Českí elitní vojaci mali nelegálne voziť drony na Ukrajinu
10 | 02 | 2025 I Roman Martiška

Trestné konanie týkajúce sa súčinnosti českej armády so spolkom Skupina D sa bezprostredne týka špeciálnych síl. Ako vyplýva zo zistení Aktuálně.cz, ich príslušníci sa podľa podozrenia nezákonne podieľali na doprave dronov určených na pomoc Ukrajine. Spolok na ich nákup vybral 200 miliónov korún. Vedie ho Ondřej Vetchý, jeho čestným predsedom je prvý muž armády Karel Řehka.

"Ak chceme ukrajinskej obrane naozaj účinne pomôcť, sú na mieru pripravené a technicky sofistikované drony Nemesis najlepšou voľbou. K dodávke zaistíme aj školenia obsluhy a technickú podporu," vysvetľuje Skupina D, prečo si pre zbierku vybrala práve tieto drony. Za zhromaždené peniaze ich bolo možné zaobstarať 20 tisíc.

Zneužité právomoci úradnej osoby

Ako Aktuálne.cz informovalo, kvôli podpore činnosti spolku zo strany armády rozbehla Vojenská polícia trestné konanie. Hovorkyňa útvaru Kateřina Mlynková redakcii oznámila, že sa preveruje "možné neoprávnené nakladanie s majetkom ministerstva obrany a možné využívanie príslušníkov armády nad rámec úloh ozbrojených síl".

Vojenská polícia rozkrýva, či sa príslušníci armády nedopustili zneužitia právomoci úradnej osoby a porušenia služobnej povinnosti vojaka. Aktuálne.cz na základe dvoch zdrojov z bezpečnostnej komunity a prostredia blízkeho policajnému preverovaniu zistilo, v čom spočíva možné trestné pochybenie zo strany ozbrojených síl.

"Bola tam služobná cesta, ktorá zrejme sprevádzala drony na Ukrajinu. Niekto skrátka rozhodol, poslal vojakov s týmto materiálom a nemal na to príslušné oprávnenie, konkrétne schválenie parlamentom," povedal redakcii zdroj blízky preverovaniu. Štát mal utrpieť aj tým, že sa neoprávnene vynaložili peniaze na benzín a platy vojakov.

Bez povolenia parlamentu

Podľa zdroja redakcie z bezpečnostnej komunity sa takáto cesta odohrala najmenej jedna. Prebehla počas minulého roka. Na Ukrajinu drony podľa podozrenia pomohli dopraviť príslušníci 601. skupiny špeciálnych síl, čo je elitný útvar českej armády. Spadá do podriadenosti náčelníka generálneho štábu Řehkého.

Vojenská polícia vychádza z článku ústavy, ktorý určuje jasné pravidlá pre pohyb príslušníkov českej armády do zahraničia. Podľa neho je to parlament, ktorý vyslovuje súhlas s vyslaním ozbrojených síl mimo územia Českej republiky. Parlament, ale tejto akcii zelenú nedal.

Trestné konanie vedené Vojenskou políciou je na začiatku, doteraz nikoho neobvinila. Účelom tejto fázy konania je zhromaždiť dôkazy, ktoré podozrenie potvrdí, alebo naopak vyvráti. Pokiaľ Vojenská polícia získa dostatok poznatkov, že je podozrenie dôvodné, začne trestné stíhanie. V opačnom prípade kauzu odloží.

Že podozrenie padá na príslušníkov 601. skupiny, plynie aj z toho, že trestné konanie dozoruje Okresné štátne zastupiteľstvo v Prostějove. Práve v tomto meste má skupina zázemie. Šéf tamojších prokurátorov Ivo Černík Aktuálne.cz potvrdil, že jeho ľudia majú skutočne v tejto kauze dozor.

Armád mlčí

"Môžem potvrdiť, že Okresné štátne zastupiteľstvo v Prostějove dozoruje záležitosť, ktorá sa týka podozrenia zo zneužitia právomoci úradnej osoby a porušenia služobnej povinnosti vojaka. S ohľadom na štádium riadenia a zásadu neverejnosti nemôžem bohužiaľ v tejto chvíli poskytnúť bližšie informácie," povedal.

Autority českej obrany na angažmán špeciálov v projekte Skupiny D mlčia. Armáda nepotvrdila ani nevyvrátila, že by vojaci pomohli s dopravou dronov až na Ukrajinu. "Vzhľadom na to, že prebieha vyšetrovanie orgánov činných v trestnom konaní, nebudeme sa k otázkam vyjadrovať," oznámila Aktuálne.cz hovorkyňa armády Magdalena Dvořáková.

Podobne na otázku, či vedela o zapojení špeciálov do prepravy dronov, prostredníctvom hovorcu reagovala ministerka obrany Jana Černochová (ODS). Priame odpovede na tú istú otázku sa potom vyhol spoluzakladateľ Skupiny D Milan Mikulecký. "Správnym adresátom pre vaše otázky by mala byť buď Armáda ČR, alebo ešte lepšie priamo Vojenská polícia," uviedol.

Skupina podala trestné oznámenie za ohováranie

Skupina D má k špeciálnym silám blízko. Dvaja jej spoluzakladatelia sú príslušníkmi aktívnych záloh Riaditeľstvo špeciálnych síl, pod ktoré prostějovská jednotka spadá. Jedným z nich je podnikateľ Ján Vaverka, ktorý o tom hovorí aj verejne. Navyše čestný predseda spolku Karel Řehka velil 601. skupine a neskôr stál na čele Riaditeľstva špeciálnych síl.

Vyšlo najavo, že sa do obrany dobrého mena spolku vydal jeho zakladateľ Ondřej Vetchý. Ako upozornili Zoznam Správy, podal trestné oznámenie kvôli ohováraniam, ktoré o činnosti Skupiny D a jej hlavných tvárach kolujú. Chce, aby polícia objasnila, odkiaľ sa tieto klamstvá berú.

"Náš spolok prísne dodržiava zákony a ako predseda viem, že ja aj moji spolučlenovia tieto aktivity prevádzkujeme s čistým svedomím a rýdzim srdcom, s plným vedomím, že tým chránime predovšetkým Českú republiku," uviedol Vetchý. Odmieta výmysly, že si spolok za peniaze zo zbierky kupuje autá.

Plán na zlikvidovanie diktátora z Kyjeva je čoraz reálnejší
Zelenský požaduje jadrové zbrane a nadáva na Budapeštianske memorandum. Duševná i právna spôsobilosť kyjevského režimu a jeho jednotlivých predstaviteľov jeTrumpovmu tímu dlho nejasná. Píše web fondsk.ru. V rozhovore s britským novinárom Piersom... Čítať ďalej
10 | 02 | 2025 | Ivan Brožík

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik