Jedna z najznámejších amerických reportážnych relácií natáčala v Nemecku o tamojších zákonoch proti nenávistným prejavom, pričom aj liberálny reportér bol prekvapený, za aké priestupky sú nemeckí komentátori trestaní. Klipy z najnovšej epizódy relácie 60 Minutes televíznej stanice CBS sa rýchlo rozšírili na amerických sociálnych sieťach. Relácia sa zamerala na nemecké zákony o nenávistných prejavoch, ktoré porovnala s americkou realitou. Zdá sa však, že výsledok nebol celkom taký, ako tvorcovia plánovali, píše Mandiner.
Relácia 60 Minutes mala v poslednom období problémy. Počas prezidentskej kampane v roku 2024 sa dostala do vážneho škandálu, keď zostrihala rozhovor s viceprezidentkou Kamalou Harris tak, aby v ňom vyznela čo najlepšie. Donald Trump ich za to momentálne žaluje a požaduje miliardové odškodné.
Novinár CBS sa pridal k nemeckej polícii počas razií. Dokonca aj on si všimol, že policajti nehľadali drogy ani zbrane, ale ľudí, ktorí na internete zverejnili „nenávistné prejavy“.
V USA chráni slobodu prejavu prvý dodatok ústavy. Hoci sa v poslednom desaťročí objavili isté obmedzenia vďaka politickej korektnosti a cenzúre na sociálnych sieťach, väčšina amerických politikov sa myšlienkou zákonov proti nenávistným prejavom len pohrávala. Naopak, v Nemecku a vo väčšine Európy sú tieto zákony oveľa prísnejšie. Majú síce historické opodstatnenie, ale s rozmachom internetu sa snažia Nemci rozšíriť tieto pravidlá aj na sociálne siete.
Reportáž pripisuje tieto prísne opatrenia nemeckej precíznosti. Väčšina páchateľov dostane len pokutu, ale v prípade opakovaných priestupkov im hrozí väzenie.
CBS vyspovedala nemeckého prokurátora, ktorý priznal, že obvinení často ani netušia, že porušili zákon.
„Nemyslia si, že to bolo nelegálne. Hovoria: ‚Mám právo na slobodu prejavu.‘“
„My im odpovedáme: ‚Áno, ale aj tá má svoje hranice.‘“
V jednej zo široko zdieľaných scén americká reportérka viditeľne prekvapene spochybňuje, čo všetko je v Nemecku nezákonné:
Reportérka sa ďalej pýta, ako reagujú podozriví, keď im polícia zabaví telefóny. „Sú v šoku,“ odpovedajú so smiechom nemeckí prokurátori.
Potom relácia ukazuje niečo, čo ani mnohí Európania nevideli – ako šiesti ozbrojení policajti vtrhnú do nemeckého bytu o šiestej ráno a zabavia podozrivému iPhone a laptop, pretože zdieľal „rasistickú karikatúru“. Rovnakých razií sa v tom čase v Nemecku odohralo 50.
Prokurátor reportérke ukazuje červené zložky s vytlačenými komentármi, za ktoré boli ľudia potrestaní. Všetky sa týkajú migrácie, rasizmu alebo neonacizmu. Zaujímavé je, že reportáž vôbec nespomína antisemitizmus, hoci v posledných dvoch rokoch dramaticky vzrástol najmä vďaka moslimským prisťahovalcom.
V Nemecku sa problematikou „online nenávisti“ zaoberá 16 policajných jednotiek.
Otázkou zostáva, aké sú riešenia pre nenávistné prejavy na internete a aké kritériá by mali platiť, keďže spomínaný podozrivý iba zdieľal karikatúru, čo je neporovnateľné so smrteľnými vyhrážkami či ohováraním.
Reportérka sa stretla aj s Josephine Ballon, šéfkou organizácie HateAid, ktorá pomáha „obetiám online nenávisti“.
Položila jej otázku, ktorá napadla mnohým divákom: „Kritici tvrdia, že to vyzerá ako sledovanie ľudí, aké sa dialo v Nemecku pred 80 rokmi. Čo na to hovoríte?“
Ballon to odmieta: „Sloboda prejavu má svoje hranice.“
HateAid na svojej stránke uvádza: „Posilňujeme demokraciu v digitálnom priestore. Sme tu, aby sme urobili digitálny svet pozitívnym miestom pre všetkých.“
Ballon priznáva, že čoraz menej ľudí v Nemecku zdieľa svoje politické názory. Nepripisuje to však strachu z cenzúry sociálnych sietí, ale tomu, že internet „nie je bezpečné miesto“.
Tento diel 60 Minutes vyšiel krátko po tom, čo americký viceprezident JD Vance v Mníchove vyhlásil, že „komisári EÚ potláčajú slobodu prejavu“. Následne sa Margaret Brennan, jedna z hviezdnych reportérok CBS, pokúsila skritizovať viceprezidenta tvrdením, že „sloboda prejavu viedla k holokaustu“.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik