Šokujúce slová profesora Druláka: Ako Ukrajina, ako Sýria. VAROVANIE PRE SLOVENSKO
27 | 03 | 2025 I Gabriela Fedičová

Hrozí Slovensku, že by mohlo dopadnúť podobne ako Sýria alebo Ukrajina? Chce Západ vnútorné rozdelené krajiny pod Tatrami? Trialog o Slovensku v politických a filozofických súvislostiach usporiadal Spolok Svatopluk. Na otázky novinárky Michaly Gánovskej odpovedali Petr Drulák, zakladateľ spolku Svatopluk a profesor medzinárodných vzťahov na katedre politológie na Filozofickej fakulte Západočeskej univerzity v Plzni, a Emil Páleš, slovenský filozof, spisovateľ a vysokoškolský pedagóg, píšu Parlamentní listy.

„Tlačia nás veľké spoločnosti zľava aj sprava. A to trhá našu spoločnosť na polovicu. Polarizácia vyplýva z našej geopolitickej polohy. Polovica sa prikloní k momentálnej bruselskej ideológii a polovica cíti, že by to chceli skôr inak,“ povedal Emil Páleš, slovenský filozof, spisovateľ a vysokoškolský pedagóg, v Trialogu o Slovensku, ktorý usporiadal Spolok Svatopluk.

Riaďme sa vlastnou intuíciou, nie tým, čo nám hovoria. Slovensko by sa podľa neho malo dostať k určitému poznaniu.

„Nájsť pravdivú, múdru ideu – kto sme, čo sme, čo je treba robiť, začať sa riadiť vlastnou intuíciou a rozumom, a nie tým, čo nám hovoria zo všetkých strán, pretože potom to každý chce opačne a sme zmätení. Keď budeme duchovne pasívni, môžu nás úplne roztrhať. Alebo niečo prevládne, bude voči tomu odpor, prevrat a bude sa to stále mlieť, pretože máme duchovné prázdno. Mali by sme sami vedieť, čo robiť a čo je to dobré, pravdivé a krásne, a neboli by sme hračkou tých, ktorí chvíľu niečo chcú a potom je všetko opačne a my v tom lietame existenčne hore-dole,“ dodal Páleš.

Ideálne je, ak sa ľudia zhodnú

Podľa politológa Druláka je zrejmé, že spravodajstvo a údaje o prieskumoch verejnej mienky snahrávajú jednej strane, a to strane Progresívneho Slovenska. „Určite nafukujú silu tejto strany. Na druhej strane túto situáciu nemožno podceňovať, pretože predsa len volič, aj keď chápe, že ten politicko-mediálny aparát manipuluje, tak to vôbec neznamená, že tým manipuláciám nepodľahne. Ja na celej tej slovenskej situácii považujem za najzávažnejšie vonkajšie zasahovanie,“ varuje niekdajší veľvyslanec Českej republiky vo Francúzsku.

Keď sa hovorí o stave nejakého národa, dajú sa odlíšiť tri rôzne stavy alebo situácie. „Tá prvá je tá ideálna, keď má nejakú svoju ‚Polárku‘, tzn. nejakú tú hviezdu, za ktorou sa ide a ľudia sú schopní sa zhodnúť, že to je pre nich podstatné a že ťahajú za jeden povraz. Od toho sme ďaleko skoro všade,“ konštatuje Drulák.

Keď nastane vnútorné rozpoltenie národa ďalšou možnosťou je demokratická debata, kedy národ je síce rozpoltený, ale je schopný v tom rozpoltení viesť debatu. „Strana, ktorá v tej debate vyhrá, pretože získa väčšiu podporu vo voľbách, potom ťahá národ určitým smerom, ktorý je jej. Potom je tu tretia situácia – toto rozpoltenie sa stane zámienkou pre to, aby vonkajší aktéri si vybrali jednu z tých strán a skrze nej presadzovali svoje záujmy. A bohužiaľ to vidíme na celom svete, ako takáto krajina môže dopadnúť,“ tvrdí Drulák, ktorý je autorom desiatok odborných článkov, niekoľkých učebníc a monografií.

Podľa neho máme pred očami prípad Sýrie

„Aj to začalo ako vnútorné roztrhanie v národe, a keď sa do toho vložili vonkajší aktéri, bol to koniec. To isté na Ukrajine,“ varuje profesor.

Zabijaci z východu podľa Druláka nedostali šancu, aby si to sami medzi sebou nejako prediskutovali a dospeli k vlastnému konceptu. Vonkajší aktéri ich roztrhali. „Preto považujem za veľmi znepokojivé, že do slovenských udalostí zasahujú vonkajší aktéri, a tým teda nemyslím Rusko. Ak Rusko nejako zasahuje, tak úplne marginálne. Ten, kto zasahuje zásadným spôsobom, je Západ, aj keď skutoční aktéri, ktorí vykonávajú špinavú prácu, môžu prichádzať z východu. Beriem vážne, keď Fico varuje pred rôznymi gruzínskymi skupinkami a operatívcami, pretože to je veľmi nebezpečné a gruzínsky premiér vlastne jeho slová potvrdil. Je to veľmi nebezpečné, pretože to sú ľudia, ktorí sú schopní všetkého, aj zabíjať,“ domnieva sa profesor Drulák.

Opozícia stratila tému, a tak sa rozhodla neuznať voľbu šéfa NR SR
Opozícia neuznala voľbu predsedu Národnej rady Richarda Rašiho! Dalo sa to čakať, keďže rok bola voľba šéfa parlamentu ich jednou z mála ústredných tém, ale, že zájdu až k spochybneniu voľby, to čakal málokto! Ako prvá sa voľbu predsedu Národnej... Čítať ďalej
27 | 03 | 2025 | Roman Martiška

Gruzínske skupiny sú podľa neho na výplatných listinách západných spravodajských služieb. „Sú to zabijaci. Ukázali to na Majdane v roku 2014. Do vlastných ľudí tam strieľali takzvaní demokrati, opozícia proti Janukovyčovi. Snipeři, podľa indícií, ktoré máme, podľa viacerých svedectiev boli práve z Gruzínska. Ak sa niečo takéto dnes presúva na Slovensko, tak je to veľmi nebezpečná situácia. Dúfam, že vláda dokáže tú situáciu vyriešiť,“ povedal zakladateľ spolku Svatopluk.

Príde výhrážka z Bruselu?

Dôležité je podľa Druláka prijatie zákona o väčšej transparentnosti. „Rusi to okopírovali od Američanov, ktorí chránia niekoľko desaťročí svoju demokraciu aj tým, že tam majú zákon, ktorý nezakazuje pôsobenie zahraničných aktérov a lobbovanie, ale hovorí, že ak to niekto robí, tak musí byť týmto spôsobom označený. Ak to robí bez toho označenia, tak mu hrozia veľmi ťažké tresty, dlhé tresty vo väzení. Američania sa s týmto nepárajú. Touto cestou musíme ísť – prijať zákon, ktorý uloží transparentnosť všetkým aktérom, rôznym ‚mimovládkam‘,“ domnieva sa profesor.

Pripúšťa, že v Česku žiadne ‚mimovládky‘ nie sú, pretože majú väčšinu peňazí z vládnych zdrojov.

„Uloží im tú povinnosť a tie z nich, ktoré nebudú túto povinnosť dodržiavať a budú pôsobiť tajne, tie je potrebné pozatvárať. Je to celkom jednoduché,“ povedal Drulák, vzápätí však poukázal na možná úskalia: „Až keď sa Slovensko vydá touto cestou, tak sa ozvú európski komisári z Bruselu a povedia: ‚Prijmete tento zákon a my vám zastavíme európske fondy.‘ A potom je otázka, čo vláda môže v takejto situácii urobiť, úplne nezávideniahodná, pretože na jednej strane je tu potreba kultivovať, budovať národnú demokraciu, pretože demokracia môže byť jediná národná, na druhej strane je hrozba vydierania, že pred národom vláda musí vysvetliť, prečo nedostali toľko a toľko miliónov alebo miliárd eur.“

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik