Priatelia slovenskej opozície z Gruzínskej légie: Kradnú a zastrašujú!
03 | 02 | 2025 I Roman Martiška

Gruzínska légia vyberá na internete peniaze, ale rokuje úplne netransparentne. Navyše chodia na účet Ukrajincovi, ktorý v roku 2023 utiekol do USA. A kto sa pýta, kam peniaze išli, toho na sociálnych sieťach organizácia zablokuje.

Premiér Robert Fico obvinil Gruzínsku légiu z organizovania protestov proti vláde na Slovensku. Uviedol, že Gruzínska légia je súčasťou ukrajinskej armády a že ju oficiálne riadi ukrajinská rozviedka pre akcie v zahraničí. „Pýtam sa, ako je možné, že predstavitelia Gruzínskych národných légií boli aktívni v roku 2014 pri Majdane v Kyjeve? Pýtam sa, ako je možné, že boli aktívni v Tbilisi, kde sú dokonca niektorí z nich stíhaní a obvinení z trestných činov z toho, čo sa dialo. Ako je možné, že tí istí ľudia sa objavujú na Slovensku a sú v kontakte s organizátormi na Slovensku?“ pýtal sa slovenský premiér, ktorého cituje portál parlamentnilisty.cz.

"Typický aktivista"

Ďalej hovoril o oficiálnom veliteľovi Gruzínskych légií, Mamukovi Mamuašvilim. Pri jeho fotke v maskáčoch a vojenskej výstroji sa pýtal, prečo je asi na Slovensku. Pridal aj fotografiu s Luciou Štasselovou z iniciatívy Mier Ukrajine a otcom Michala Šimečku. Rýpol si opäť, že je Mamulašvili oblečený ako „typický občiansky aktivista“, tj. v maskáčoch. Podotkol, že Mier Ukrajine venoval Gruzínskej légii 150 000 eur. 

„Ľudia, ako je tento pán, sa pohybovali na území Slovenskej republiky, komunikovali s predstaviteľmi Progresívneho Slovenska, Mieru Ukrajine, dostávali finančné prostriedky. Ak niečo vyzerá ako kačica, kváka ako kačica, chodí ako kačica, tak je to kačica,“ zhrnul Fico.

Skončil v apríli 2023?

Ukrajinská rozviedka spojenie s Gruzínskou légiou poprela. Priznala iba, že bol Mamuašvili v Medzinárodnej légii územnej obrany Ukrajiny, ale jeho zmluva údajne skončila v apríli 2023 a nebola predĺžená.

V septembri 2023, ale gruzínska kontrarozviedka uviedla, že v Gruzínsku sa má pripravovať obdoba ukrajinského majdanu. Ten mali organizovať gruzínski občania pracujúci pre ukrajinskú vládu, ale žijúci v Gruzínsku. Medzi menovanými boli osoby blízke bývalému prezidentovi Saakašvilimu, tj. Giorgi Lortkipanidze, údajne zástupca veliteľa ukrajinskej rozviedky, bývalý bodyguard Michail Baturin a práve Mamuka Mamulašvili.

Gruzínska légia rovnako poprela prípravu prevratu, podľa nej sa jedná len o pokus jednotku zdiskreditovať. Tvrdí, že má jediný účel, totiž brániť Ukrajinu. "Do vnútorných záležitostí Slovenska, Gruzínska ani žiadnej inej krajiny sa nijako nevmiešavame," uvádza.

Nulová transparentnosť a žiadne otázky

Na jej netransparentnosť pritom upozorňoval už v októbri 2024 Dimko Žlutenko, zakladateľ charity Dzyga's Paw.

„Urobme jasnú hranicu medzi skutočnými gruzínskymi bojovníkmi na Ukrajine a účtom Gruzínska légie. Som za Ukrajinu, ale myslím, že tento profil Ukrajine škodí. Zhromaždili značné dary, ktoré sa sypú na osobné PayPal Tarasa Rešetyla, ktorý tento účet na Twitteri spravuje. Je v poriadku, vyberať peniaze, aby ste ich využili pre Ukrajinu. To sme sa domnievali, že účet GL urobil, ale nedávno vyšlo najavo, že zhromaždil státisíce dolárov a zjavne nevykázal žiadne podrobnosti o tom, ako boli prostriedky použité,“ uviedol Žlutenko s tým, že Gruzínska légia nemá vôbec žiadne stránky, o transparentnosť sa nesnaží a blokuje každého, kto sa pýta, kam peniaze išli. Taras Rešetylo podľa Žlutenka emigroval z Ukrajiny v roku 2023, aby sa oženil, hoci muži v bojaschopnom veku majú zakázané opustiť krajinu.

Zabila by légia novinára?

Žlutenko nie je sám, kto tvrdí, že Gruzínska légia je podvodná organizácia. Žurnalista z kanála Votewatch napísal článok o tom, ako Gruzínska légia ukradla peniaze vybrané na obranu Ukrajiny. „Dnes ale gruzínska légia poslala do môjho bytu mužov, ktorí počkali, až niekto vyjde z domu, aby sa mohli dostať dovnútra, zamierili priamo do môjho poschodia, zastrašovali moju partnerku a na dvere mi nalepili nálepky Gruzínskej légie, aby ukázali, že vedia kde bývam,“ sťažoval sa následne.

Vraj sa mu tiež vyhrážali smrťou a šírili o ňom klamstvá, že je platený Kremľom alebo že pracuje pre gruzínsku vládu, za čo na Ukrajine môže byť človek aj zabitý. „Teraz sa moja partnerka domnieva, že by mohla byť zabitá a že by som mohol byť zabitý aj ja, až sa vrátim. To všetko, pretože som urobil to, čo majú novinári robiť, a napísal článok, ktorý sa týkal verejného diania,“ zhrnul novinár svoje volanie o pomoc. Ani britská ambasáda mu vraj nedokázala pomôcť.

Konkurencieschopnosť EÚ je závislá od jednotlivých štátov. Ako je na tom Slovensko?
Bývalý minister školstva Juraja Draxler na sociálnej sieti okomentoval “kompas konkurencieschopnosti”, ktorý predstavila eurokomisia. Draxler upozorňuje, že v prvom rade sa na konkurencieschopnosť musia pozrieť jednotlivé štáty, vrátane Slovenskej... Čítať ďalej
03 | 02 | 2025 | Roman Martiška

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok