Poľsko nebude prijímať migrantov, vyhlásil minister vnútra Siemoniak
04 | 02 | 2025 I Gabriela Fedičová/TASR

Poľský minister vnútra Tomasz Siemoniak uviedol, že Varšava nebude prijímať migrantov a odmieta presídľovanie a migračný pakt EÚ. "Nebude žiadne presídľovanie. Povedali sme to veľmi jasne," povedal Siemoniak v utorok podľa agentúry PAP. Informuje o tom spravodajca TASR.

Európska komisia tvrdí, že presídlenie je nevyhnutné na zmiernenie tlaku na krajiny, ktoré spravujú vonkajšie hranice EÚ.

Podľa Siemoniaka Poľsko zaujalo jasné stanovisko proti paktu EÚ o migrácii a azyle. Ide o súbor povinných predpisov na riadenie migrácie v rámci EÚ a vytvára jej spoločný azylový systém.

Rovnaký negatívny názor podľa neho vyjadril aj premiér Donald Tusk a spomenul, že migračný pakt bol dôkladne prerokovaný predchádzajúcou vládou vedenou stranou Právo a spravodlivosť.

Premiér následne vyhlásil, že Poľsko nebude implementovať migračný pakt ani žiadne ustanovenia, ktoré by viedli k nútenému prijatiu migrantov zaevidovaných v iných európskych krajinách. "Poľský štát a vláda nepremrhajú úsilie policajtov, vojakov a pohraničníkov, ktorí riskujú svoje životy, aby obmedzili hrozbu nelegálneho prisťahovalectva na minimum," povedal Tusk podľa PAP a zdôraznil, že ide o konečné rozhodnutie.

Do začiatku účinnosti paktu zostáva niekoľko mesiacov, no Siemoniak uviedol, že rozhovory pokračujú.

"Chcel by som upozorniť na vyhlásenie Komisie z decembra, kde s nami súhlasí, že na poľsko-bieloruskej hranici ide o zneužívanie migrácie ako zbrane, kedy režim Lukašenka používa migrantov na destabilizáciu situácie v Poľsku. EÚ si všimla, že sa nachádzame v špeciálnej situácii," povedal Siemoniak.

Poľsko dlhodobo poukazuje na to, že čelí migračnej kríze z východu a v januári začalo dostávať finančné prostriedky EÚ na posilnenie ochrany svojej hranice s Bieloruskom. Európska komisia v decembri minulého roka oznámila, že na posilnenie vonkajších hraníc únie s Bieloruskom a Ruskom vyčlení 170 miliónov eur. Cieľom je zabrániť v používaní migračného tlaku ako nástroja hybridnej vojny. Príspevok 52 miliónov eur Poľsko využije na výstavbu pozorovacích veží, nákup dronov a špeciálneho vybavenia pre mobilné pohraničné jednotky.

UNHCR kritizuje vládny návrh pozastaviť právo migrantov žiadať o azyl

Ľudskoprávni aktivisti, ako aj Úrad vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre utečencov (UNHCR) kritizujú legislatívny návrh o pozastavení práva migrantov žiadať o azyl v Poľsku, o ktorom sa v utorok začalo rokovať v Sejme, dolnej komore poľského parlamentu. S odvolaním sa na agentúru PAP o tom informuje spravodajca TASR.

Na prijatie legislatívneho návrhu vyzval podpredseda vlády a minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. "Musíme zamedziť situáciám, keď ktokoľvek, kto prekročí hranicu, ihneď žiada o azyl," povedal Kosiniak-Kamysz minulú stredu (29. januára). Podľa ministra má vláda povinnosť chrániť hranice a dočasné pozastavenie práva žiadať o azyl je nevyhnutnosťou. Verí, že návrh bude rýchlo prijatý a celá Európa ho bude nasledovať.

Hovorca UNHCR v Poľsku Rafal Kostrzynski prečítal v Sejme list, v ktorom pripomenul, že Poľsko na základe princípu zákazu vyhostenia nemôže vrátiť žiadateľov o azyl do krajiny ich pôvodu, ani na iné miesto, kde by boli ohrození alebo vystavení prenasledovaniu. Podľa listu UNHCR rozumie potrebe riešiť situáciu na hraniciach, ale verí, že bude riešená citlivým spôsobom.

Návrh kritizovali aj zástupcovia Amnesty International či nadácie Dávame deťom silu. "Akokoľvek sú potrebné určité mechanizmy ochrany hraníc, kategoricky zdôrazňujeme, že žiadne porušovanie práv detí nie je opodstatnené, bez ohľadu na to, či sú v maternici, v náručí svojich rodičov alebo bez opatrovníka," povedala Agnieszka Kwasniewská-Sadkowská z nadácie.

Navrhovaná regulácia stanovuje, že obmedzenie výkonu práva na azyl môže byť uplatnené rozhodnutím vlády na žiadosť ministra vnútra. Rozhodnutie má zohľadňovať prevenciu destabilizácie domácej situácie, ako aj minimalizáciu obmedzení práv cudzincov hľadajúcich medzinárodnú ochranu.

Podľa návrhu by takéto obmedzenie bolo dočasné, s maximálnym trvaním 60 dní. Prípadné predĺženie nesmie byť dlhšie než 60 dní a musí byť potvrdené Sejmom.

Obmedzenie by sa netýkalo osamotených neplnoletých osôb, tehotných žien či vážne chorých. Takisto by sa netýkalo osôb, u ktorých pohraničná stráž jednoznačne identifikuje ohrozenie v krajine, z ktorej práve prišli.

Šokujúce odhalenie: Ukrajina spustila akciu na diskreditáciu Viktora Orbána
Šokujúce odhalenie tajných služieb: Ukrajina spustila akciu na diskreditáciu Viktora Orbána, píše maďarský portál Mandiner. Podľa Mátého Kocsisa ide o hru vo veľkom, na ktorej sa podieľajú aj maďarskí novinári. Na základe informácií tajných... Čítať ďalej
04 | 02 | 2025 | Gabriela Fedičová

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok