Úrad vlády Slovenskej republiky vydal mimoriadne stanovisko k správe Transparency International o vnímaní korupcie. Spochybňuje v ňom nielen metodiku merania, ale aj samotných expertov organizácie, ktorých označuje za dlhoročných oponentov súčasnej vlády. Vzhľadom na závažnosť týchto tvrdení prinášame oficiálne stanovisko Úradu vlády SR v plnom znení.
Zatiaľ čo Transparency International poukazuje na zhoršujúci sa stav korupcie, vláda argumentuje výsledkami Eurobarometra, podľa ktorého až 89% Slovákov nemá osobnú skúsenosť s korupciou. Konflikt medzi vládou a mimovládnym sektorom tak naberá nové rozmery.
"ÚRAD VLÁDY VYJADRUJE VÁŽNE POCHYBNOSTI O OBJEKTIVITE INDEXU VNÍMANIA KORUPCIE ZA ROK 2024 OD TRANSPARENCY INTERNATIONAL A POVAŽUJE HO ZA POLITICKY ZAUJATÝ
Vláda SR deklarovala vo svojom Programovom vyhlásení, že nemôže akceptovať politicky zamerané mimovládne organizácie, ktoré netransparentne ovplyvňujú verejnú mienku a politickú súťaž.
Index vnímania korupcie Transparency International 2024 nemôže Úrad vlády SR vnímať ako objektívny ukazovateľ miery korupcie, nakoľko ho vykonáva politicky aktívna mimovládna organizácia na základe selektívne vybraných meraní. Index sa opiera o merania, ktoré vykonávajú mimovládne organizácie platené aj z grantov USAID (ktorý aktuálne podlieha finančnému auditu a vyšetrovaniu z dôvodu podozrenia z financovania nekalých činností). Aj to je jedným z dôvodov, prečo Úrad vlády SR nalieha na prijatie legislatívy na stransparentnenie fungovania mimovládneho sektora, ktorý sa aktívne zapája do politického diania v Slovenskej republike.
Slovenská pobočka Transparency International podoprela svoje tvrdenia ohľadom vnímania korupcie o tzv. expertnú skupinu, ktorej členovia sú údajne „rešpektovaní odborníci a významné osobnosti“. V skutočnosti ide hlavne o dlhoročných názorových oponentov premiéra Slovenskej republiky a vládnych strán, ktorí svoje postoje intenzívne a dlhodobo verejne prezentujú. Ide o zjavný konflikt záujmov, a preto stanovisko slovenskej pobočky Transparency International nemožno považovať za dôveryhodné.
Účelovo vytvárané merania na základe selektívne vybraných parametrov sa nesmú stávať súčasťou hodnotenia kvality právneho štátu a následne nástrojom politickej súťaže. Práve z uvedeného dôvodu dáva Úrad vlády SR do pozornosti výsledky Eurobarometra na tému korupcie 2024, podľa ktorého na Slovensku 89 % ľudí nezažilo ani neboli svedkami nejakého prípadu korupcie (priemer EÚ je 94 %) a 81 % ľudí osobne nepozná niekoho, kto berie úplatky (priemer EÚ je 88 %). Je prekvapujúce, že Transparency International vo svojom indexe nezohľadňuje výsledky Eurobarometra, rešpektovaného európskeho nástroja na meranie korupcie.
Pre ilustráciu dávame do pozornosti výber členov expertnej skupiny Transparency International:"
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik