Už ste počuli o tiktokovej „Paracetamolovej výzve“? Zapájajú sa do nej deti po celom svete a jej cieľom je zhltnúť čo najviac paracetamolu podobných liekov na tlmenie bolesti, či proti zvýšenej teplote. Podľa lekárov z Českej lekárnickej komory však môže skončiť tragicky, upozorňuje portál CNN Prima News.
Predávkovanie paracetamolom kvôli tejto výzve zaznamenávajú už aj lekári v Európe. Problémom je, že tento liek je dostupný aj bez lekárskeho predpisu. Aj ním sa však dá predávkovať. Aká dávka je pre deti, či dospelých bezpečná? Problémom však je veľmi ľahká dostupnosť lieku aj pre deti. Lekárnici, či SÚKL s tým však nevie nič robiť – nechcú takýto liek urobiť nedostupným pre tých, ktorí ho skutočne potrebujú.
Teenager sa posadí pred kameru, aby do seba dostal čo najviac paralenu, či paracetamolu. Víťaz je ten, ktorý predávkovaný skončí v nemocnici, kde vydrží čo najdlhšie. To je aktivita, ktorá beží sociálnou sieťou TikTok a na svedomí má predávkovanie liekmi detí vo Švajčiarsku, Francúzsku, či Belgicku.
„Šokuje ma to, je to úplný nezmysel. Bohužiaľ, keď sa potom niečo deje, je neskoro,“ konštatoval lekár Cyril Mucha pre CNN Prima News. Následky takéhoto predávkovania môžu byť tragické. Podľa prezidenta Českej lekárnickej komory Aleša Krebsa preto treba, aby rodičia sledovali obsah toho, čo zaujíma ich deti na sociálnych sieťach. Navyše tieto lieky patria k najdostupnejším prostriedkom proti bolesti či zvýšenej teplote a predajú vám ich aj receptu. Neznamená to však, že ich užívanie nepodlieha pravidlám.
Odporúčaná denná dávka paracetamolu pre dieťa sa odvíja od jeho hmotnosti. Jednorazová dávka je 10 až 15 miligramov na kilogram telesnej hmotnosti , pričom ju možno podľa potreby podať maximálne štyrikrát denne . Medzi jednotlivými dávkami je navyše nutné dodržať odstup minimálne šesť hodín. Celková denná dávka paracetamolu nesmie prekročiť 60 miligramov na kilogram, upozorňuje CNN Prima News.
Bezpečná denná dávka pre dospelého človeka sú 4 gramy, čo zodpovedá ôsmim tabletám s bežnou dávkou 500 miligramov. Vyššia dávka už predstavuje riziko predávkovania. Niektorí pacienti sa musia liekom s paracetamolom vyhýbať úplne.
„Ide napríklad o tých, ktorí majú zhoršenú funkciu pečene. Veľmi nebezpečné môžu byť aj kombinácie s alkoholom alebo užívanie viacerých prípravkov s touto liečivom,“upresnil Krebs.
Medzi prvé príznaky predávkovania patrí nevoľnosť, vracanie, nechutenstvo, bledosť, nadmerné potenie či letargia. Postupne môže dôjsť k poškodeniu pečene, čo najskôr sprevádzajú bolesti brucha. Pokiaľ otrávený nedostane včas lekársku pomoc, hrozí mu nevratné zlyhanie nielen pečene, ale aj obličiek a ďalších orgánov, čo je podľa Muchu „naozaj škaredá smrť“.
Švédsko už proti ľahkej dostupnosti liekov z paracetamolovej skupiny zakročilo – na základe nárastu otráv zrušilo predaj takýchto liekov mimo lekárne. V Česku je podľa CNN Prima News dostupná táto skupina leikov aj na čerpacích staniciach, či v drogériách.
Lekárnici dlhodobo volajú po prísnejších opatreniach. Paracetamolové lieky by podľa nich mali byť dostupné iba v lekárňach, kde odborníci môžu pacientovi vysvetliť dávkovanie, overiť jeho zdravotný stav a upozorniť na prípadné riziká.
„Za komoru sme v minulosti opakovane navrhovali legislatívne zmeny, ktoré by lieky s paracetamolom vyradili z kategórie takzvaných vyhradených liekov. Tieto návrhy však neboli ministerstvom zdravotníctva prijaté,“uviedol Krebs.
„Balenia dostupné v režime vyhradených liekov obsahujúcich paracetamol sú obmedzené výhradne na malé veľkosti, ktoré pokryjú potrebu iba krátkodobého podávania,“uviedol tlačový hovorca ministerstva zdravotníctva Ondřej Jakob pre CNN Prima NEWS. Státní ústav na kontrolu léčiv (SÚKL) bezpečnostné riziko v tejto kategórii nezaznamenal.
„Domnievame sa, že na úmyselnú intoxikáciu nemá žiadny vplyv, či bude pri výdaji paracetamolu poskytnutá informácia o toxicite a maximálnej dávke,“ doplnil Jakob s tým, že takéto informácie môžu pacienti vyčítať z príbalového letáku. Obmedzovanie dostupnosti by navyše podľa neho mohlo poškodiť pacientov, ktorí akútne potrebujú úľavu od bolesti, najmä v miestach, kde nie je lekáreň.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo môže spôsobiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestojí za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Uveďte poznámky, prosím, uveďte "dar".
Je to jediná cesta, ako môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik