Česká politická reprezentácia a tamojšie pseudointelektuálne kaviarenské kruhy "držia basu" so slovenskou opozíciou. Mohli by sme im odkázať, nech sa starajú o to, čo si o nich myslia ich voliči. Ale radšej sa venujme obsahu úvahy bývalého českého predsedu vlády Jiřího Paroubka, uverejnenej na webe vasevec.info.
Názor je natoľko myšlienkovo kompaktný a v mnohých smeroch pre zdeptaných voličov slovenskej koalície povzbudivý, že ho redakcia HD publikuje v plnom znení, iba s malými redakčnými grafickými úpravami.
________________________________
"Stredná a východná Európa je plná politických bojov o ďalšie smerovanie mnohých krajín. V Maďarsku je celá vec jasná. V Rumunsku sa pre istotu zrušilo druhé kolo prezidentských volieb, aby sa zabránilo víťazstvu kandidáta, ktorý nevyhovuje európskemu a americkému establishmentu. V Gruzínsku „odborníci z Mejdanu,“ tak úspešní v Kyjeve v roku 2014, zlyhali a tak krajina pôjde svojou cestou medzi Európou a Ruskom.
V Srbsku niekoľko tisíc študentov, pri niekoľkých opakovaných demonštráciách, obťažuje vládu s trochu obskúrnou zámienkou, aby riadne vyšetrila zrútenie akéhosi objektu, ktorý bol postavený dávno pred vznikom súčasnej vlády. V Moldavsku zaistil víťazstvo „proeurópskej“ prezidentky, uctievajúcej fašistického diktátora Antonesca, milión korešpondenčných hlasov zaslaných zo zahraničia. Krásne a určite férové víťazstvo ducha nad hmotou.
Dnešná slovenská opozícia ešte ako vláda predviedla vskutku kolosálnu neschopnosť vládnuť. Niektoré jej hlavné osoby (napr. Matovič) sú figúry, ktoré akoby vypadli z nejakého dekadentného románu Matěja Čapka - Choda. A táto opozícia sa vrhla na vládu pre jej údajné proruské smerovanie. Prostredníctvom ulice sa snaží o zvrhnutie legálne zvolenej slovenskej vlády.
Starú niekoľko rokov, keď stupňovaná hystéria po vražde novinára Kuciaka a jeho priateľky, rozpútala na Slovensku nevídanú smršť protivládnych demonštrácií, na ktorých boli premiér Fico a minister Kaliňák vláčení žumpou. A vykresľovaní ako osoby, z ktorých rúk takmer kvapká krv nebohých zavraždených. Mainstreamové médiá sa neštítili zneužívať pochopiteľné bolesti nešťastných rodičov zavraždeného novinára.
Tieto pravostredové vlády síce neboli schopné rozumne vládnuť, zato však plnili správne príkazy z Bruselu a Washingtonu. Pred necelými dvoma rokmi však prišli parlamentné voľby, v ktorých zvíťazil Robert Fico a sociálni demokrati oboch smerov (Smer, Hlas) a po doplnení Slovenskou národnou stranou, vznikla ľavostredová vláda. Táto vláda nie je pravda bez istých čiastkových problémov. Kontroverzné rozhodnutia vznikajú predovšetkým na ministerstvách vedených neskúsenými národovcami. Ale stále je táto vláda o triedu vyššie, než všetky komické predchádzajúce pravicové kabinety.
A to s cieľom zabezpečiť pre Slovensko dodávky lacného plynu z Ruska aj po skončení zmluvného vzťahu medzi Gazpromom a jeho ukrajinským partnerom. Slovensko však nie je Nemecko alebo Francúzsko a tak sa ukrajinský prezident (ktorému už dávno vypršal mandát) Zelenskyj, snažil k slovenskému premiérovi správať mierne povedané trochu naduto a arogantne. Vraj žiadny ruský plyn nebude, a pokiaľ ide o tranzitné poplatky za dodávky ruského plynu cez Slovensko (jedná sa o ekvivalent cca 10 miliárd Sk), nech si Slovensko poradí, ako vie. Ficovej vláde predchádzajúce pravostredové kabinety zanechali v podstate rozvrátený štátny rozpočet s vysokými ročnými rozpočtovými deficitmi. Takže aj pol miliardy eur za stratené tranzitné poplatky sú pre Slovensko citeľnou ranou.
No, pokiaľ viem, v čase vietnamskej vojny, keď americké bombardovanie ničilo civilné príbytky ľudí a malo za následok desaťtisíce životov Vietnamcov a americká armáda páchala zločiny, ako napr. v dedine My Lai, nikto z demokratického sveta neopovrhoval stretávaním s americkými prezidentmi Johnsonom a Nixonom, ktorí za túto politiku boli zodpovední. A koniec koncov je veľmi pravdepodobné, že za pár mesiacov sa s "hromadným vrahom" Putinom zíde aj americký prezident. Tak prečo by sa s Putinom nemohol stretnúť v národnom záujme aj šéf výkonnej moci Slovenska.
Na uliciach slovenských miest sa objavilo podľa niekoľkých informácií sto a podľa iných informácií stopäťdesiat tisíc Slovákov, teda povedzme maximálne 1,5 percenta slovenského obyvateľstva. Je to veľa alebo málo?
Nie je napokon vylúčené, že medzi účastníkmi mítingov vo veľkých slovenských mestách sa vo veľkom zúčastnili aj na Slovensku žijúci Ukrajinci. Ostatne, zažil som to na jednej z akcií organizovaných na podporu politiky českej vlády v Prahe, kde sa hrala česká a ukrajinská hymna a obe hymny boli sprevádzané mohutným spevom tu českých, tu ukrajinských občanov. Vtedy som vo svojom článku napísal, že akokoľvek chápem ťaživú situáciu Ukrajincov, ktorí sa vydali hľadať prechodný či nový domov do spriatelenej cudziny, do tej doby, než sa stanú českými občanmi, by sa mali zdržať politických aktivít v prospech českej vlády či opozície. A to isté platí aj pre Slovensko.
Zlý komentátor by dodal, že skôr spravodajskými službami, ktoré tak úspešne rozvrátili v roku 2014 legálne zvolenú ukrajinskú vládu. A v Gruzínsku sa snažia v podstate o to isté.
Ak Slovenská informačná služba (SIS), vypátrala mená týchto ľudí, tak ak ešte sú na území Slovenska (o tom silne pochybujem – vtáčiky už určite uleteli), mali by byť bezodkladne vyhostení z krajiny. To je úplne správne rozhodnutie. O slovenských veciach by si Slováci mali rozhodovať sami.
Vyzerá to, ako keby niektorí opoziční činitelia snáď chceli vyprovokovať ďalší útok atentátnika na slovenského premiéra. Ten však prejavuje príkladnú odolnosť a nebojí sa konfrontácie. Zvolaním Bezpečnostnej rady štátu, na ktorej došlo k závažnému oznámeniu slovenskej spravodajskej služby (SIS) o príprave štátneho prevratu, R. Fico prevzal strategickú iniciatívu.
Snaží sa upevniť rady svojich voličov. A ďalej tiež upevniť svoju vládnu koalíciu, ktorá je v tejto chvíli vlastne koalíciou menšinovou. Od koaličnej SNS už odpadli traja poslanci az koaličného Hlasu boli vyobcovaní štyria poslanci. Je otázka, kto s týmito poslancami pracuje a ako pracuje .... Ak sú v politickom vzduchoprázdne, nebudú mať záujem na rýchlom ukončení svojho mandátu vypísaním mimoriadnych volieb a minimálne pri hlasovaní o nedôvere kabinet podporia. Ale mnohí z nich určite nebudú podporovať prijatie vládnych zákonov, takže vláda by sa dostala do situácie „nevládnutia“. Čo by všetky koaličné strany politicky silne poškodilo. A viedlo by to k poklesu ich preferencií.
Zdá sa, že Fico dosiahne jedno veľké politické víťazstvo, ktoré bude spočívať v tom, že na Slovensku bude naďalej prúdiť lacný „azerbajdžanský“ zemný plyn cez ruské a ukrajinské územie, čo ochráni záujmy širokých vrstiev slovenských občanov. Slovenská opozícia potom nebude môcť zabrániť veľkej časti Slovákov, aby nevideli v R. Ficovi nového Jánošíka.
V prebiehajúcom zápase o charakter krajín strednej a východnej Európy je Ficov politický boj veľmi významný. Buď východná a stredná Európa bude kolóniou Spojených štátov a ekonomicky vyspelejšej západnej Európy, alebo si o svojom osude bude rozhodovať sama podľa svojich národných záujmov. Slovenská vláda dáva prednosť lacnému ruskému plynu pred drahým LNG plynom americkým.
Na zhromaždení opozičných síl v Bratislave som videl v televíznom šote hovoriť aj herca Bolka Polívku. Mám tohto herca veľmi rád, je to veľký umelec, ktorého herecké majstrovstvo skutočne dozrelo. Ale politicky je to popleta, ktorý zabúda na jednu vec, ktorá je blízka prevažnej väčšine Slovákov. A síce, že čokoľvek prichádza z Prahy či Brna, akejkoľvek grófskej či kniežacej rady z Česka, budí vo väčšinovej slovenskej spoločnosti skôr odpor. Videl som v televízii Polívkovo vyjadrenie, jednu jeho sentenciu: „Nenechajme si vziať demokraciu, nenechajme si vziať úsmev, nenechajme si vziať slobodu“. Kde bol B. Polívka, keď na jar 2022 po invázii ruských vojsk na Ukrajinu boli s vedomím českej vlády zastavené desiatky opozičných serverov?
A mal by si klásť otázky, je demokracia na Slovensku naozaj ohrozená? Je naozaj sloboda na Slovensku ohrozená? Všetci účastníci opozičného zhromaždenia v Bratislave vrátane neho sa mohli úplne demokraticky a slobodne vyjadriť. Demonštrácia sa zišla a rozišla a polícia, pokiaľ viem, úplne nezasahovala.
Spomínam si na protesty tzv. Žltých viest vo Franci pred pár rokmi proti Macronovej politike. V Paríži a v desiatkach francúzskych miest boli policajné manévre. Dochádzalo k ostrým stretom s demonštrantami a mnoho z nich bolo zabitých. Prišiel do Paríža na zhromaždenie francúzskych nespokojencov niekto z českých hercov, aby ich podporil vášnivou rečou? Nestalo sa tak.
Slovenské veci sú naozaj vecou Slovenska, a aj keď máme pocit, že musíme nášho mladšieho brata ochraňovať pred ním samým, nerobme to. Náš brat si poradí a poradí si aj R. Fico, jeho vláda a jeho strana a ja mu držím palce."
________________________________________________
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik