Študenti mali naučiť Európu ľúbiť Ukrajincov, dostali na to peniaze z USA
15 | 02 | 2025 I Roman Martiška

Takmer 480-tisíc eur dali Spojené štáty na program, v ktorom mali študenti z Poľska, Rumunska, Slovenska a Moldavska presviedčať svojich kolegov aj známych, aby nepodliehali „dezinformáciám o ukrajinských utečencoch“. Priamo v náplni programu je napísané, že výsledkom má byť väčšia podpora od účastníkov pre NATO a Európsku úniu. Na stretnutí v Bukurešti potom zúčastnených oslavovala americká veľvyslankyňa ako „nových lídrov, učiteľov a aktivistov“.

Podľa vládnej stránky USA Spending, ktorá zverejňuje, ako sa vynakladajú peniaze amerických daňových poplatníkov, bolo celkom 493.827 dolárov z rozpočtu ministerstva zahraničných vecí alokovaných neziskovej organizácii American Councils for International Education, ktorej deklarovaným účelom je „vzdelanie, multikulturalizmus, aktivizmus, udržiavanie mieru a ďalšie”. V prepočte ide o 480-tisíc eur.

Zvýšiť súdržnosť s Ukrajincami

Popis, na čo sú peniaze dávané, je na webe USA Spending krátky. Peniaze sú vynaložené s cieľom „povzbudiť vysokoškolských študentov v Moldavsku, Poľsku, Rumunsku a na Slovensku, aby podporovali sociálnu súdržnosť v komunitách, kde žijú utečenci z Ukrajiny, a aby sa postavili proti protiukrajinským naratívom na sieťach aj mimo nich“.

Oveľa detailnejší popis programu má samotná neziskovka, ktorá program SURE (Študenti pre zjednotenú a odolnú Európu) prevádzkuje. Ide o iniciatívu, ktorá má „zvýšiť povedomie verejnosti o škodlivých dezinformáciách“, zvýšiť „spoločenskú súdržnosť“ a „čeliť lživým naratívom v Moldavsku, Poľsku, Rumunsku a na Slovensku, kde žijú ukrajinskí utečenci“. Programu sa malo zúčastniť celkom 16 univerzít zo štyroch krajín, zo Slovenska malo ísť podľa webu o dva tímy..

„Tímy zúčastňujúce sa projektu SURE vykonajú primárny a sekundárny výskum potrebný na vývoj, aplikáciu a meranie úspešnosti online a offline kampane zameranej na boj proti propagande, ktorá má zasiať napätie medzi Ukrajinou, utečencami z Ukrajiny a komunitami hostiacimi utečencami. Priamymi príjemcami sú vysokoškolskí študenti zo štyroch krajín, zatiaľ čo nepriamymi príjemcami je široká verejnosť, mimovládne organizácie, miestne podnikateľské komunity a médiá,“ uvádza nezisková organizácia.

Väčšia vzdelanosť cielenej skupiny

Čo malo byť cieľom? Podľa programovej brožúrky mali mať participujúci študenti väčšiu mediálnu a digitálnu gramotnosť a schopnosť kritického myslenia. Okrem toho mali zúčastnení realizovať informačné kampane, ktoré mali ostatných študentov a tiež ich známych odrádzať od dezinformácií o ukrajinských utečencoch.

„Väčšina účastníkov uvádza zvýšený pocit solidarity s utečencami z iných krajín, z Ukrajiny, a podporu celoeurópskych a transatlantických inštitúcií, ako je Európska únia a NATO,“ píše sa v brožúrke ako predpokladaný výsledok. Ďalej by väčšina účastníkov mala byť schopná podať dôkazy, že ich kampaň pomohla k podporeniu solidarity s utečencami z Ukrajiny alebo k väčšej mediálnej vzdelanosti u cieľovej skupiny. Konečný dátum financovania je uvedený ako 28. marec tohto roku.

Rusi chcú zniči solidaritu

Študenti sa už podľa plánu stretli v Bukurešti, kde im prednášala americká veľvyslankyňa Kathleen Kavalecová a označila ich za „novú generáciu lídrov, učiteľov, aktivistov a analytikov“. Tiež ich varovala pred hybridným pôsobením Ruska.

„Ruskí propagandisti využívajú sociálne médiá na šírenie klamstiev a poloprávd, aby podkopali dôveru verejnosti v demokratické inštitúcie. Snažia sa diskreditovať spoľahlivé spravodajstvo tým, že infikujú sociálne siete falošnými naratívmi a dezinformáciami. Snaží sa spochybniť naše spoločné hodnoty, podnietiť odpor voči ukrajinským utečencom a poškodiť našu dôveru v partnerov a jeden v druhého,“ povedala napríklad, cituje portál parlamentnilisty.cz.

Účastný aj veľvyslanec Ukrajiny

Vyhlásila, že Rusi sa snažia zničiť západnú solidaritu. „Ak dovolíme, aby dezinformácie podkopávali podporu našich ukrajinských priateľov v čase, keď to najviac potrebujú, riskujeme, že podkopeme svoje vlastné odhodlanie a schopnosť sa brániť. Nemôžeme si dovoliť nechať sa rozdeliť. Ako povedal prezident Biden, nachádzame sa v bode zlomu v dejinách. Studená vojna už dávno skončila, ale výzvy pre demokratické inštitúcie zostávajú,“ uviedla. Tiež vyhlásila, že všetci musia byť v spoločnosti aktívni a snažiť sa o prínos.

„Spojené štáty podporujú silnú a demokratickú Európu, ktorá je celistvá a slobodná. Angažovaní, osvietenie, sebavedomie a sebestační občania sú najväčším prínosom Západu, a naopak najväčším strachom Ruska,“ pokračovala ďalej. Okrem toho sa na udalosti zúčastnil aj ukrajinský veľvyslanec v Rumunsku Ihor Prokopčuk.

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik