V Červenom víne si ho pamätáme, ako Urbana Habdžu. Vo filme Medená veža sa majstrovsky predviedol, ako Pirin a v ďalšej slovenskej klasike – Živý bič si zahral Adama Hlavaja. Vo veku 90 rokov v piatok navždy dotĺklo srdce jedného z posledných velikánov jednej hereckej generácie – Štefana Kvietika.
Narodil sa v Dolných Plachtinciach 10. mája 1934. Herectvo absolvoval v r. 1357 na VŠMU v Bratislave. Na svojej Alma Mater pôsobil aj ako pedagóg.
Svoje prvé roly odohral ako člen Armádneho divadla v Martine Po dvoch rokoch – v r. 1959 sa stal súčasťou Činohry Slovenského národného divadla.
„V divadelnej hre Hrob lásky moja mama a otec hrali mileneckú dvojicu. Otec v hre umiera a mama nad jeho hrobom kvíli. Ja ako štvorročný som sedel v hľadisku v lone starkej a pri pohľade na túto scénu som prepukol v srdcervúci nárek až do chvíle, kým sa mi otec spoza kulís neukázal. Určite to nebol náznak hereckých daností, ale úprimný prejav detskej duše," zhodnotil príbeh d raného detstva majster múz Kvietik.
Štefan Kvietik vo svojom tvorivom hereckom živote nakrútil veľké množstvo filmov, ktoré patria do zlatého fondu slovenskej kinematografie. Debutoval epizódnou rolou vo filme Na pochode sa vždy nespieva... V roku 1960 sa objavil aj vo filme Skalní v ofsajde Jána Lacka, s ktorým o rok neskôr spolupracoval na filme Vždy možno začať. Neskôr takmer každý rok natočil niekoľko filmov, medzi ktorými nájdeme skutočné skvosty. V psychologickej dráme Boxer a smrť si zahral náročnú úlohu Komínka, charakterovo celkom iná bola úloha Matúša Slaveňa vo filme Havrania cesta... Na dlho bol jeho Kapitán Kornet vo filme Sedím na konári a je mi dobre jeho posledná úloha, kým nevznikla postava veliteľa tábora vo filme Tábor padlých žien.
„Herectvo širokého rozsahu, ktoré v sebe zahŕňa prvky drsnej chlapskosti, mužnej lyrickosti, výbušnej eruptívnosti, zraniteľnej senzitívnosti, pátosu i civilnosti," píšu o ňom kritici. Pravdou je, že či mala jeho postava kladný, alebo záporný charakter, úlohu stvárnil vždy vynikajúco.
„S filmom Boxer a smrť som bol na filmovom festivale v Corku. Po premietaní ma oslovil istý filmový producent a ponúkol mi spoluprácu na jeho novom filmovom projekte. Nezaujímali ho moje upozornenia, že nie som herec na voľnej nohe, že mám fixný angažmán v divadle a podobne, chcel len vedieť za koľko. Placho a skôr položartom som poznamenal, že rád by som vlastnil auto Hillman Minx. Trochu čudne sa zatváril a pokračoval: - To si kúpite za diéty, ale koľko chcete za film?,“ zaspomínal si majster Kvietik s tým, že pražský Filmexport by mu to aj tak neumožnil.
Za svoje úchvatné herecké umenie získal v r. 1976 titul Zaslúžilý umelec. V r. 2004 mu prezident republiky Ivan Gašparovič prepožičal štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy a v r. 20010 bol uvedený do Siene slávy (za r. 2009). Nezabudla naňho ani Matica Slovenskáý, ktorá mu v minulom roku pri príležitosti 90-tych narodenín udelila Mimoriadnu cenu za celoživotný prínos pre slovenskú filmovú kultúru.
Štefan Kvietik pôsobil po prevrate dve volebné obdobia ako poslanec Slovenskej národnej strany.
„Zažil som kruté poznanie, čo môže politika priniesť do medziľudských vzťahov. Pocítil som to na vlastnej koži a táto skúsenosť ma navždy zbavila akýchkoľvek ilúzií. Dnes už politiku sledujem len informatívne a, ako vidno, nič sa nezmenilo,“ povedal začiatkom minulého roka sám Š. Kvietik.
Ťažko niesol hlavne fakt, že názorové nezhody jeho kolegovia prenášali aj do divadla, po čom sa stiahol do úzadia.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak vám to vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo môže spôsobiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestojí za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Uveďte poznámky, prosím, uveďte "dar".
Je to jediná cesta, ako môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik