Tí, čo chceli funkcie, tí ich dostali, hovorí poslanec NR SR Ján Ferenčák (Hlas-SD). Na margo avizovaného politického subjektu, ktorý by podľa najnovších informácií mal zakladať Samuel Migaľ, minister investícii a regionálneho rozvoja hovorí, že Ferenčákovou prioritou je ako pôsobenie v parlamente, tak aj práca primátora Kežmarku. Aj to bola jedna z jeho odpovedí k aktuálnej politickej situácii na Slovensku.
Ján Ferenčák vysvetlil, prečo odmietol podmienku dvojice Migaľ-Šalitroš, aby odišiel z Hlasu a bol zakladajúcim členom nového politického subjektu.
Odpovedal tiež na otázku ohľadne možnosti členov vlády a premiéra zúčastňovať sa rokovania Výboru NR SR pre európske záležitosti, ktorému predsedá.
Ako bude hlasovať za predsedu NR SR nekonkretizoval, necháva si právo tajného hlasovania.
Exkluzívne pre Hlavný denník sa Ján Ferenčák vyjadril aj k slovám prezidenta pri menovaní Samuela Migaľa za ministra, zhodnotil pôsobenie Richarda Rašiho v tejto funkcii a skonštatoval, že aj Hlas musí prejsť určitou názorovou sebareflexiou a odpovedal aj na otázku, či sa do budúcnosti dá zabrániť podobným „rebéliám“.
„Celá snaha bola, aby vládna koalícia mala 79 poslancov a všetci aby podporovali Programové vyhlásenie vlády, čo je v tomto prípade naplnené. Naše cesty sa rozišli presne na takýchto hodnotových otázkach, kde bolo pomienené zo strany pána Migaľa a Šalitroša odchod zo strany Hlas a a ako zakladajúci člen založenie nového subjektu, čo som radikálne odmietol,“ vysvetľuje Ján Ferenčák. Zdôvodnil to tým, že je členom Hlasu a na tom nemieni nič meniť.
Ján Ferenčák vysvetľuje, že práve v Hlase je množstvo ľudí, ktorí chcú presadzovať sociálno-demokratické hodnoty a to je aj cesta, pre ktorú sa rozhodol aj on. Preto sa jeho politická cesta so Samuelom Migaľom a Radomírom Šalitrošom rozišla. V Hlase je aj členom predsedníctva. Navyše ich vízia fungovania exekutívy je úplne odlišná a tiež neakceptoval žiadnu funkciu a voči občanom mieni plniť sľuby, ako jednoznačný člen Hlasu.
V minulosti migaľovci v NR SR zablokovali novelu zákona, ktorá by ubrala povinnosť zúčastňovať sa na zasadnutiach Výboru NR SR pre európske záležitosti, ktorému Ján Ferenčák predsedá. On sám bol na základe tohto hlasovania „posúvaný“ práve medzi rebelov.
„To nebolo rebelantstvo, to bolo jednoznačné hodnotové nastavenie, pretože u mňa ukotvenie Slovenska do EÚ, ako aj členstvo v NATO je nemenné. To sú veci, voči ktorým som sa aj ja postavil. Mám to odkonzultované a to je to, prečo chcem zostať v parlamente, aby takéto pozmeňujúce návrhy neboli prijímané a aby bola možnosť poslancov a teda aj moja úloha, aby v koalícii bola nejaká páka, aby sa neprijímali,“vysvetľuje Ján Ferenčák. S premiérom má vykonzultované, že tento pozmeňovací návrh bude stiahnutý a chod európskeho výboru narušený nebude.
„Nebude zamedzené tomu, aby aj členovia vlády sa zúčastňovali rokovania a je tu podmienka, ktorú som si dal aj ja. Dúfam, že na najbližšej schôdzi to bude naplnené,“dodal poslanec. Keď sa o tomto návrhu rokovalo, mrzelo ho, že členovia Hlasu sa nepostavili za eurovýbor. Dúfa, že v rámci vnútrostraníckej politiky budú takéto postoje jednoznačnejšie.
S premiíérom má odkomunikované, že poslanec Richard Glück stiahne predmetný návrh. Stane sa tak na najbližšej schôdzi a je to jedna z podmienok, ktorú mal Ján Ferenčák. Jemu záleží nie len na ďalšom fungovaní koalície, ale aj na ukotvení Slovenska v euroatlantických štruktúrach.
„Je to tajná voľba. Ja by som bol rád, keby ste rešpektovali právo poslanca sa vyjadriť v tajnej voľbe. Budeme o tom komunikovať v rámci strany, budeme komunikovať v rámci koalície a ja svoj názor vyjadrím v tajnej voľbe,“reagoval Ján Ferenčák na otázku, ako bude hlasovať.
Na otázky okolo vzťahu predsedu Hlasu Matúša Šutaja Eštoka s ministrom Migaľom a jeho štátnym tajomníkom neodpovedal, sú to otázky na konkrétnych ľudí a do týchto vzťahov nevstupuje. Zdôraznil, že zostáva v strane Hlas-SD.
„Chcem byť jej pevnou súčasťou, aj keď s vlastným názorom, pretože nesúhlasím s niektorými stanoviskami, ktoré sú prezentované. Bol by som rád, aby aj v rámci strany prebehla sebareflexia niektorých stanovísk,“doplnil Ján Ferenčák s tým, že strana by sa mala vrátiť k stanoviskám, ktoré deklarovala pri svojom vzniku. Ján Ferenčák odpovedal Hlavnému denníku na zvlášť otázky.
„Do svojej funkcie nenastupujete preto, že by ste získali silný mandát a dôveru priamo od ľudí vo voľbách a ani preto, že by ste sa téme čerpania eurofondov intenzívne venovali vo svojom profesionálnom živote, alebo doterajšej poslaneckej práci. Členom vlády budete len na základe politických dohôd, ktoré ste ako podmienku vašej ďalšej podpory vládnej koalícii urobili s predsedom vlády a najsilnejšej koaličnej strany, ktorá podľa koaličnej zmluvy prebrala za tento rezort politickú zodpovednosť,“ povedal prezident Peter Pellegrini počas menovania Samuela Migaľa.
Na otázku Hlavného denníka, ako Ján Ferenčák vníma toto prezidentovo vyjadrenie, slová petra Pellegriniho komentovať odmietol. Prezidenta si váži nie len kvôli funkcii, ktorú zastáva, ale váži si aj jeho názory, takže voči tomu nemá ako zaujať stanovisko. „Je to vyjadrenie pána prezidenta a ja ho rešpektujem,“ upresnil.
„Pán Migaľ sa rozhodol prijať funkciu, nastúpil ako minister a už je na ňom, ako sa s tým vysporiada. Chcem mu popriať, aby spoločne aj s kolegom Radomírom Šalitrošom naplnili svoje vízie, ktoré majú pri fungovaní tohto rezortu,“ vyjadril svoj názor Ján Ferenčák.
„V niektorých priniesol úspechy, niektoré – vidím tam rezervy. V rámci ministerstva je niekedy náročnejšie menežovanie. V rámci čerpania eurofondov sme mohli byť úspešnejší, ale z pohľadu regionálnej politiky tam boli pozitívne vízie,“ komentoval pôsobenie Richarda Rašiho na poste ministra investícií.
Politológovia prejavili obavy, že toto nie je koniec podobným koaličným krízam, keďže poslanci vidia, že takto „rebelovať sa oplatí“. Ján Ferenčák pre Hlavný denník hovorí, že on sám si váži mandát a hlas každého z voličov a vo všetkých svojich povinnostiach sa bude snažiť svoj mandát svedomite plniť. Zabrániť ďalšej rebélii sa podľa neho ale nedá.
„Skôr je to o komunikácii, diskusii v rámci klubov a strán, aby bola otvorená diskusia s poslancami, ktorí do klubov patria. Aby nemali pocit, že sú názorovo vysúvaní,“ uzavrel poslanec NR SR a primátor Kežmarku Ján Ferenčák.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak vám to vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo môže spôsobiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestojí za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Uveďte poznámky, prosím, uveďte "dar".
Je to jediná cesta, ako môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik