Maďari píšu: Šorošova sieť riadi protesty na Slovensku a v Srbsku
06 | 02 | 2025 I Gabriela Fedičová

Je zrejmé, že za sériou protestov v Srbsku a na Slovensku, ktoré sa miestami nezaobišli bez násilia, stojí destabilizačné úsilie Sorosovej siete – to vyplýva z investigatívnej analýzy nášho denníka, ktorá poskytuje náhľad na to, ako možno zvonka rozvrátiť pokoj v krajine. V pozadí protivládnych protestov v Srbsku a na Slovensku je jasne viditeľná podvratná činnosť Sorosovej siete. Okrem toho, že ide o dve krajiny, v ktorých si špekulantove organizácie už pred desaťročiami upevnili svoje postavenie, na Slovensku sa jeho napojení aktéri snažia ovplyvňovať vnútropolitické procesy aj prostredníctvom ukrajinských organizácií, píše Magyar Nemzet.

Prišla légia

Slovenský premiér Robert Fico sa nedávno odvolával na spravodajské dôkazy a oznámil, že s organizovaním protestov v krajine môže byť spojená aj polovojenská organizácia Gruzínska národná légia, riadená ukrajinskou rozviedkou, rovnako ako občianske združenie Mier pre Ukrajinu.

Tieto organizácie sú v úzkom prepojení, čo dokazuje aj skutočnosť, že druhá menovaná organizácia poslala Gruzínskej národnej légii 150-tisíc eur. Ich spoluprácu potvrdzuje aj nedávno zverejnená fotografia, na ktorej sú spolu zachytení Lucia Štasselová, zástupkyňa organizácie Mier pre Ukrajinu, a Mamuka Mamulašvili, líder polovojenskej légie.

Fotografické dôkazy navyše potvrdzujú vplyv Gruzínskej národnej légie na slovenskú vnútropolitiku: Mamulašvili sa opakovane stretol so slovenskými opozičnými politikmi, vrátane predstaviteľov progresívne-liberálnej strany Progresívne Slovensko.

Šorošovskí mecenáši munície

Významným faktom je, že z Instagramovej stránky Mier pre Ukrajinu vedie priame prepojenie na webovú stránku „Munícia pre Ukrajinu“, kde je možné posielať dary na vojenskú podporu Ukrajiny. Ešte dôležitejšie však je, že medzi podporovateľmi tejto iniciatívy sa objavuje viacero osôb spojených so Šorošom.

Medzi nimi je napríklad Martin M. Šimečka, otec predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku. Slovenské médiá o nich napísali, že „jablko nepadlo ďaleko od stromu“ a je známe, že Martin M. Šimečka otvorene priznal svoje priateľstvo so Šorošom a uviedol, že Vladimíra Mečiara porazili aj vďaka jeho finančnej podpore.

Ďalším menom medzi darcami munície je Michaela Ružičková, ktorá ako redaktorka napísala článok na obranu Šoroša, a tiež Štefan Hríb, ktorý obhajoval Šorošovu univerzitu slovami: „Keby mal Šoroš univerzitu na Slovensku, (...) bolo by to pre nás posilnenie a nová základňa pre progresívne zmýšľajúcich ľudí.“

Podporovateľom iniciatívy je aj Michal Hvorecký, ktorý podpísal otvorený list Stefan Batory Foundation podporujúci prijímanie migrantov. Alexandra Bražinová prispela k jednej z publikácií Open Society Foundation už v roku 2005.

Stopy vedú k špekulantovi

Dnes Šoros ovplyvňuje slovenskú vnútropolitiku predovšetkým prostredníctvom občianskych organizácií, no v minulosti na ňu vyvíjal tlak aj osobne. Pred pádom komunistického režimu sa stretol s vtedajším dočasným prezidentom Mariánom Čalfom, ktorému odporúčal podporu Václava Havla na post hlavy štátu.

Z poradcov bývalého prezidenta Andreja Kisku viacerí pôsobili v Šorošových organizáciách, pričom aj samotný Kiska sa so špekulantom stretol.

Nadácia Open Society Foundations začala na Slovensku pôsobiť v roku 1992 – ešte pred rozpadom Československa – pod názvami Open Society Foundations–Prague (OSFP) a Open Society Foundations–Bratislava (OSFB). Hoci sa tieto organizácie v rokoch 2012 a 2013 formálne osamostatnili od americkej materskej organizácie, dodnes získavajú značnú časť financií zo sídla v New Yorku.

Medzitým v Srbsku

V Srbsku sa miestne protesty rýchlo rozšírili na celonárodnú úroveň po tom, čo sa minulý november v Novom Sade zrútila časť strechy zrekonštruovanej železničnej stanice a zasypala 15 ľudí.

Prezident Aleksandar Vučić nedávno informoval o podobných aktivitách ako na Slovensku. Podľa jeho hodnotenia sa zahraničné tajné služby v posledných mesiacoch pokúsili priamo destabilizovať Srbsko.

Podľa srbského portálu politika.rs sa National Endowment for Democracy (NED) snaží v krajine pripraviť takzvanú „farebnú revolúciu“. Táto organizácia už minulý rok usporiadala stretnutie so srbskými mimovládnymi organizáciami a opozičnými stranami, na ktorom sa údajne dohodli na „vytvorení krízovej situácie“ s cieľom prevzatia moci.

Čo sa týka NED, viaceré zdroje uvádzajú, že plní podobné úlohy ako kedysi CIA. Allen Weinstein, jeden zo zakladateľov NED, v roku 1991 povedal: „Mnohé z toho, čo dnes robíme, CIA robila pred 25 rokmi v utajení.“

Medzi médiá podporujúce protesty patrí aj portál Balkan Insight, ktorý je súčasťou Balkan Investigate Reporting Network (BIRN). Táto organizácia dostáva financie od Open Society Foundation Serbia, ako aj od už spomínanej NED.

Roky lovu na Vučića

Od inaugurácie Aleksandara Vučića v roku 2014 Soros znásobil podporu svojich organizácií v Srbsku. Už v roku 2017 sa v krajine organizovali protesty proti prezidentovi a jeho vláde.

Soros využíva na uplatňovanie „soft power“ aj viaceré mediálne platformy – blízke mu sú televízna stanica B92 a rádio Radio Boom 93.

Sorosove organizácie zohrali kľúčovú úlohu pri zvrhnutí bývalého srbského prezidenta Slobodana Miloševiča. Protesty v roku 2000 organizovalo hnutie Otpor!, vedené Srgjanom Popovićom, ktorý neskôr s pomocou Sorosa založil výcvikové centrum na organizovanie revolúcií podobných tej v Belehrade.

Matúš Šutaj Eštok: SNAHY O DESTABILIZÁCIU ŠTÁTU
Matúš Šutaj Eštok v posledných vyjadreniach upozornil na vážnu situáciu, ktorá sa na Slovensku odohráva už viac než rok. V tomto období sa krajina stretáva s rôznymi destabilizačnými aktivitami, ktoré majú svoj pôvod v zahraničí. Tieto aktivity sú... Čítať ďalej
06 | 02 | 2025 | Gabriela Fedičová

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo môže spôsobiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestojí za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Uveďte poznámky, prosím, uveďte "dar".

Je to jediná cesta, ako môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu:  https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok