Zverejnenie komunikácie čurillovcov, ktorá je ďaleko za hranicou vulgárnosti a cynizmu vyvolalo niekoľko reakcií. Komunikácia sa šíri internetom, ale aj médiami, čo sa nepáči advokátovi čurillovcov, Petrovi Kubinovi – jednému z účastníkov konverzácie. Ten svojich klientov prirodzene bráni. Lenže jeho slová podnietili k reakcii bývalého novinára a príslušníka SIS Petra Tótha, ktorý vystupuje pod pseudonymom Ďateľ.
Komunikácia čurillovcov je plná cynizmu voči bývalému kolegovi, ktorý zomrel deň po narodení dieťaťa. Ich odporné poznámky smerovali aj na jeho čerstvo narodeného potomka. Na informácie reagoval nie len minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD), ale aj akvokát čurillovcov Peter Kubina. Ten síce nepotvrdil pravdivosť zverejnenej komunikácie, no počas celým jeho statusom sa ťahá výhovorka na to, že ak aj je komunikácia pravá, ide len o čierny humor, akým je s klientami zvyknutý komunikovať štandardne. „Vysvetlil“, že na pomoc rodine pozostalých policajtov sme sa zložili všetci a v závere dal čitateľom radu v zmysle – netýka sa ťa to, nerieš a ak už riešiš, tak s tým, kto odmieta ututlávať „čierny humor“ na čurillovský spôsob. Kubina, kubina, duto hučí dolina, reaguje na advokáta Peter Tóth / Ďateľ na Telegrame.
Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby Daniel Karaba zomrel v novembri minulého roka, len deň po narodení svojho tretieho dieťaťa. Práve on sa odvážil obviniť niekoľkých čurillovcov zo závažnej trestnej činnosti. „Možno dobre preň. Keby zistilo, akého ko**ta má otca, tak by sa to decko odje**lo... Otcovou zbraňou," znela jedna zo správ, ktorá bola obzvlášť nechutná voči Karabovmu potomkovi.
Matúš Šutaj Eštok vo svojej reakcii konštatuje, že toto je skutočný charakter tých, ktorých oslavujú progresívne médiá a na ktorých sa ľudia skladajú vo finančných zbierkach. On sám nechce rozoberať zverstvá „elitných vyšetrovateľov“, to necháva na OČTK a verdikty nech vynáša súd.
„Neodpustím si však mlčať pri tejto obludnej komunikácii, ktorá bola zverejnená v médiách a ktorú viedli so svojím oddaným právnikom Kubinom, keď sa dozvedeli o tragickej smrti vyšetrovateľa Úradu inšpekčnej služby. Daniel Karaba bol členom špecializovaného vyšetrovacieho tímu a spolupodieľal sa na vyšetrovaní ich trestnej činnosti. Bol presným opakom čurillovcov. Daniel Karaba bol poctivý, čestný a nadovšetko oddaný svojej práci," napísal minister na Karabovu adresu.
Advokát čurillovcov a účastník zverejnenej komunikácie (podľa neho údajnej) Peter Kubina hovorí, že šlo o komentovanie smrti vyšetrovateľa inšpekcie Daniela Karabu s čiernym humorom.
„Hoci išlo o súkromný rozhovor medzi súkromnými osobami, stal sa zámienkou na verejný lynč a výživnou senzáciou pre tých, ktorí potrebujú neustále nachádzať nové dôvody na odsúdenie nepohodlných,“ sťažuje si Kubina na Facebooku. Podľa neho bol materiál manipulatívne zostrihaný a on nevidí dôvod túto manipuláciu legitimizovať potvrdzovaním autenticity. Predsa len doplnil kontext.
„Smrť vyšetrovateľa Karabu sme v súkromí komentovali – rovnako ako komentujeme akékoľvek iné smutné či veselé udalosti, ktoré sa nás týkajú alebo k nim máme čo povedať. V tomto prípade sme nad týmto úmrtím prejavili aj ľútosť a rozhodne sme sa z jeho smrti netešili ani mu ju nepriali. Verejne sme sa k tejto téme nevyjadrovali vôbec, narozdiel od našej protistrany,“ bráni sa Kubina. A hovorili o tom, lebo vraj očakávali, ako zareagujú „postavičky z dezinfoscény“. Advokát spochybňuje fakt, že mnohí, ktorí sa dostali „do rúk“ čurillovcov, zle skončili.
„Už pár hodín po zverejnení správy o smrti vyšetrovateľa Karabu sa vo verejnom priestore objavili prvé absurdné konštrukcie spájajúce jeho nešťastnú smrť s „Čurillovcami”. Podľa nich ktokoľvek, kto prišiel za života do akéhokoľvek kontaktu s „Čurillovcami“ a následne zomrel – či už sa obesil, zastrelil, mal nehodu, zavraždil ho jeho obchodný partner alebo podľahol chorobe – zomrel kvôli nim. A všetci ostatní, ktorí nezomreli kvôli „Čurillovcom“, zomreli samozrejme v dôsledku očkovania proti covidu. Táto časť našej komunikácie, prirodzene, v zostrihanej verzii chýbala,“ obhajuje sa Kubina
„Rovnako sme v rámci tej istej komunikácie riešili, či a ako rodine zosnulého prispieť – ideálne anonymne. Keď však bol zverejnený transparentný účet a videli sme, kto naň posiela vysoké sumy (minister Šutaj Eštok, advokát Para, prokurátori Žeňuch, Habčáková, Cibuľová, poslanec Lučanský, riaditeľ inšpekcie Zurian a ďalšie veľmi „zaujímavé“ mená, dokonca aj z kriminálneho prostredia), rozhodli sme sa, že s týmito osobami sa verejne spájať nechceme a nebudeme – ani v takejto situácii. Od pôvodného zámeru sme preto upustili,“ upozorňuje Kubina s tým, že nakoniec sme prispeli všetci – tým, že vláda na návrh ministra vnútra schválila mimoriadny príspevok pre pozostalých. Zaujímalo by ho teda, či vláda tak štedro prispieva aj pozostalým po iných policajtoch, ktorí nezomreli pri výkone služby.
Kubina sa bráni tým, že čierny, často nepublikovateľný humor je „súčasťou jeho identity“ a to isté platí aj pre čurillovcov. Tón komunikácie ospravedlňuje tým, že podobne sa častokrát bavia aj na vlastný účet a nik nemieni meniť spôsob komunikácie v súkromí len preto, aby sa zapáčili „nezainteresovaným“ „...a ktorí by nás beztak pre našu prácu najradšej videli v base, prípadne aspoň utopili v lyžičke vody,“pokračuje Kubina – zrejme súdiac podľa seba.
Kubina na záver dáva čitateľom tri rady, ktoré sa dajú zostručniť v zmysle – ak ťa niečo pohoršuje, nečítaj to; ak si niečím pohoršený, nerieš to s tými, čo ťa pohoršili, ale s tými, ktorí o tom verejne hovoria a práve od nich by mal dostať ospravedlnenie ten, kto ho očakáva.
„Je súkromný nekorektný humor naozaj väčší problém ako otvorená nenávisť vo verejnej debate? Alebo je to len ďalšia ukážka toho, že selektívne pohoršenie je dnes iba nástroj na diskreditáciu nepohodlných,“ uvažuje Kubina ktorý stále hovorí o čiernom humore.
Peter Tóth sa dlhodobo vyjadruje v zmysle, že ako Peter Kubina, tak Daniel Lipšic sú „štepení proti inteligencii“. V rámci obhajobnej propagandy obaja menovaní vyrábajú sami proti sebe materiálne dôkazy.
Chvíľka Tóthovej empatie
„Úplne rozumiem rozladeniu zakladateľa „nového konceptu advokácie“ Kubinu. Zverejňovanie súkromných konverzácií, ich častí a excerptov je naozaj neduhom slovenského spoločenského života. Rozumiem, prečo sa cíti dotknutý a prečo sa sťažuje. Dokonca má na to právo,“ píše Tóth s tým, že tu je empatii koniec.
„Lebo keď tri čurillie kosatky na Vianoce propagovali zverejnenie iných súkromných konverzácií, spoluautor Lipšicovho programu dojenia kajúcnikov mlčal. Žiadne morálne rozhorčenie, žiadne pobúrenie a nulové odsúdenie podobných praktík. O právnych súvislostiach ani ťuk,“ vysvetľuje Ďateľ na Telegrame.
„Keď Lipšicova mediálna žinenka Tódová a spolupáchatelia uverejňovali súkromné konverzácie z takzvanej Kočnerovej Threemy, zásadový bojar verejnej morálky Kubina bol ticho ako pena. Tiež bol rytier Kubina tichučko ako voška pod chrastou, keď tá istá propagandistická spodina uverejnila zvukové záznamy nezákonnej operácie Gorila, uložené na USB kľúči, ktorý NAKA našla pri domovej prehliadke Kočnerovho domu,“ upozorňuje Ďateľ na ďalšie prípady, kedy pán Kubina mal šancu prejaviť svoj útlocit voči ochrane súkromnej konverzácií s tým, že Threema, ako aj USB kľúč boli súčasťou živých vyšetrovacích spisov. No právnik Kubina bol ticho – veď propagandistický profit z toho mal jeho kumpán, Daniel Lipšic.
„Keď mlčal vtedy, mal radšej mlčať aj dnes, pretože po takom dlhom tichu by bolo jeho pokračovanie zlato. Takto si Kubina akurát tak nas*al do huby. Čo čakať od chlapa dutého jak peň?,“ uzatvára Ďateľ.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo môže spôsobiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestojí za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Uveďte poznámky, prosím, uveďte "dar".
Je to jediná cesta, ako môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik