Európa opäť čelí plynovej kríze – Energetická politika Bruselu je úplný krach, Ukrajinci pridali ešte viac problémov, píše maďarský denník Korkép.
Po druhej vlne energetickej krízy – ktorú eskalovala vojna na Ukrajine – mnohí odborníci varovali, že mierna zima v rokoch 2022/2023 nezachránila Európu pred problémami. Potom bola mierna aj zima 2023/2024 a varovania stratili na váhe. Až doteraz. Cena plynu opäť rastie a hlavným dôvodom je to, pred čím – či sa to niekomu páči alebo nie – varoval slovenský premiér Robert Fico: Ukrajina škodí európskemu hospodárstvu tým, že zablokovala tranzit ruského plynu do Európy.
Rýchlo dodajme, že Ukrajina medzitým chce na svojom území skladovať americký LNG. Má to dva dôvody. Prvým je snaha byť predĺženou rukou americkej ekonomickej dominancie v Európe. Druhý dôvod je oveľa pragmatickejší: ak sa na Ukrajine budú nachádzať americké LNG terminály, USA budú mať o dôvod viac vojensky brániť Ukrajinu.
Na podstate to však veľa nemení: globálna ponuka LNG klesla, európske zásoby plynu sa vďaka Ukrajine znížili, a tak ceny rastú. Podľa údajov holandskej burzy TTF, ktorá je referenčným bodom pre európsky trh s plynom, marcové termínované kontrakty v stredu uzavreli na úrovni 52 eur/MWh. Pred rokom sme boli na 33 eur/MWh. Od decembrového summitu EÚ (kde ukrajinský prezident Zelenskyj arogantne povedal Ficovi, že nebude dodávať žiadny plyn) vzrástli ceny plynu v Európe o 30 %.
Situáciu komplikuje fakt, že táto zima už nebola taká mierna ako predchádzajúce dve vojnové sezóny. Zásobníky plynu v EÚ dokážu uskladniť len štvrtinu ročnej spotreby, čo robí Európu mimoriadne zraniteľnou. Je pravdepodobné, že na konci vykurovacej sezóny budú mnohé zásobníky vyčerpané alebo naplnené len na veľmi nízkej úrovni. Prečo je to dôležité?
Pretože po skončení vykurovacej sezóny sa začne veľký boj o opätovné naplnenie zásobníkov. Čím viac je zásobník vyčerpaný, tým dlhšie trvá jeho doplnenie. A keďže Európa sa vzdala relatívne stabilných dodávok ruského plynu potrubím a zároveň musí súperiť s Áziou o LNG prepravovaný tankermi, lacné riešenie tejto situácie neexistuje. (Na rozdiel od plynovodu, ktorý sa nedá ľahko presmerovať k inému odberateľovi, tanker sa dá poslať kamkoľvek.)
Ak sa situácia so zásobovaním plynom v Európe nezlepší, v lete môžeme očakávať ďalší rast cien plynu.
V súčasnosti prúdi do Európy ruský plyn už len cez Turecký prúd. Plynovod Jamal, ktorý viedol cez Poľsko do Nemecka, bol právne zablokovaný poľskými úradmi. Severný prúd 1 a 2 boli vyhodené do vzduchu (Západ tvrdí, že to boli Ukrajinci, ale v skutočnosti sa za tým skôr dá tušiť bývalá Bidenova administratíva).
Plynový tranzit cez Ukrajinu už v roku 2024 fungoval len polovične a od 1. januára bol pre tvrdohlavosť Kyjeva úplne zastavený. Posledným funkčným plynovým koridorom z východu tak zostáva Turecký prúd, na ktorý sa spolieha Maďarsko a čoraz viac aj Slovensko.
Nedostatok ruského plynu teraz Európu výrazne zasahuje, najmä kvôli chladnejšej zime a klesajúcej ponuke. Dôsledkom obmedzenia plynovodov je, že Európa musí na globálnom trhu súperiť o LNG. Ruský plyn síce stále nakupuje, ale prostredníctvom sprostredkovateľov, čo ho robí drahším. Konkurencia o plyn s Áziou je veľká, takže alternatíva za ruský plyn je veľmi nestabilná.
Turbulencie na globálnom trhu s LNG ešte zhoršuje situácia v Malajzii, kde terminál Bintulu LNG musel obmedziť export kvôli záplavám.
A aby toho nebolo málo, ukrajinský štátny plynárenský podnik Naftogaz oznámil, že – po zablokovaní tranzitu ruského plynu – chce dovážať plyn z Európy. Tento krok prišiel napriek tomu, že Kyjev sľúbil Bruselu, že túto zimu takúto pomoc nebude požadovať.
Ak k tomu pripočítame fakt, že v Nemecku už špekulujú o potrebe dodatočného naplnenia zásobníkov ešte v tejto vykurovacej sezóne, máme všetky predpoklady na prudký rast cien plynu.
V dôsledku vyššie uvedených faktorov Európa míňa svoje zásoby plynu najrýchlejším tempom za posledné štyri roky (pred prvou energetickou krízou).
Za normálnych okolností býva cena plynu v zime vyššia kvôli vyššej spotrebe a v lete nižšia. Obchodníci preto nakupujú v lete, aby získali plyn lacnejšie.
Tento rok to však tak nebude. Letné termínované kontrakty sa pohybujú približne na rovnakej úrovni ako súčasné (v najlepšom prípade len o 5 eur/MWh lacnejšie).
Brusel síce požaduje, aby členské štáty do novembra naplnili zásobníky na 90 %, otázkou však zostáva, koľko to bude stáť. Ešte dôležitejšia otázka je, kedy budú braní na zodpovednosť tí, ktorí dostali Európsku úniu a jej občanov do tejto situácie...
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo môže spôsobiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestojí za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Uveďte poznámky, prosím, uveďte "dar".
Je to jediná cesta, ako môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik