Britská vláda začína ustupovať tlaku administratívy Donalda Trumpa a je ochotná rokovať o tamojšom zákone o online bezpečnosti. Ak by k tomu nedošlo, USA hrozili Británii vyššími clami na ich tovar. V Európskej únii zatiaľ k ústupkom nedochádza. Ursula von der Leyenová oznámila masívne investície „na rozvoj dôveryhodnej AI“ čisto európskeho charakteru a podľa noriem Nariadenia o digitálnych službách (DSA). To v Paríži ostro kritizoval americký viceprezident J.D. Vance, píšu české Parlamentní listy.
Britská vláda zvažuje úpravy zákona o online bezpečnosti (Online Safety Act) ako súčasť dohody s administratívou amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby predišla uvaleniu ciel na britský tovar. Informuje o tom denník The Telegraph. Zákon, ktorý ukladá sociálnym platformám povinnosť odstraňovať škodlivý obsah pod hrozbou pokút až 18 miliónov libier alebo 10 % ročných globálnych príjmov, je podľa amerických technologických gigantov príliš reštriktívny.
„Americké technologické spoločnosti si stále viac uvedomujú, že vysoko regulované online prostredie v Británii a EÚ výrazne zaťažuje ich obchodné modely,“ píše Telegraph. Zároveň sa zdá, že USA sa stavajú do role obhajcu slobody prejavu online. „Trumpovi nominanti si uvedomujú, že je v záujme Spojených štátov udržať kontrolu nad slobodnými západnými sociálnymi médiami,“ dodáva denník.
To postavilo britskú aj ďalšie európske vlády do ťažkej situácie. Ak Európa umožní otvorený informačný priestor, posilní tým vplyv amerických správ, ktoré kritizujú európskych politikov. Na druhej strane, snahy o kontrolu informácií by mohli viesť k uvaleniu amerických ciel, čo by v súčasnej ekonomicky oslabenej Európe mohlo mať devastačné dôsledky. „Európske ekonomiky by takýto útok nemuseli prežiť,“ varuje denník.
Zároveň americký viceprezident J.D. Vance počas summitu o umelej inteligencii (AI) v Paríži ostro kritizoval Európsku úniu za jej prehnane regulatívny prístup k technologickým spoločnostiam a umelej inteligencii. „Nadmerná regulácia technológií AI by mohla zničiť transformujúce sa odvetvie,“ vyhlásil Vance na summite, ktorý organizoval francúzsky prezident Emmanuel Macron.
Vance vyzval európske vlády, aby k rozvoju AI pristupovali s „optimizmom, nie obavami“, a varoval, že administratíva Donalda Trumpa „nemôže a nebude akceptovať“ snahy zahraničných vlád o obmedzovanie amerických technologických spoločností. Konkrétne kritizoval európske Nariadenie o digitálnych službách (DSA) a Všeobecné nariadenie o ochrane osobných údajov (GDPR), ktoré podľa neho vytvárajú „zbytočnú byrokratickú záťaž“.
„Chceme zabezpečiť, aby bol internet bezpečným miestom. Ale jedna vec je zabrániť predátorovi útočiť na dieťa online a úplne iná vec je zabrániť dospelému človeku, aby mal prístup k názoru, ktorý vláda považuje za dezinformácie,“ informuje o slovách J.D. Vance denník The New York Times. Podľa neho by takéto regulácie mohli viesť k tomu, že spoločnosti radšej zablokujú európskych používateľov, aby sa vyhli problémom.
Vance tiež nepriamo kritizoval klimatické politiky EÚ, ktoré podľa neho poškodzujú energetický sektor a prispievajú k deindustrializácii. „Štvrtá priemyselná revolúcia AI potrebuje viac lacnej energie ako kedykoľvek predtým, no mnoho našich priateľov deindustrializuje a zároveň vytláča spoľahlivé zdroje energie zo svojich sietí,“ uviedol. Táto poznámka bola zjavne mierená na Nemecko, ktoré uzavrelo svoje jadrové elektrárne a teraz čelí odlivu kľúčových priemyselných odvetví kvôli rastúcim cenám energie, domnieva sa denník The European Conservative.
Vance zdôraznil, že USA sú pripravené byť lídrom v oblasti AI, a vyzval ostatné krajiny, aby nasledovali americký model inovatívneho a menej reštriktívneho prostredia.
Vanceove slová prichádzajú v čase, keď sa vzťahy medzi USA a Európou vyostrujú. Európske elity sa obávajú, že by Trumpova administratíva mohla stiahnuť amerických vojakov z Európy alebo výrazne obmedziť podporu NATO. Vance v tejto súvislosti varoval, že ak európske krajiny nebudú rešpektovať slobodu prejavu online, USA by mohli zvážiť odchod z NATO.
„Európske establišmenty dohnali kontinent do bodu, keď je viac závislý od USA než kedykoľvek v nedávnej histórii,“ uzatvára denník. Zároveň však európske elity stavili na nesprávnu stranu v americkej vnútornej politike, čo ich teraz stavia do ťažkej pozície. „Do konca Trumpovho funkčného obdobia by sme mohli byť svedkami rozsiahlej revolúcie v západnej politike,“ dodáva denník.
Namiesto spolupráce sa však Európska únia očividne vydáva vlastnou cestou. „Naším cieľom je zmobilizovať celkovo 200 miliárd eur na investície do AI v Európe. Bude to najväčšie partnerstvo verejného a súkromného sektora na svete na rozvoj dôveryhodnej AI,“ povedala na summite o AI predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik