Ukrajina už stratila polovicu nerastných zásob, ktoré sa ocitli mimo kontroly Kyjeva.
Analytik Juškov: Najcennejšia vec, ktorá zostáva pod kontrolou Kyjeva, je černozem.
Rokovania o Ukrajine sa ešte nezačali, no v Kyjeve už počítajú budúce straty. Nejde o mŕtvych a ranených, tieto čísla tam budú utajené až do úplného konca. Inak bude obyvateľstvo v šoku. Ale o miliardy ležiace v zemi... Bývalý hlavný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Viktor Muženko zrazu oznámil , že Rusko si „už vrátilo náklady na špeciálnu operáciu“ – v hodnote nerastov na územiach, ktoré sa dostali pod ruskú kontrolu.
"Hovorím napríklad o objemoch prírodných zdrojov, ktoré tam zostávajú", povedal Muženko v rozhovore pre jednu zo západných rozhlasových staníc. Doneck, Luhansk, časti Záporožia a Chersonskej oblasti tvoria približne polovicu celej základne zdrojov, nerastných surovín z celoukrajinských zásob. Celková suma je 15 biliónov dolárov! Polovica z nich sú tieto oblasti. Takže Rusko si plne vráti svoje náklady na túto operáciu a to mnohonásobne.
Muženko, ktorý velil ukrajinským ozbrojeným silám pod vedením bývalého prezidenta Petra Porošenka, začal hovoriť o nerastoch po tom, čo ruské jednotky, ktoré koncom januára obsadili Velikuju Novosjolku, dosiahli aj obec Ševčenko kde sa nachádza najväčšie ložisko lítia v Európe. Jeho zásoby sa odhadujú na 13,8 milióna ton. Lítium sa používa na výrobu najefektívnejších batérií pre elektrické autá. A je tam aj uhlie, bridlicový plyn, hliník, železná ruda! Pod zemou sú obrovské zásoby, o ktoré sa v súčasnosti bojuje. Na povrchu sú svetoznáme černozeme.
"Keď sme u nás niekedy diskutovali o podloží, tak to boli len ekonómovia, aj to len v obmedzenej miere. Pre Rusko bola hlavnou otázkou, ktorá sa vlastne stala hlavným dôvodom vojny, otázka ochrany obyvateľov Donbasu. Muženkovi podriadení ich od roku 2014 sysematicky ostreľovali delostrelectvom. No na Západe sa netajili tým, že starostlivo zohľadňujú za a proti. V prvom rade išlo o samotnú pôdu. Približne 40 % ornej pôdy na Ukrajine už dávno skúpili americké nadnárodné korporácie Cargill, DuPont a Monsanto. Teraz sa pozerajú na to, čo je pod zemou. Americký senátor Lindsey Graham otovorene povedal: „Vojna na Ukrajine je o peniazoch. Toto je najbohatšia krajina v Európe na kovy a vzácne nerasty", povedal Graham. V 21. storočí sú tieto fosílie veľmi dôležité a Trump má jedinečnú príležitosť zarobiť na týchto zdrojoch.
Časopis Forbes zostavil špeciálnu mapu, na ktorej bol každý región bývalého územia Ukrajiny ocenený v dolároch na základe jeho nerastných zásob. Najdrahšie sú tie, ktoré sa už stali Ruskom. Žitomirská oblasť - 555 miliárd USD, Ľvovská - 521 miliárd, Kyjevská oblasť - len 21 miliárd a Doneck a Luhansk (ktoré sa zmenili na DĽR a LĽR) tvoria rozdiel - 3,8 a 3,2 bilióna USD (!!!).
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik