Maďarsku sa zvieratá vo všeobecnosti neporážajú, zatiaľ čo na Slovensku áno.
Maďarská prax
Maďarské odborníčky na chov zvierat, Ágnes Kolozsi a Zsófia Mészáros, vo verejnom vyhlásení nielenže zdôraznili dôležitosť dezinfekcie a dodržiavania opatrení, ale aj vysvetlili realitu:
„V Maďarsku sa likvidujú len tie (kravské) stáda, v ktorých sa nájde infikovaný jedinec. Na Slovensku sa zabíjajú aj zdravé zvieratá v trojkilometrovom okruhu od infikovaných fariem.“
Kto z toho profituje?
Každý rozumný človek vidí, komu by vyhovovalo, ak by zo Žitného Ostrova zmizli domáce chovy a drobní farmári. Určite ale nie tete Júlii či ujovi Pištovi, ktorí doma chovajú kačky, husi a ošípané, od ktorých si pred Vianocami kupujeme polovicu prasaťa, pred Veľkou nocou šunku a počas roka klobásy či mäso. Títo malí farmári to pravdepodobne neprežijú. Zo desať zatvorených maštalí sa podľa súčasného prístupu možno znovu otvorí len jedna. Nebude na nové stáda, a to aj napriek čiastočnej štátnej kompenzácii.
Z tejto situácie budú ťažiť najmä veľké potravinové reťazce a ich dodávatelia – teda tí najväčší hráči.
Lúč na rade
V Bake už zvieratá zlikvidovali, v sobotu bol na rade Lúč, kde malé farmy čakali na svoj osud. Ráno 29. marca sa už o 7:30 začali schádzať miestni farmári, ktorí sa obávali o svoje zvieratá. V predchádzajúcich dňoch boli domácnosti zmapované a zaznamenané, aké stáda sa v nich nachádzajú. Ráno obyvatelia očakávali príchod veterinárov, ktorí mali rovnakým spôsobom ako v Bake zlikvidovať celé chovy.
Odpor farmárov a dramatická situácia
Miestni obyvatelia pred kamerami médií, vrátane Körkép.sk a Markízy, vytvorili akúsi „farmársku obranu“. Odhodlaní farmári vyhlásili, že v prípade potreby sú pripravení vlastnými telami zabrániť nezmyselnému zabíjaniu. Nemajú čo stratiť, preto sú pripravení ísť až do krajnosti.
Medzitým sa zhromažďovali aj zástupcovia úradov. Vo veľkom počte prichádzali policajti, armáda, veterinári, pracovníci ministerstva poľnohospodárstva, hasiči a členovia krízového štábu. Vzdušnou čiarou približne 200 – 300 metrov od seba stáli proti sebe dve strany a upierali na seba pohľady.
Policajný riaditeľ upokojil svojich ľudí, zatiaľ čo starosta obce nervózne prechádzal sem a tam. Jeden z miestnych hasičov uviedol, že v posledných dňoch už došlo aj k bitke. Niet sa čomu čudovať – pre mnohých je v hre samotná existencia. Jedno je však isté: každý, s kým sa redaktori denníka Körkép.sk rozprávali, dokonale chápali situáciu farmárov. V nich sa stretávalo povinné úradné konanie s empatickou ľudskosťou. Na ich tvárach bolo vidno a v ich slovách zaznievalo, že táto úloha je pre nich záťažou, či už pod uniformou alebo ochranným odevom.
Prvým, kto oznámil, že úrady zmenili dovtedajší postup, bol starosta obce Lúč, Kiss László. Ďalšie podrobnosti však neuviedol.
Topia sa ľady?
Úrady rozdelili kompetentným osobám nástroje potrebné na odber vzoriek, potom sa rozdelili do viacerých skupín: dvaja policajti, veterinár a člen krízového štábu nastúpili do áut a vyrazili k domácnostiam, v ktorých sa nachádzali nahlásené živé zvieratá.
V dedine nebol žiadny nákladný automobil ani kontajner na prevoz utratených zvierat do kafilérky alebo na levickú prevádzku. To pomaly dávalo dôvod veriť, že sa skutočne niečo mení.
Veterinárov viedol Gábor Csicsay Gábor, bývalý politik strany Most-Híd.
Ráno sa farmár, do domu ktorého sa tiež vybrali kvôli jeho alpake zobudil s rozhodnutím, že nikoho na dvor nepustí. Zvieratko je zdravé, nič mu nie je. A podľa informácií, ktoré mal, v celej obci Lúč nebol zaznamenaný ani jeden prípad zvieraťa so symptómami slintačky a krívačky.
Odber vzoriek namiesto usmrcovania
Neskôr prichádza správa od Branislava Becíka, poslanca NR SR za Hlas-SD, nitrianskeho župana a starostu obce Dvory nad Žitavou, že podľa jeho informácií včera večer dostal do rúk nariadenie, ktorým hlavný veterinár SR zastavil povinné usmrcovanie zdravých zvierat v trojkilometrovej zóne okolo ohnísk nákazy v domácnostiach.
Nikde však nie je zverejnený žiadny oficiálny dokument potvrdzujúci túto informáciu.
Ukazuje sa, že ide o interný dokument, ktorý upravuje postup osôb zapojených do opatrení, a preto nie je verejne dostupný.
Becíkove slová najskôr popiera hovorkyňa ministerstva Veronika Daničová a neskôr aj samotný minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) na sociálnej sieti.
( MIMORIADNE OPATRENIA NAĎALEJ PLATIA. Prísne opatrenia v 3-kilometrovom okruhu od ohniska nákazy sa neuvolňujú. Tak ako ich hlavný veterinárny lekár nariadil, naďalej platia. Pre zastavenie šírenia slintačky a krívačky je kľúčové, aby ich každý dotknutý dodržiaval. V éteri sa objavili aj nepravdivé informácie opozičných či koaličných politikov. Buďte, prosím, zodpovední. Situácia je vážna, nemôžeme ju podceňovať a spochybňovať opatrenia odborník,uviedol minister Takáč na sociálnej sieti).
Farmári, poučení skúsenosťami z Baky, už poznajú protokol. Prax sa však teraz výrazne líši. Oficiálne žiadna úľava neexistuje. Toto je už politika. Podstatné však je, že zvieratá farmárov v obci Lúč stále žijú. V dedine bolo odobratých približne 40 vzoriek a čaká sa na ich výsledky.
„Nezabíjame miestne zvieratá, iba odoberáme vzorky. Ak budú negatívne, bude to argument pre ministra, že sa nákaza nešíri. Čo chceme zabíjať? Pretože ak budú výsledky pozitívne, aj tak to bude jedno. Ak budú negatívne, nič sa nestane,“ – povedal Gábor Csicsay na mieste. Jeho slová sú zachytené na zvukových aj videozáznamoch.
Farmári, pre istotu, žiadajú odobratie dvoch vzoriek, aby mali aj vlastné testy, ktoré dajú na analýzu.
Tu sa teraz nachádzame
V obci Lúč štátni pracovníci neusmrtili jediné zviera. Predpisy sa nezmenili, no realita vyzerá úplne inak. Neusmrcovalo sa – iba sa odoberali vzorky. To je jednoznačný krok vpred.
Farmár, ktorý sa ráno zobudil s pocitom, že dnes mu možno utratia zviera – tak, ako sa to stalo na susednej dedine – sa síce formálne nedočkal zmeny nariadenia, no jeho zviera stále žije.
Poučenie?
Farmári z obce Lúč vojnu ešte nevyhrali, malú bitku áno.
V pondelok (31.3) sa dozvieme, čo sa stalo na jednotlivých miestach a koľko zvierat bolo – alebo nebolo – usmrtených u drobných chovateľov.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik