„Slovensku škodil, kde mohol“. Gustán Murín píše drsnú knihu o Havlovi
09 | 02 | 2025 I Gabriela Fedičová

„Slovákov považoval za ‚problémistov‘, ktorí ho obťažovali ako nejaká vzdialená časť republiky, kde chce vládnuť ako monarcha a kde produkujú ‚tie bačovské výrobky‘. Napokon to dokázal aj verejnými vystúpeniami, na ktorých Slovensku škodil, kde mohol…,“ napísal slovenský spisovateľ Gustáv Murín v knihe „DemoláCIA našej demokracie – od Havla k Šimečkovi“ o prvom českom prezidentovi Václavovi Havlovi. Momentálne píše knihu „Havel – život v klamstve“, z ktorej české Parlamentní listy získali niekoľko ukážok.

Podľa svedkov mal Havel k Slovensku povýšený postoj. Podľa prekladateľa (profesora pôsobiaceho ako samostatný vedecký pracovník na Slovenskej akadémii vied, pozn. red. Parlamentní listy) Ladislava Franeka: ‚Havel bol mladý ‚hejsek‘, ktorý sa o Slovákoch vyjadroval pred cudzincami pohŕdavo.‘ Slovákov mal za ‚problémistov‘, ktorí ho obťažovali ako nejaká vzdialená časť republiky, kde chce vládnuť ako monarcha a kde produkujú ‚tie bačovské výrobky‘. Napokon to dokázal aj verejnými vystúpeniami, na ktorých Slovensku škodil, kde mohol…,“ napísal slovenský spisovateľ Gustáv Murín.

Portál Parlamentní listy zverejnil z knihy „DemoláCIA našej demokracie – od Havla k Šimečkovi“ či pracovných verzií kapitol jeho pripravovanej knihy „Havel – život v klamstve“. Ide však podľa nich o mimoriadne výbušné čítanie.

Havel a Slovensko

ParlamentníListy.cz sa k rozpracovaným kapitolám dostali cez českých intelektuálov, s ktorými Murín niektoré pasáže konzultuje. Sám nám povolil ich publikáciu, keď e-mailom napísal: „Bez problémov. Základ už vyšiel v knihe ‚DemoláCIA našej demokracie – od Havla k Šimečkovi‘.“ Zo spomínanej knihy nám zaslal pasáž, kde sa píše o vzťahu Havla k Slovensku.

Havel podľa Murína prišiel s koncepciou, že Slovensko treba rozdeliť na dva regióny a zdôvodňoval to tým, že východní Slováci sú iní než tí na západe. Avšak podobne logické rozdelenie Čiech a Moravy zúrivo odmietal! „Havel v rozpore so zvyklosťami nepodnikol prvú cestu ako prezident na Slovensko, ale do Nemecka. Tam sa išiel ospravedlniť vysídleným Nemcom, ktorí pred druhou svetovou vojnou, nadšení Hitlerovým štvavým prejavom, túžili ísť ‚späť do Ríše‘ – no aj s poriadnym kusom vtedajšieho Československa,“ spomína Murín.

Havel vraj v roku 1991 cielene prišiel na demonštráciu nacionalistov a prívržencov klerofašistickej minulosti Slovenska v Bratislave, aby svetu ukázal skôr tú horšiu tvár krajiny pod Tatrami. „Keď naopak slovenskí demokrati zvolali svoju demonštráciu pri príležitosti 73. výročia vzniku Československa na podporu spoločného štátu, prišiel na plné námestie SNP opäť so spontánne bláznivým nápadom, aby za túto myšlienku všetci držali minútu ticha. To mohol vymyslieť len politický idiot. Veď minúta ticha sa drží za mŕtvych,“ píše Murín a dodáva, že na Slovensku sa likvidoval zbrojársky priemysel, zatiaľ čo Zbrojovka Brno žiadne obmedzenia nepocítila.

Babiš na konferencii Patriotov: Je čas pozrieť sa pravde do očí, dlžíme to rodičom, deťom, Európe
Líder hnutia ANO, Andrej Babiš, vystúpil na zjazde Patriotov pre Európu v španielskom Madride. Nešetril politické strany, ktoré sa podľa neho snažili Patriotov pre Európu izolovať. „Karta sa obracia,“ odkázal tradičným európskym stranám a spustil... Čítať ďalej
09 | 02 | 2025 | Gabriela Fedičová

Ukážky z knihy o Havlovi

Gustáv Murín sa narodil v roku 1959 v Bratislave, kde žije dodnes. Na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave v roku 1984 získal titul doktora prírodných vied a v roku 1991 sa stal kandidátom vied. Publikovať začal v 80. rokoch 20. storočia. Vo svojom životopise uvádza, že má na konte 72 knižných titulov. Šesť rokov pôsobil ako predseda slovenskej pobočky organizácie P.E.N.

Ako sám napísal, téma jeho najnovšej knihy „Havel – život v klamstve“ je v Česku stále veľmi citlivá a pravdepodobne bude problém nájsť českého vydavateľa. Materiály k nej však zbieral 20 rokov. V pripravovanej knihe, ktorej ukážky sa nám dostali do rúk, Murín porovnáva Havlove ideály s jeho reálnym životom. Podobne ako britský historik Paul Johnson v knihe „Intelektuáli“, kde analyzoval Marxa, Tolstého, Hemingwaya, Brechta, Sartra, Chomského a ďalších.

Podľa Murína je stvorenie lídra Nežnej revolúcie učebnicovým príkladom manipulácie verejnej mienky prostredníctvom vytvorenia pozitívneho obrazu vybraného objektu. Zo syna pražskej zlatej mládeže sa stal Havel figúrkou vysokej medzinárodnej politickej hry. Najstručnejšia charakteristika, ktorú Murín napísal hneď v úvode knihy, je, že Havel bol politický Švejk.

Murín sa s Havlom údajne stretol už pred revolúciou. V roku 1988 bol na vedeckej stáži v Prahe, mal narodeniny a v Klube železničiarov pri dnešnom Rašínovom nábreží sa konala premiéra hry Přemysla Ruta „Žiadna tragédia“. V hľadisku spozoroval aj Václava Havla s jeho manželkou Olgou. Po predstavení sa s nimi stretol v bare a pripili si.

V jednej z ukážok Murín píše o Havlových závislostiach – fajčení, alkohole a ženách. „Havel bol ťažký alkoholik. Dnes by ho bulvár rozobral na skrutky a jeho alkoholické excesy by ho ako politika úplne zničili. Lenže vtedy si naňho netrúfol ani bulvár. Zato svedkov sa našlo dosť,“ popisuje.

Ohľadom žien dodáva: „Havel navrhol Vodňanskej, že jej novým priateľom by mal byť namiesto neho Tomáš Halík. Vodňanská si do denníka poznamenala: "Trochu prehliadol, že je kňaz a možno drží aj celibát.‘“

Ďalej sa venuje Nežnej revolúcii, amnestii pre budúcich vrahov, vzťahu k sudetským Nemcom, cestičke pre zahraničný kapitál, Havlovmu osobnému majetku a vzťahom s miliardárom Zdeňkom Bakalom.

Na záver zaznie: „A napokon, Václav Havel mal naozaj rád peniaze…“

Anna Belousovová sa pýta Ukrajincov: Chcete TO aj na Slovensku?
Niekdajšia podpredsedníčka NR SR Anna Belousovová konštatuje, že piatkové demonštrácie na slovenských námestiach sa stávajú tradíciou. Niečo na spôsob „Piatok – protestov sviatok“, konštatuje v statuse na Facebooku s tým, že keďže máme demokraciu,... Čítať ďalej
09 | 02 | 2025 | Eka Balaskova

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo môže spôsobiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestojí za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Uveďte poznámky, prosím, uveďte "dar".

Je to jediná cesta, ako môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu:  https://t.me/hlavnydennik