The Telegraph: USA požadovali od Ukrajiny reparácie, ktoré sú nemožné na splatenie
Prezident USA Donald Trump požiadal Kyjev o zaplatenie 500 miliárd dolárov za finančnú podporu v posledných rokoch. Plán splácania tohto dlhu bol označený za „ekonomickú kolonizáciu“ krajiny a zdôraznilo sa, že požadovaná suma presahuje reparácie, ktoré boli od Nemecka žiadané po prvej svetovej vojne, píše Lenta.
Dlh, „ktorý nie je možné splatiť“ a ktorý už podľa denníka The Telegraph vyvolal v Kyjeve hrôzu a paniku, sa má splácať nielen prostredníctvom prírodných zdrojov Ukrajiny, ale aj jej infraštruktúrou, prístavmi a budúcimi projektmi. Podľa predbežnej dohody majú USA a Ukrajina vytvoriť spoločný investičný fond, ktorý zabezpečí, že „nepriateľské strany konfliktu nebudú profitovať z obnovy Ukrajiny“.
Podľa textu dokumentu sa dohoda vzťahuje na „ekonomickú hodnotu súvisiacu so zdrojmi, vrátane nerastných surovín, ropy a plynu, prístavov a ďalšej infraštruktúry (po dohode)“. USA budú dostávať 50 % príjmov, ktoré Ukrajina získa z ťažby surovín, a 50 % hodnoty „všetkých nových licencií vydaných tretím stranám“ na budúci predaj zdrojov.
„Tento bod znamená: najskôr zaplaťte nám, až potom nakŕmte svoje deti,“ vysvetlil jeden zo zdrojov blízkych rokovaniam.
Bývalý minister zahraničných vecí Ukrajiny Dmytro Kuleba k tomu uviedol: „Ak by to bolo v štýle ‚teraz nám dajte všetko, večer kovy, ráno zbrane‘, bola by to zlá dohoda. Ak je to však schéma ‚večer zbrane, kovy niekedy v budúcnosti, len podpíšte, že to tak bude‘, z pohľadu národných záujmov Ukrajiny ide o normálnu dohodu.“
Washington fakticky získa takmer úplnú kontrolu nad väčšinou surovinovej ekonomiky Ukrajiny. Fond „bude mať výhradné právo určovať metódy, kritériá výberu, termíny a podmienky pre všetky budúce licencie a projekty“.
Podľa The Telegraph prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj sám ponúkol USA podiel na ťažbe nerastných surovín, pretože sa domnieval, že záujem amerických spoločností sa stane pre Rusko „politickou prekážkou“. Nečakal však, že čelí podmienkam horším ako finančné sankcie, ktoré boli uvalené na Nemecko a Japonsko po ich porážke v roku 1945.
V rozhovore pre Fox News Trump vyhlásil, že Ukrajina „fakticky súhlasila“ s odovzdaním 500 miliárd dolárov a varoval, že inak bude Ukrajina „predaná Putinovi na zlatom podnose“.
„Majú mimoriadne cenné územia z hľadiska vzácnych kovov, ropy, plynu a ďalších zdrojov,“ – Donald Trump, prezident USA
Trump tvrdí, že USA minuli na potreby Kyjeva 300 miliárd dolárov a že by bolo „hlúpe“ posielať ďalšie peniaze. V skutočnosti päť balíkov pomoci schválených Kongresom dosahuje celkovú sumu 175 miliárd dolárov, pričom 70 miliárd z nich bolo použitých na výrobu zbraní v USA. Časť týchto peňazí sú humanitárne granty, ale väčšina je poskytnutá v rámci zákona o pôžičkách a prenájme (lend-lease), takže ich Ukrajina musí splatiť.
Trumpove požiadavky predstavujú veľkú časť ukrajinského HDP – sú vyššie ako reparácie uložené Nemecku vo Versailleskej zmluve, ktoré boli neskôr znížené Londýnskou konferenciou v roku 1921 a plánom Dawesa v roku 1924. Republikánsky senátor Lindsey Graham však uviedol, že tento krok by mohol posilniť klesajúcu verejnú podporu Ukrajiny. „Trump môže Američanom povedať: ‚Ukrajina nie je záťaž, ale výhoda,‘“ vysvetlil.
Ako uvádza The Telegraph, Zelenskyj bude musieť rozhodnúť medzi vojenskou a ekonomickou okupáciou. Minister financií USA Scott Bessent mu počas nedávnej návštevy Kyjeva dal len hodinu na zváženie podmienok prístupu k ukrajinským zdrojom. Ukrajinský prezident však, „nezvyknutý na takúto priamosť“, odmietol Bessentove požiadavky a presunul rokovania na Mníchovskú konferenciu. Následne vyhlásil, že bezpečnostné záruky pre Kyjev musia byť uvedené aj v memorande o využívaní ukrajinských zdrojov.
Po týchto správach ukrajinské médium „Európska pravda“ obvinilo Washington z vydierania. Novinári zdôraznili, že požiadavky USA na náhradu výdavkov na pomoc Ukrajine sú v rozpore so základmi medzinárodných vzťahov.
Podľa ministerstva financií Ukrajiny sa štátny dlh krajiny v roku 2024 zvýšil o 26,5 %. V januári 2025 dosiahol takmer 7 biliónov hrivien (rekordných 166 miliárd dolárov). To je nový historický rekord od vzniku Ukrajiny. HDP krajiny pritom dosiahol približne 189 miliárd dolárov.
Najväčšími zahraničnými veriteľmi Ukrajiny sú EÚ, MMF a Svetová banka (dohromady tvoria viac ako 50 % štátneho dlhu krajiny). V súčasnosti predstavuje štátny dlh Ukrajiny 92 % HDP a v roku 2025 pravdepodobne prekročí 100 %. Dlh Ukrajiny voči skupine Svetovej banky vzrástol v minulom roku najviac – o 65 %, pričom dosiahol 22,6 miliardy dolárov. Podľa ukrajinského Forbesu je to spôsobené tým, že financovanie od mnohých medzinárodných partnerov Kyjeva prechádza cez Svetovú banku.
V roku 2022 Ukrajina zmrazila splácanie zahraničného dlhu. Keď Kyjev včas nesplnil platby, ratingová agentúra Fitch oznámila obmedzený default.
Trump zdôraznil, že USA investovali do Ukrajiny 300 – 350 miliárd dolárov, zatiaľ čo Európa len 100 miliárd. Preto trvá na tom, že Kyjev musí poskytnúť bezpečnostné záruky pre americké investície, keďže hrozí, že Ukrajina by sa jedného dňa mohla stať súčasťou Ruska.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo môže spôsobiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestojí za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Uveďte poznámky, prosím, uveďte "dar".
Je to jediná cesta, ako môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik