Generálny tajomník NATO Mark Rutte vo štvrtok (20. 2.) navštívi Slovensko. S prezidentom SR Petrom Pellegrinim i predsedom vlády SR Robertom Ficom bude rokovať o téme zvyšovania výdavkov na obranu. Pellegrini to v sobotu potvrdil pre médiá počas Mníchovskej bezpečnostnej konferencie, informuje osobitný spravodajca TASR.
Spojenci v Severoatlantickej aliancii sa v roku 2014 dohodli, že na obranu každoročne vyčlenia dve percentá svojho HDP. Nový americký prezident Donald Trump však na členské štáty teraz nalieha, aby prispievali až piatimi percentami HDP.
Rutte v rozhovore pre magazín Politico na okraj Mníchovskej bezpečnostnej konferencie povedal, že členské štáty budú musieť výdavky na obranu zvýšiť výrazne viac než na tri percentá HDP. O tom, koľko by to malo nakoniec byť, sa podľa neho bude rokovať na júnovom samite NATO v Haagu.
"Je dôležité, že bude prebiehať diskusia s členskými štátmi, kam má až tá hranica zvýšených výdavkov ísť, v akom tempe a v akom časovom horizonte," povedal Pellegrini.
Na druhej strane však zdôraznil, že sa netreba sústreďovať iba na "percentá", ale aj na potreby každého členského štátu a ich armád. Takisto bude podľa neho dôležité vysvetliť obyvateľom, prečo by malo k zvyšovaniu výdavkov dôjsť. Aj o tom chce vo štvrtok hovoriť so šéfom NATO Ruttem.
"Ak budeme mať (v rámci Aliancie) nejakú dohodu na postupnom zvyšovaní výdavkov na obranu na viac ako dve percentá HDP, bude musieť pravdepodobne dôjsť k zmene fiškálnych pravidiel tak, aby na príspevky presahujúce túto sumu bola členským štátom udelená výnimka, a to aj na možné prekročenie výšky dlhu, aby neboli sankcionované za to, že im tento dlho rastie," dodal Pellegrini.
Stanovisko Petra Pellegriniho preberáme v plnom znení:
Mníchovská bezpečnostná konferencia ukázala, že EÚ stojí pred zásadnou výzvou vybudovať silný európsky a bezpečnostný pilier NATO. Nesmieme byť absolútne závislí na rozhodnutí Spojených štátov, či prídu na pomoc alebo neprídu. Európa by mala disponovať vlastnými obrannými a vojenskými kapacitami, aby sme akékoľvek nebezpečie boli schopní odvrátiť aj svojou silou. To neznamená, že sa Európa vydá cestou samostatnej bezpečnostnej politiky. Ide o to, aby Spojené štáty a NATO mali v rámci európskych krajín relevantného partnera.
Veľkou témou dnes bolo aj zvyšovanie výdavkov na obranu. EÚ a jednotlivé členské štáty stoja pred zásadnou otázkou do akej miery navýšiť svoje vojenské kapacity, aby boli pripravené čeliť bezpečnostným rizikám súčasného sveta. O tejto otázke budem hovoriť s generálnym tajomníkom NATO Markom Ruttem, ktorý príde vo štvrtok na Slovensko.
Počas dňa som absolvoval aj stretnutie s predstaviteľmi Google. Hovorili sme najmä o umelej inteligencii a zopakoval som myšlienku, o ktorej som hovoril na samite o umelej inteligencii v Paríži. Som presvedčený, že v rámci AI nie je dôležitý len vývoj, ale aj jej použitie v reálnom živote. A tu vidím priestor pre Slovensko, ktoré sa v používaní moderných technológií môže stať jednou z popredných krajín v EÚ.
VIDEO:
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik