Kaliňák po návrate z Gruzínska: O pár týždňov sa ukáže, že sme mali pravdu
05 | 02 | 2025 I Roman Martiška

Vedúci tímu poradcov premiéra a europoslanec Erik Kaliňák, Smer-SSD, v rozhovore s Mimi Šramovou rozprával o moduse operandi, ktorý je pri protestoch na Slovensku a v Gruzínsku totožní, čo len dokazuje, že tu ide o zásah zo zahraničia.

Kaliňák cestu do Gruzínska plánoval už v decembri, keď sa podľa neho začali objavovať pre neho zaujímavé informácie o dianí v tomto štáte, kým sa to celé zorganizovalo, tak nešiel len zistiť, aká je tam situácie, ale išiel aj s informáciou, že na Slovensku môže pôsobiť nejaká gruzínska jednotka.

“Keď som si sadol jednak s predsedom výboru pre zahraničné veci a následne aj s ministerkou, tak som vlastne ostal a šokovaný tým ako identické tie príbehy sú, nielen tým, že sú aktivovaní tí istí ľudia tie isté mechanizmy cez mimovládky, ale dokonca aj ten dôvod protestov, tak na Slovensku ako aj v Gruzínsku je úplne absurdný vychádza z absolútneho prekrútenie jedného nepodstatného výroku,” uviedol Kaliňák.

Prekrútená realia plní námestia

V prípade Gruzínska je to po vyhratých voľbách, keď európsky parlament vydal uznesenie voči Gruzínsku, v ktorom žiadal, aby boli Gruzíncom pozastavené peniaze, ktoré patria štátu, keď je už teda v nejakom prístupovom konaní do Európskej únie, aby bola pozastavená ten kandidátska úroveň, ktorú dosiahli, čo novú vládu urazilo.

Europoslanec informoval, že gruzínska vláda oznámila, že nemusia nič pozastovať, peniaze z EÚ nepotrebujú a reformy, ktoré majú spraviť pre vstup do Únie si zaplatia a urobia z vlastného. Keďže ďalšie štáty sa budú prijímať až v roku 2030, tak gruzínska vláda chcela mať reformy pre vstup hotové v roku 2028. “To otočili na štýl, že Gruzínci odkladajú prístup rokovania o ďalšie dva roky a gruzínska vláda rovnako ako naša sa snaží Gruzínsko vytiahnuť z Európskej únie a spustil sa ten istý proces, ktorý sledujeme na Slovensku,” povedal o absurdnosti protestov v Gruzínsku.

Vďaka zákonu o mimovládnych organizáciách, ktorý narozdiel od Slovenska v Gruzínsku nie je zaseknutý v druhom čítaní, vedela gruzínska vláda, že peniaze, ktoré boli určené na niečo iné boli zneužité na organizovanie protestov, pričom okamžite mali zistené toky peňazí, ale to kto za protestmi stojí, tým pádom sa tieto protesty stali nelegitímne, resp. je zjavné, čo za nimi stojí.

Čo sa dialo v Gruzínsku od roku 2013?

“Spravili sme veľmi dobre, preventívny preventívny krok, preventívne opatrenie, ktoré zamedzilo tomu, aby sa tá situácia vyostrila presne podľa toho plánu, ktorý zachytili informačné služby, pretože ten plán jasne popisoval, ktorý týždeň sa kedy, čo má udiať. Môžu sa snažiť z toho vyhovárať, že to písala nejaká umelá inteligencia alebo niečo podobné čo sú samozrejme nezmysly,” uviedol na adresu opatrení Kaliňak s tým, že je vidno, že podľa toho plánu naozaj išli, pretože v nejakom druhom alebo treťom týždni mala prísť požiadavka na demisiu vlády a tá naozaj prišla.

“Naozaj to, čo sa deje v tom európskom parlamente, čo sledujem a teda sa snažím k tomu aj vyjadrovať ich urazilo, pretože v Gruzínsku ako som zistil, aj som z toho bol trošku prekvapený viac ako 80% občanov chce byť súčasťou Európskej únie. Je to naozaj proeurópska krajina, naprieč politickým spektrom sa chcú cítiť súčasťou Európskej únie,” povedal na margo nálad v Gruzínsku s tým, že kroky európskeho parlamentu na nich nepôsobili dobre. 

Europoslanec si vypočul dianie v Gruzínsku od roku 2013, kedy nielen líder gruzínskej légie, ale aj bývalý prezident Saakašvili emigrovali najskôr do Spojených štátov a potom následne na Ukrajinu, kde si stiahol aj veliteľa gruzínskej légie a stal sa aktívnou zložkou ukrajinskej obrany.

Pripravení na kybernetický útok na Finančnú správu

“Čo musím oceniť pri tomto preventívnom opatrení, ktoré vláda spravila je, že podľa mňa zafungovalo na 200%, pretože vidíte, že sa im rozsypal celý ten príbeh a každý si myslel, že to bude komunikovať trošku inak. Kým protestujúci alebo rôzni experti s Mamuka robia hrdinu, ktorý je každý deň na frontovej línii, tak samotný Mamuka je extrémne aktívny na sociálnych sieťach zdieľa reportáže z Markízy čisto po slovensky, zdieľa blogy alebo články zo SMEčka fotky od pána Krišáka, ktorý je veľmi aktívny v tejto bezpečnostnej komunite na Slovensku,” tvrdí o prijatých opatreniach Kaliňák, podľa, ktorého veliteľ gruzínskej légie nie na frontovej línii, keďže je hyperaktívny na sociálnych sieťach, čo podľa neho potvrdzuje fakt, že táto légia je súčasťou rozviedky.

Lucia Štasselová, organizátorka protestov OZ Mier Ukrajina, dokonca robila rozhovor so šéfom rozviedky Ukrajiny, ktorú chválila za kybernetické útoky voči Ruskej federácii, ktoré sa podľa Kaliňáka mimoriadne podobajú tým, ktorým čelí posledný mesiac Slovenská republika s tým, že očakáva útoku aj na Finančnú správu, keďže sa blíži termín podávania daňových priznaní.

“Chcem oceniť hlavne prácu alternatívy v kontexte toho, že samozrejme, že ako vláda, ako politici nemôžeme dať všetky informácie, ktoré máme, ja ich mám asi najmenej, lebo nie som súčasťou bezpečnostnej rady, ale sú proste informácie, ktoré vedú k politickým rozhodnutiam, ktoré na prvú nemusia byť bežnému človeku jasne dokázateľné a bolo strašne vidieť pre mňa prácu alternatívnych a prácu slovenských mainstreamových médií, ktoré to okamžite začali spochybňovať,” povedal na adresu médií poradca premiéra, ktorý ocenil osvetu, ktorú videl v alternatívnych médiách.

Čo robí Bránik na tlačovke ministra?

Kaliňák sa vyjadril aj na adresu poradcov ministra školstva Tomáša Druckera, ktorý vo verejnosti vyvolávajú otázky, pričom na poslednej tlačovke pri Druckerovi stál aktivista Radovan Bránik, ktorý doslova spochybnil správu SIS a ide proti vláde. 

“Hlas je náš koaličný partner je to suverénna strana so svojimi rozhodnutiami viem, že tých poradcov pána ministra školstva je viacero takých, ktorí v minulosti mali iné vyjadrenia alebo v mnohom inom nesúhlasia s vládou,” uviedol na adresu Druckerovho tímu s tým, že on je posledný, ktorý by do tohol zasahovať, ale upozornil, že každá strana musí svoje rozhodnutia vysvetľovať voličom. 

Kaliňák sa v rozhovore vyjadril, že sú ak koalícia v komunikačnej nevýhode, keďže správa SIS je z veľkej časti utajovaná, ale zároveň doplnil, že postupne sa priznávajú organizátori sami, nakoľko aj mail, ktorý mala napísať umelá inteligencia, čo je nezmysel, si zverejnili sami. Dotkol sa aj témy USAID, organizácie, ktorú Elon Musk označil za zločineckú.

Koalícia má krehkú väčšinu: Huliakovci sú štyria, Migaľovci zostali dvaja
Februárová schôdza Národnej rady mala ukázať, či má koalícia v parlamente po roztržkách väčšinu. Po úvodnom neúspešnom otvorení schôdze, ktorý vznikol pre omyl poslanca Dušana Muňka už šlapala koalícia ako hodinky. Krátko pred schôdzou prekvapila... Čítať ďalej
04 | 02 | 2025 | Roman Martiška

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok