- politológ a amerikanista Vladimir Možegov.
Z článku vyberáme:
Prečo USA prestávajú financovať popredné médiá.
Americké médiá stratili hlavných predplatiteľov v podobe vládnych ministerstiev USA. Dôvodom boli obvinenia niektorých z nich z prijímania peňazí od agentúry USAID, ktorá sa podieľala na financovaní novinárov po celom svete. Prečo sa americký prezident Donald Trump obrátil proti tlači a ako to skončí?
• Úrad pre efektívnosť vlády USA oznámil, že vypovedá zmluvy s Politico, The New York Times a Associated Press. Podľa oficiálneho vládneho výdavkového portálu získali financie z rozpočtu cez štátne rezorty a vládne organizácie.
• Prvé médium, ktoré napadli, bol denník Politico. Odhalili, že dostali z vládneho rozpočtu USA viac ako 8 miliónov dolárov. Deň predtým oznámili, že Politico po prvý raz meškalo s vyplácaním miezd svojim zamestnancom. Používatelia sociálnej siete X tvrdili, že to spôsobilo zmrazenie prostriedkov USAID – Politico údajne financovala agentúra.
• Trump neskôr túto tézu potvrdil a na sociálnej sieti Truth Socialnapísal, že noviny získali peniaze za „vytváranie dobrých príbehov o demokratoch“. Nezisková organizácia WikiLeaks na sociálnej sieti X informovala, že agentúra financovala „viac ako 6,2 tisíc novinárov v 707 médiách a 279 ‚mediálnych‘ mimovládnych organizáciách, vrátane deviatich z desiatich médií na Ukrajine.
• Prehnaným obvineniam čelili aj The New York Times. Pravicový novinár a spolumoderátor numerologického podcastu Ian Miles Chong, ktorého citoval v príspevku majiteľ siete X Elon Musk, tvrdil, že dostali „desiatky miliónov dolárov“ od ministerstiev USA.
• Napriek nedostatku priamych financií pre americkú tlač, USAID pridelila prostriedky na rôzne projekty, na ktorých sa podieľali aj americké médiá. Projekt organizovaného zločinu a korupcie (OCCRP) financovaný USAID bola mediálna sieť, ktorá financovala „nezávislú“ investigatívnu žurnalistiku určenú na manipuláciu verejnej mienky prostredníctvom médií. Takéto médiá útočili najmä na Trumpa a propagovali konšpiračné teórie o ruskom zasahovaní do amerických volieb.
• Švajčiarski novinári informovali o vyšetrovaniach financovaných z OCCRP v Le Monde, The Guardian, The New York Times a Süddeutsche Zeitung, ktoré očierňovali švajčiarske banky. Novinárov využívali na to, aby slúžili ekonomickým a politickým záujmom Spojených štátov, ktoré sú popredným svetovým daňovým rajom a snažia sa eliminovať konkurentov.
• Trump sa musí vyrovnať s mnohými médiami. Napríklad neúspešne žaloval The New York Times po tom, čo zverejnili vyšetrovanie príjmov a daňových únikov jeho rodiny. Článok získal v roku 2018 Pulitzerovu cenu
• CBS sa stala ďalšou obeťou Trumpovho hnevu. Počas predvolebnej kampane zverejnili upravený rozhovor pre program „60 minút“ s demokratickou prezidentskou kandidátkou a americkou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Trump povedal, že odstránenie časti, v ktorej viceprezidentka váhavo odpovedala na otázku reportéra, skrylo Harrisovu nekompetentnosť pred voličmi a bolo príkladom nečestnej žurnalistiky. Trump vyzval aby CBS zbavili licencie.
• Americká administratíva tiež oznámila vysťahovanie veľkých médií z kancelárskych priestorov, ktoré im boli pridelené v Pentagone. The New York Times, NBC News, NPR a Politico musia svoje kancelárie opustiť do 14. februára. Namiesto toho by Koridor pre korešpondentov mali obsadiť konzervatívne a krajne pravicové médiá: The Times, One America News, Breitbart News a HuffPost.
• Donald Trump a jeho multimiliardový spojenec Elon Musk obviňujú prodemokratické médiá zo zaujatosti a odpadlíctva od princípov slobody prejavu. Musk poznamenal, že vraj preto získal sociálnu sieť X: v prvom rade v nej odstránil cenzúru. 7. januára majiteľ korporácie META Mark Zuckerberg tiež oznámil odmietnutie praxe moderovania obsahu a overovania faktov, čo zmenilo platformu na „politický nástroj“.
• Už teraz je zrejmé, že nová americká administratíva uprednostňuje blogerov, ktorí sú medzi mladými ľuďmi obľúbenejší. Na prvom brífingu tlačovej tajomníčky Bieleho domu Caroline Levittovej boli miesta v prvom rade vyhradené pre „nezávislých novinárov, moderátorov podcastov, ovplyvňovateľov sociálnych médií a tvorcov obsahu“.
• Publikácie v X sa čoraz častejšie stávajú nezávislými správami. Trumpovu kampaň proti tlači odštartovali aj správy od používateľov sociálnych sietí, ktoré zverejnil Elon Musk. Ako vedúci Úradu pre efektívnosť vlády a s prístupom k federálnemu finančnému systému, Musk nielen urobil rozhodnutie o zastavení financovania týchto médií, ale ho aj vykonal.
• Prezident USA môže zmierniť svoju rétoriku voči tlači, pretože má záujem získať si sympatie voličov a presadiť svoj program. Trumpova popularita začala klesať krátko po jeho inaugurácii a nie všetky jeho kroky vo funkcii prezidenta sú vnímané pozitívne.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik