Brusel zošalel - zavádza bájny komunizmus - prídeme o nehnuteľnosti
07 | 02 | 2025 I Ivan Brožík

Obrovský ohlas medzi nič netušiacimi majiteľmi nehnuteľností a tiež medzi čitateľmi vyvolala reláciu na Rádiu Universum, kde sa moderátorka Martina Kociánová rozprávala s predsedníčkou odbornej sekcie územného a regionálneho rozvoja Hospodárskej komory Českej republiky Hanou Landovou.

Diskusia sa týkala novej európskej smernice EPBD IV schválenej Európskou komisiou vlani v máji 2024 a teraz plynie jej dvojročná lehota na implementáciu smernice do zákonov a práv národných štátov v EÚ, teda rovnako tak v ČR ako aj na Slovensku. Táto šialená smernica novelizovaná z predchádzajúcej smernice EPBD III totiž nariaďuje schému, že do roku 2050 musia byť všetky budovy a byty v EÚ určené pre trvalé bývanie bezemisné. A týka sa to nielen nových stavieb, ale všetkých existujúcich budov s trvalým obývaním.

Smernica o energetickej náročnosti budov v 4. verzii je zločinom proti vlastníkom nehnuteľností za bieleho dňa!

Smernica  nazývaná ako EPBD IV stanovuje pre vlastníkov nehnuteľností určených na trvalé bývanie povinnosť uviesť stavbu v horizonte do roku 2050 v niekoľkých etapách do tzv. bezemisného stavu. Problém pritom nie je v nových budovách, ktoré sa dnes stavajú, tie už sú na smernici buď pripravené, alebo dokonca bezemisný stav spĺňajú. Smernica vychádza priamo z európskej iniciatívy The European Green Deal.

Kameň úrazu spočíva v škandalóznej retroaktivite smernice na všetky existujúce budovy, a to aj na budovy z minulého storočia, z doby 1. republiky, na budovy z dôb Rakúsko-Uhorska, a to ako v mestách, tak aj na vidiekoch, teda smernica sa týka aj chalúp a chát, pokiaľ v nich človek trvalo alebo dlhší čas cez rok.
Prax by mala asi takto vyzerať

Táto smernica sa môže stať časovanou bombou. Pokiaľ ide o 4 mesiace v roku, ide o 120 dní v priemere. Pokiaľ ale jazdíte na chalupu každý týždeň a celoročne, tak to vychádza na zhruba 104 dní.

A ak je chalupa obývaná počas letných i zimných prázdnin, tak limit 120 dní okamžite prekročíte a začne sa na vás vzťahovať smernica EPBD IV. A nepomôže vám ani tá druhá možnosť, teda vykázať na budove, že nespotrebujete viac ako 25 percent energií za rok, pretože pri pravidelnom využívaní objektu na rekreáciu sa do štvrtinovej ročnej spotreby spoľahlivo nezmestíte a prekročíte ju.

Pokiaľ v chalupe trvale bývajú vaši rodičia či starí rodičia, bude sa povinnosť renovácie budovy vzťahovať aj na nich

A už vôbec tu nehovoríme o tom najčastejšom variante, že chalupa či domček je obývaný celoročne vašimi rodičmi či starými rodičmi, a aj keď pre vás má objekt charakter rekreačného zariadenia, tak z hľadiska smernice ide o objekt trvalého bývania vašich rodičov či starých rodičov. A na takýto objekt sa vzťahuje spomínaná smernica.

Väčšina chalúp a tiež rodinných domov v ČR bola stavaná v dobách, kedy smernice EÚ neexistovali a všetky tie budovy väčšinou nemajú žiadny energetický etalón, takže automaticky spadajú do kategórie G, teda mimoriadne neúsporných budov. Pokiaľ ide o chaty, mali by ľudia byť v pokoji, a to aj pri trvalom bývaní, pretože podlahová úžitková plocha 50 metrov štvorcových pri bežných malých chatách sa neprekročí.

Energetický etalón budov

Bezemisné budovy majú byť v EÚ síce až v roku 2050, ale už od roku 2026 po implementácii smerníc do národných legislatív štátov EÚ začnú vlády jednotlivých krajín stanovovať budovy, ktorých majitelia budú musieť požiadať o energetický štítok budov a uviesť budovu do súladu s nízkou energetickou náročnosťou.

Ako zaznelo v programe na rádiu, náklady na uvedenie budovy G do súladu s EPBD IV vyjdú na milióny korún,  ale pritom dotácie, ktoré sa samozrejme chystajú, nepokryjú nielen celý projekt, ale veľa ľudí na dotácie ani nedosiahne, pretože nebudú mať peniaze na spracovanie projektu a žiadosti. A ani banky nepomôžu, pretože starým ľuďom na dedine v rodinných domoch a chalupách už kvôli veku týchto osôb a ich nízkym dôchodkom žiadna banka hypotéku neposkytne.

V najhoršom prípade pôjdu zamurovať miestnosti a okná v dome s cieľom zmenšiť úžitkovú podlahovú plochu pod 50 metrov štvorcových
V článku 5 je však možná malá nádej, ako smernicu obísť, aj keď naozaj šialená nádej. V bode „e“ sa stanovuje, že samostatne stojace budovy s menšou podlahovou plochou než 50 metrov štvorcových nebudú musieť smernicu spĺňať. V najhoršom prípade dedko s babičkou zamuruje okná a dvere v chalupe tak, aby podlaha v prístupných miestnostiach neprekročila 50 metrov štvorcových, čo zodpovedá malometrážnemu bytu 2 + kuchyňa a kúpeľňa v dnešných bytových domoch.

A budeme šťastní!

Ako zaznelo v rozhovore od Martiny Kociánovej v programe, tak došlo na slová jej hosťa z predchádzajúcej doby, ktorý prorocky povedal o nehnuteľnostiach, že...  v Českej republike je ešte ľuďom čo vziať.  Áno, a presne o tom to je! Ide o proces  Total Control , keď ľudia v Novom veku nemajú nič vlastniť a majú tým pádom byť šťastní. Šťastní prečo? Dúfam, že po prečítaní tohto článku to už viete.

Šťastní preto, že nebudú mať také strašné starosti a strach o to, ako splatia hypotéku na prestavbu 90 rokov starého domu z čias 1. republiky, ani sa nebudú musieť báť toho, že kvôli chudobe či starobe budú musieť nehnuteľnosť predávať pod cenou. Pretože smernica EPBD IV zakazuje predaj aj prenájom bytov a budov, ktoré nebudú mať etalón energetickej náročnosti stavby. A ako zaznelo v programe, vraj sa zvažuje, že nebude možné také objekty ani dediť.

Nie všade a nie všetko pôjde vyriešiť zamurovaním, niekto bude nútený predať nehnuteľnosť niekomu, kto povinnosť renovácie vezme na seba
V praxi by to malo fungovať tak, že ak sa rozhodnete predať stavbu bez etalónu, teda  de jure  spadajúce pod etalon G, tak potom uvedenie budovy do súladu s EPBD IV musí na seba vziať kupujúci.  A to znamená, že kupujúci bude na seba musieť vziať obrovské niekoľkomiliónové rekonštrukčné bremeno, ktoré nákladovo môže pokojne aj presiahnuť predajnú cenu nehnuteľnosti , ktorá ale sama o sebe bude veľmi nízka.

Tieto svinstvá vymysleli s cieľom, aby našli zámienku, ako donútiť ľudí k predajom " neekologických " nehnuteľností za bagateľ najbohatším ľuďom, elitám, korporáciám, prípadne nadnárodným fondom.  Taká je desivá realita.

Trump mení taktiku. Ako ďalej s Ruskom?
Médiá si všimli zmenu v Trumpovej taktike voči Moskve. Asia Times: Trump zaujíma agresívny postoj k Rusku Je agresívny Americký prezident Donald Trump zaujal voči Rusku agresívny postoj, píšu Asia Times. V článku sa uvádza, že pôvodné... Čítať ďalej
07 | 02 | 2025 | Milan Laca

Vážení naši čitatelia

Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo môže spôsobiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestojí za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Uveďte poznámky, prosím, uveďte "dar".

Je to jediná cesta, ako môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu:  https://t.me/hlavnydennik