Európska komisia (EK) vyšetruje pôvod a spôsob zavlečenia slintačky a krívačky do strednej Európy. Na túto otázku v súčasnosti nepozná dôveryhodnú odpoveď, uviedol v piatok pre TASR expert z Komisie. Ocenil tiež rýchlu a vhodnú reakciu na výskyt nákazy na Slovensku.
V Maďarsku potvrdili ochorenie 7. marca, o dva týždne neskôr aj na Slovensku. Podľa EK je veľmi pravdepodobné, že sa nákaza na naše územie rozšírila práve z Maďarska. „Nasadení odborníci z laboratórií hovoria, že vírus je rovnaký. Pravdepodobne sa rozšíril prostredníctvom vetra. Podľa meteorologických správ fúkal silný vietor z juhovýchodnej časti Maďarska smerom na severozápad pozdĺž rieky Dunaj tak, že uľahčil šírenie vírusu (smerom na Slovensko),“ priblížil expert s tým, že toto ochorenie sa prenáša aj vzduchom.
Ešte v januári zaznamenali slintačku a krívačku aj v Nemecku. Podľa zistení však išlo o iný typ vírusu a prípad nesúvisí s nákazou na Slovensku a v Maďarsku.
Predstaviteľ Komisie ďalej oznámil, že Slovensko dôsledne aktivovalo mechanizmus Európskej únie v oblasti civilnej ochrany a požiadalo dvadsaťsedmičku o pomoc. Tým sa podľa jeho slov urýchlila a uľahčila komunikácia s členskými krajinami, ktoré sú schopné pomôcť.
„Ľudské zdroje boli vyslané z Česka v podobe vyškoleného personálu, ktorý pokračoval v usmrcovaní zvierat. Ide o pomerne komplikovanú úlohu. Je potrebné mať na pamäti dva parametre. Musí sa to robiť v súlade s pravidlami, to znamená eliminovať zbytočné utrpenie zvierat a robiť to tak, aby sa nešíril vírus,“ spresnil expert z Komisie.
Informoval, že Rakúsko sa ponúklo poskytnúť vybavenie na riadnu dezinfekciu, a Maďarsko spočiatku vyčlenilo niekoľko vozidiel na prepravu niektorých uhynutých zvierat. Potrebné vakcíny sprostredkovalo Nemecko a mimo mechanizmu ponúkli dávky vakcíny aj ďalšie členské štáty. „Slovensko nateraz nič iné nepotrebuje,“ skonštatoval odborník pre TASR. EK je však údajne v kontakte aj s ďalšími členskými štátmi, ktoré skúmajú možnosť ponúknuť pomoc.
Blok môže krajine pomôcť aj prostredníctvom Programu pre jednotný trh, ktorý riadi Generálne riaditeľstvo pre zdravie a bezpečnosť potravín (SANTE). „Týka sa to najmä spolufinancovania nákladov členských štátov na odškodnenie poľnohospodárov za usmrcovanie zvierat pri vypuknutí nákazy a v prípade potreby aj za preventívne usmrcovanie v rizikových poľnohospodárskych podnikoch,“ spresnila Komisia s tým, že miera spolufinancovania je 20 až 30 percent. Toto spolufinancovanie sa vzťahuje v prípade potreby aj na očkovanie.
Pre zvládanie nákazy EK podľa odborníka vedie krízový tím, pričom krízové centrá má v Budapešti, Bratislave a na regionálnej úrovni. Taktiež funguje stály výbor s členskými krajinami, ktorý sa schádza dvakrát týždenne. Komisia tiež pripomenula, že na začiatku tohto týždňa prišiel na Slovensko aj tím odborníkov.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik