Prekvapivé tajomstvo Západoirackej púšte: Vyschnuté jazero a mnoho ďalšieho
15 | 02 | 2025 I Eka Balaskova

Archeologička Ella Egberts z bruselskej univerzity sa v Iraku zúčastnila pilotného projektu, ktorého cieľom je výskum geomorfologickej histórie v oblasti Al-Shabakah. Ambíciou projektu je tiež uchovanie archeologických lokalít s nálezmi zo staršej a strednej doby kamennej. Archeológovia v rámci prieskumu objavili niekoľko vzácnych nálezov. Medzi inými aj ručné sekery, ktorých vek sa podľa portálu phys.org odhaduje na zhruba poldruha milióna rokov.

„Naše cielené terénne práce viedli k objavu siedmich paleolitických lokalít na ploche 10 x 20 km. Jedno miesto bolo vybrané na systematickú štúdiu na určenie priestorového rozloženia paleolitického materiálu a na vykonanie predbežných technologických a typologických rozborov," informovala Egbertsová. Kľúčový prieskum prebehol v miestach, kde sa počas pleistocénu nachádzalo dnes už neexistujúce veľké jazero. O prítomnosti vody v tejto oblasti svedčia aj vyschnuté korytá riek, ktoré archeológovia objavili.

Egbertsová a jej tím zhromaždili viac, ako 850 artefaktov, medzi ktorými bolo niekoľko ručných sekier zo starého až stredného paleolitu. Tím sa preto chystá aj na prieskum ďalších lokalít, kde vidí veľký potenciál ďalších  nálezov. Výskum tiež svedčí o náznakoch ľudskej činnosti v tejto oblasti už v prehistorickom období.

„Dúfam, že v budúcnosti rozšírim svoj výskum na väčšiu oblasť, systematicky odoberiem vzorky zo všetkých lokalít a vykonám hĺbkovú technologickú a typologickú analýzu artefaktov,"  povedala na margo rozširovania výskumov Egbertsová s tým, že poznatky z Iraku zaintegrujú do výskumu vývoja človeka na Arabskom polostrove.

Šeliga si zrejme pomýlil električku s parlamentom
V bratislavskej MHD sa odohrala kuriózna situácia, keď revízor stretol bývalého poslanca Juraja Šeligu. Ten asi zabudol, že už nie je poslancom a podľa očitých svedkov nemal ani električku, ani za kúpený lístok. Príspevok na sociálnej sieti... Čítať ďalej
14 | 02 | 2025 | Bari Zajačková

„Podstatnou súčasťou terénnej práce bolo školenie irackých študentov archeológie v geoarcheológii a paleolitickej archeológii. Traja študenti nás sprevádzali v teréne a prostredníctvom workshopu na Al-Qadisiyah University,“ priblížila archeologička ďalší - vzdelávací aspekt výskumu.

Svoje zistenia prezentovala aj na konferencii v Karbale  pred multidisciplinárnym akademickým publikom zameraným na históriu tejto oblasti. Neskôr v Najafe výsledky prezentovali širokej verejnosti. Prácu v Iraku, o ktorom máme zväčša predstavu, ako o „veľkom sude pušného prachu“ bola podľa nej oveľa plynulejšia, než aké boli jej obavy.

„Okrem prítomnosti mnohých kontrolných bodov sme našu prácu mohli vykonávať bez akýchkoľvek problémov. Ľudia sú priateľskí a v Iraku je vlastne veľmi príjemné pracovať. Pôvodne, začiatkom minulého roka, sme museli expedíciu odložiť kvôli bezpečnostnému varovaniu. Pravdepodobne to súviselo s vojnou v Gaze,"uzavrela archeologička s tým, že aj iracký výbor pre kultúrne dedičstvo zo staroveku prácu jej tímu oceňuje a tím povzbudzuje v pokračovaní výskumu.

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo môže spôsobiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestojí za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Uveďte poznámky, prosím, uveďte "dar".

Je to jediná cesta, ako môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu:  https://t.me/hlavnydennik