Veľmi zlý nápad Spojených štátov amerických. Ekonom Jeffrey Sachs v rozhovore s novinárom Tuckerom Carlsonom odhaľuje tridsať rokov starý projekt amerického deep state o rozširovaní NATO na východ. Sachs zdôraznil, že americké snahy o rozšírenie NATO smerom na východ boli kľúčovým faktorom vedúcim k aktuálnemu konfliktu na Ukrajine. Pre Európu bol projekt neudržateľný už od samého začiatku, píšu Parlamentní listy.
„Vojna na Ukrajine bola výsledkom veľmi zlého nápadu Spojených štátov amerických z roku 1994. Tým bol projekt nekonečného a neobmedzeného rozširovania NATO: jednoducho pokračujte na východ,“ povedal Sachs novinárovi Tuckerovi Carlsonovi o projekte takzvaného amerického hlbokého štátu (deep state, pozn. redakcie), ktorý sa začal rozhodnutím prezidenta Billa Clintona.
Podľa Sachsa v nasledujúcich rokoch nezáležalo na tom, kto bol zvolený za ďalšieho amerického prezidenta – vždy po nástupe do funkcie bol informovaný o agende rozširovania Severoatlantickej aliancie smerom na východ. A to napriek tomu, že v roku 1990, pri rokovaniach o znovuzjednotení Nemecka, Spojené štáty uistili vtedajšieho ruského prezidenta Michaila Gorbačova, že sa NATO nerozšíri „ani o piaď na východ“.
Sachs však poznamenal, že hlboký štát v Amerike sa myšlienkou rozšírenia NATO na východ zaoberal už od rokov 1991 – 1992, po rozpade Sovietskeho zväzu, keď sa Spojené štáty cítili ako jediná superveľmoc a mysleli si, že môžu mať všetko pod kontrolou. Od tej doby bolo NATO postupne rozširované o nové členské štáty v niekoľkých vlnách, ktoré sa odohrali počas vlády rôznych amerických prezidentov.
Prvé významné rozšírenie sa uskutočnilo za prezidenta Billa Clintona v roku 1999, keď sa členmi NATO stali Poľsko, Maďarsko a Česká republika. Ďalšia vlna rozšírenia prišla za prezidenta Georgea W. Busha. V roku 2004 bolo do NATO prijatých sedem krajín: Estónsko, Lotyšsko, Litva, Slovensko, Slovinsko, Bulharsko a Rumunsko.
Jedno z prvých varovaní prišlo v roku 2007. Na 43. Mníchovskej bezpečnostnej konferencii sa ruský prezident Vladimir Putin ostro postavil proti rozširovaniu NATO smerom na východ. Spojené štáty však aj napriek tomu začali v roku 2008 uvažovať o prijatí Ukrajiny a Gruzínska do aliancie. „Preto vznikla táto vojna,“ vyhlásil ekonom Sachs.
O dva roky neskôr, na konci Bushovej administratívy a začiatku vlády Baracka Obamu, vstúpili do NATO Albánsko a Chorvátsko. Počas Obamovej administratívy bola v roku 2017 do aliancie prijatá Čierna Hora.
Poslednou nádejou Ukrajiny bolo podľa Sachsa zvolenie prezidenta Viktora Janukovyča v roku 2010, ktorý neusiloval o vstup do NATO, ale namiesto toho sa snažil o neutralitu Ukrajiny medzi dvoma veľmocami. Po protestoch v roku 2014 bol Janukovyč zosadený, pričom udalosti označil za štátny prevrat. Ekonom Sachs pripustil, že Spojené štáty zohrali v tomto násilnom prevrate na Ukrajine „nešťastnú úlohu“.
„Vtedy sa táto vojna začala. Uplynulo už 10 rokov a žiadny prezident o tom nepovedal pravdu,“ uviedol Sachs. Až do 12. februára 2025, kedy došlo k telefonátu medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a Vladimirom Putinom a minister obrany USA Pete Hegseth oznámil, že Ukrajina do NATO nevstúpi. Túto pravdu nikto nepovedal celé tri desaťročia.
Až do príchodu súčasnej administratívy Donalda Trumpa hrali USA riskantnú hru s cieľom zostať svetovým hegemónom. Kľúčový nebol len telefonát Trumpa s Putinom a vyhlásenie Hegsetha, ale aj komentár ministra zahraničných vecí Marca Rubia, ktorý priznal, že Amerika určite neovláda celý svet a že v ňom musí spolunažívať s ďalšími mocnými krajinami.
„Tridsaťročný projekt nemusí nutne skrachovať na jednom telefonáte alebo na jednom vyhlásení ministra obrany. Ale je dosť podstatné, že to bolo povedané tak verejne a viditeľne. A Európa je, samozrejme, v šoku, pretože sa k americkému projektu prihlásila,“ povedal Sachs.
Dôsledkom je značná neistota a zmätok medzi európskymi politikmi, ktorí sa ocitli v komplikovanej situácii po tom, čo Spojené štáty pod vedením Donalda Trumpa zmenili kurz a pôvodný plán sa ruší. Sachs priznal, že projekt bol pre Európu od začiatku neudržateľný a mnohých politikov varoval pred „pascou“, ktorú americký hlboký štát predstavoval.
„Pre Američanov je to hra, ale pre Rusov je to otázka života a smrti. Takže americká strana to nemôže vyhrať. Je to nemožné. Snažil som sa im to povedať. A nikto v Európe nemal ani jasno, ani odvahu to vidieť,“ uviedol Sachs.
Problémy amerického projektu podľa neho nevidel žiadny z európskych lídrov, okrem maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý mal podľa Sachsa „úplne jasno už od prvého dňa“. V súčasnosti už pravdu odhaľujú aj ďalší európski politici.
Doterajšie kroky Trumpa a ministra obrany Hegsetha podľa Sachsa naznačujú, že pre Spojené štáty členstvo Ukrajiny v NATO nič neznamená. „Nepotrebujeme tam byť. Pre nás to nič neznamená. A neznamená to ani, že sa Rusko teraz chystá napadnúť západnú Európu,“ dodal Sachs.
Otázkou tak zostáva, či Trump dokáže „udržať nohu na brzde“ a zastaviť tridsať rokov trvajúci projekt amerického hlbokého štátu. Ak sa mu to podarí, Sachs jeho administratíve predpovedá úspech.
Can Donald Trump actually end the Ukraine war? Jeffrey Sachs thinks he can.
— Tucker Carlson (@TuckerCarlson) February 18, 2025
(0:00) Jeffrey Sachs’ Story on How He Met Viktor Orban
(2:55) Bill Clinton’s Shadowy Deep State Project
(11:13) The Three Most Important Things Donald Trump Has Done So Far
(14:41) Why Can’t We Have… pic.twitter.com/G6HvLIIQ63
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik