Parlamentná schôdza Národnej rady SR sa začína už dnes, no jej úvod nesprevádzajú politické debaty či odborné diskusie, ale ďalšia epizóda v nekonečnom seriáli Igora Matoviča. Tentokrát si líder hnutia OĽaNO na svoje vystúpenie zvolil netradičné javisko – chorvátske pobrežie a Richard Eliáš zo strany HLAS - SD očakáva, že divadlo plné teatrálnosti, výkrikov a košpirácií bude pokračovať aj v NR SR.
Matovič je známy svojimi kontroverznými videami zo zahraničia. Po Francúzsku a Vietname sa najnovšie presunul do Chorvátska, kde opäť prezentoval svoju vlastnú verziu reality. Jeho snaha manipulovať verejnosť a podsúvať vybranú interpretáciu udalostí však tentokrát narazila na odpor. Domáci obyvatelia dali jasne najavo, že sa nenechajú vtiahnuť do jeho hry, a podľa dostupných informácií si Matovič takmer pocítil ich nesúhlas aj fyzicky.
"Zdá sa, že Igor Matovič opäť chytil druhý dych. Po videách z Francúzska a Vietnamu si tentokrát zvolil chorvátske pobrežie, kde nám v plnej sile predviedol ďalšiu epizódu zo svojho nekonečného seriálu. To, že tam hľadá a podsúva aj to, čo tam nie je, na to sme si už uňho zvykli. Veď stačí sa hrať na spravodlivého a čistého. Akurát domáci nemali pre jeho “čisté” úmysly pochopenie a v momente mu takmer zrámovali čelo," píše na sociálnej sieti.
Eliáš upozorňuje, aby sa nezabudlo, ako sa tento “spravodlivý bojovník” vyhýbal odpovediam o Arca Capital – a teda aj o tom, ako sa tam ocitli nemalé peniaze jeho Pavlínky. "Alfasamec bez majetku, ale s veľkými rečami – ideálny morálny kompas pre túto krajinu, však?" Dodáva.
"Zajtra ho čaká parlament, takže sa určite máme na čo “tešiť”. Opäť raz výkriky, teatrálnosť, hysterické výstupy a vymyslené konšpirácie. Ale úprimne – je vôbec ešte niečo, čo by nás uňho mohlo prekvapiť? Prajem vám pokojný týždeň a pevné nervy," konštatuje v príspevku na sociálnej sieti.
"Tlačová konferencia hnutia Slovensko sa uskutoční dnes, t. j. v utorok 25. marca o 10.00 h pred budovou Národnej rady SR, Námestie A Dubčeka č. 1 v Bratislave. Téma: 150 áut pre poslancov za ničnerobenie. Informovať bude Igor Matovič, Július Jakab, Michal Šipoš," uvádza sa v oficiálnej tlačovej správe.
V čase o 9:30 hod. bolo oznámeníé, že tlačová konferencia sa uskutoční 25. marca o 14.30 h pred budovou Národnej rady SR, Námestie A. Dubčeka 1, Bratislava. Téma ostáva nezmenená
Poslanci Národnej rady (NR) SR sa od utorka (25. 3.) zídu na 33. schôdzi. Začína sa o 13.00 h. Na programe majú vyše 150 bodov. Okrem vládnych a poslaneckých návrhov ich čakajú aj personálne voľby, výročné správy či návrhy uznesení. Poslanci by mali voliť aj predsedu NR SR. Nominant Hlasu na daný post Richard Raši avizoval, že voľba by sa mala zaradiť medzi prvé body schôdze.
Poslanci majú na schôdzi riešiť viaceré vládne legislatívne návrhy. Týkať sa budú napríklad zmien v systéme záchrannej zdravotnej služby či v aktívnych zálohách. Zaoberať sa budú aj návrhom na vyslanie vojakov do operácie KFOR v Kosove. Rozhodnúť majú v skrátenom legislatívnom konaní o návrhu nového zákona o poskytovaní údajov na účel adresnej energopomoci, vďaka ktorému by malo ministerstvo hospodárstva získať možnosť prístupu k sociálno-ekonomickým údajom obyvateľov, na základe ktorých posúdi potrebu kompenzácií nákladov na energie. Viaceré návrhy má v programe minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD), v novele zákona o službách zamestnanosti navrhuje, aby nezamestnaní mohli prísť o dávky v hmotnej núdzi, pokiaľ odmietnu ponuku primeranej práce.
Parlament má zároveň hlasovať o vládnych novelách z dielne ministerstva športu, hlasovanie sa presunulo z predchádzajúcej schôdze pre nezhody v koalícii. Na programe je aj hlasovanie o novele zákona o teste proporcionality v oblasti regulácie. Pozmeňujúci návrh k novele týkajúci sa zmien k účasti členov vlády na parlamentnom výbore pre európske záležitosti, ktorý kritizoval predseda výboru Ján Ferenčák (Hlas-SD), by však mal byť z rokovania stiahnutý.
Poslancov čaká tiež voľba kandidátky na sudkyňu Ústavného súdu SR či voľba do Správnej rady Slovenskej televízie a rozhlasu či Tlačovej agentúry SR. Rozhodnúť majú aj o viacerých personálnych nomináciách. Novým viceguvernérom Národnej banky Slovenska by sa mal stať Dušan Keketi, do tejto funkcie ho navrhla vláda. Prezident SR Peter Pellegrini zase navrhol Alexandra Ciráka za člena Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.
Návrhy predložili i poslanci. Koaličná SNS má na programe napríklad novelu zákona o neziskových organizáciách či návrh na úpravu mechanizmu prideľovania poslaneckých mandátov v rámci preferenčného hlasovania. Z dielne poslancov za SNS je tiež novela zákona o vydavateľoch publikácií a o registri v oblasti médií a audiovízie, ktorá má okrem iného opätovne zaviesť inštitút práva na opravu.
Koaličný poslanec Daniel Karas (Smer-SD) zase navrhuje úpravu podmienok získania nároku na predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov. Poslanci z koaličného Hlasu-SD zase chcú novelou zákona o miestnom poplatku za rozvoj okrem iného zvýšiť hornú hranicu sadzby miestneho poplatku za rozvoj na základe vývoja cien stavebných prác, materiálov a pozemkov za roky 2018 až 2023.
Zákonodarcov na schôdzi čakajú aj viaceré legislatívne návrhy z dielne opozičných poslancov. Rokovať majú napríklad o návrhoch na vyslovenie nedôvery vládnemu kabinetu, ministerke kultúry Martine Šimkovičovej (nominantka SNS), šéfovi rezortu vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas-SD) a ministrovi životného prostredia Tomášovi Tarabovi (nominant SNS).
Hnutie PS navrhuje tiež obmedzenia týkajúce sa prevádzkovania, spoluvlastníctva a vlastníctva médií verejnými funkcionármi. Strana SaS chce presadiť, aby sa do ústavy zakotvilo členstvo SR v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii. KDH navrhuje, aby špecialisti pre dospelých mohli poskytovať ambulantnú zdravotnú starostlivosť pacientom od 15 rokov. Opozičné hnutie Slovensko chce presadiť efektívnejšie odhaľovanie zatajených či nezdanených príjmov a ich prípadné následné odobratie ústavne konformným spôsobom.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik