Prezident:Pred štátmi NATO je náročná debata o zvýšení obranných výdavkov
20 | 02 | 2025 I Gabriela Fedičová/TASR

Slovensko je a bude pevným členským štátom Severoatlantickej aliancie. Nemá nijaký záujem meniť svoje ukotvenie ako v Európskej únii, tak aj v Aliancii. Po stretnutí so šéfom NATO Markom Ruttem to uviedol prezident Peter Pellegrini. Slovensko si podľa neho uvedomuje morálny investičný dlh do vybavenia Ozbrojených síl SR. Pred členskými štátmi NATO je náročná debata o tom, na aké percento má stúpnuť objem výdavkov na zbrojenie a akým tempom tieto výdavky možno dosiahnuť, povedal.

Hlava štátu zdôraznila, že nie je jedno, na čo sa peniaze, ktoré na obranu idú, využívajú. Ako pripomenul, 20 percent by malo ísť na modernizáciu. "Môžem s radosťou povedať, že na Slovensku až 35 percent výdavkov smeruje na modernizáciu a nielen na samotnú existenciu alebo samotné fungovanie armády," vyhlásil. Dodal, že pre Slovensko bude tiež dôležitá vec nielen zväčšiť objem peňazí vyčlenených na obranu, ale aj zvýšenie podielu, ktorý vyčleníme na modernizáciu.

Pellegrini uviedol, že s Ruttem diskutoval aj o téme projektov dvojakého využitia. Je podľa neho tiež potrebná diskusia, do akej miery takéto projekty majú byť započítavané do výdavkov na obranu.

Rutte pripomenul, že na obranu nebude stačiť vynakladať ani tri percentá HDP ročne a na konkrétnom cieli je potrebné dohodnúť sa v rámci Aliancie. Generálny tajomník zdôraznil, že časový harmonogram, ako tento cieľ dosiahnuť, bude musieť byť ambiciózny. O výdavkoch na obranu by sa podľa neho malo rokovať ešte tento rok v Haagu.

Spomenul, že čoskoro budú musieť všetky krajiny NATO spĺňať aktuálne nastavený minimálny limit výdavkov na obranu, teda dve percentá HDP. Dodal, že to nebude od členských štátov žiadať iba on ako generálny tajomník Aliancie, ale aj americký prezident Donald Trump. Spojené štáty podľa neho chcú mať silné NATO, no ostatné krajiny musia do spoločnej obrany prispievať tiež.

Slovenský prezident zároveň pripomenul, že článok tri Severoatlantickej zmluvy hovorí o tom, že napadnutá krajina sa musí dokázať brániť, kým jej na pomoc spojenci prídu. "Je dôležité, aby sme aj my hovorili priamo aj obyvateľom našich krajín, že je to pre ich bezpečnosť a je našou povinnosťou budovať také ozbrojené sily, ktoré sú schopné zabrániť akémukoľvek tlaku, ktorý by prišiel spoza našich hraníc," uviedol. V tejto súvislosti spomenul, že vojna nie je jedinou hrozbou. Môže prísť masívna nelegálna migrácia či terorizmus.

EÚ by mala prispieť k mierovým rokovaniam vlastnými návrhmi

Trvalo udržateľný mier na Ukrajine nebude podľa prezidenta SR Petra Pellegriniho možný bez istých bezpečnostných garancií, za ktoré bude zodpovedať aj Európska únia (EÚ). Je presvedčený, že by mala byť za rokovacím stolom so sebavedomým správaním a vlastnými návrhmi, ako prispieť k udržateľnosti mieru a zabráneniu ďalšiemu konfliktu. EÚ by sa podľa neho mala dožadovať miesta pri mierových rokovaniach vlastnou iniciatívou. Hlava štátu to uviedla po stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Markom Ruttem.

"Nie je v záujme SR dosiahnuť prímerie na určitý čas a potom, aby sme o pár rokov boli svedkami pokračovania vojenského konfliktu," povedala hlava štátu. Považuje za predčasné hovoriť o tom, aby armády či vojaci iných krajín išli na Ukrajinu. "Nie sú dohodnuté podmienky mieru, nevieme, ako majú vyzerať garancie udržateľnosti," podotkol Pellegrini.

Z pohľadu Slovenska je logické, že o mieri na Ukrajine začali rokovať dve svetové veľmoci - USA a Rusko, ktoré majú silu. Súčasťou rokovania však musí byť aj Ukrajina, tvrdí prezident SR. "Som presvedčený, že sebavedomým správaním EÚ s vlastnými návrhmi, ako prispieť k udržateľnosti mieru a zabráneniu ďalšieho vojnového konfliktu, musí byť za rokovacím stolom aj EÚ," povedal s tým, že Únia nemá čakať, či ju niekto za rokovací stôl pozve, ale má svoju účasť sama iniciovať. "Ak tak nebude konať a lídri EÚ nebudú schopní prezentovať nejaký postoj Európy, tak budeme svedkami toho, že sa mier dohodne bez nás," dodal.

Rutte taktiež súhlasí s tým, aby EÚ bojovala za svoje miesto pri rokovacom stole vo veci mieru na Ukrajine. Apeluje aj na zapojenie sa do mierovej iniciatívy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Považuje za dôležité, aby štáty rokovali aj o tom, ako dať bezpečnostné garancie Ukrajine po mierovej dohode.

Pellegrini sa takisto vyjadril k neoficiálnym samitom predstaviteľov štátov Únie, ktoré sú reakciou na rokovania USA a Ruska o Ukrajine. "Nemyslím si, že to bolo úplne šťastné, pretože to neukázalo jednotu Európskej únie. Práve naopak, opäť to ukázalo roztrieštenosť EÚ a tak bude Európa v rámci veľkých geopolitických hráčov aj braná. O toto mám obavy," skonštatoval prezident.

VIDEO:

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok