Ukrajina podľa včerajších správ renomovaných agentúr potrebuje akútne dodávky plynu. Ochota ukrajinského prezidenta obnoviť dodávky plynu z Azerbajdžanu automaticky neznamená, že pôjde aj o plyn v dostatočných objemoch pre Slovensko. Ukrajina chce pomáhať v dodávkach s plynom najmä sebe, nie Európe. “Azerbajdžanský” plyn, ktorý plánuje Ukrajina odoberať je však v skutočnosti z časti ruský.
Ukrajinská armáda pritom včera znovu zaútočila americkými raketami HIMARS na Ropovod Družba. Nebol to prvý pokus Ukrajiny odstaviť Európu od ruskej ropy, rovnaký pokus mali ukrajinské ozbrojené sily pred mesiacom. Ropovod Družba je najväčší diaľkový ropovod na svete v celkovej dĺžke takmer 9 tisíc kilometrov, ktorý prechádza cez Bielorusko, Poľsko, Českú republiku, Slovensko, Maďarsko a Nemecko.
Napriek deklaráciám o podpore európskej energetickej bezpečnosti sa ukazuje, že prezident Zelensky chce jednostranne zlikvidovať dodávky plynu ale aj ropy z Ruska, pričom jemu samotnému plyn z Ruska pri dodávkach na Ukrajinu vadiť zjavne nebude. Situácia s plynom je podľa zdrojov Reuters a FT v súčasnosti tak kritická, že Ukrajina potrebuje akútne plyn, pričom dováža napríklad aj malé objemy plynu z Maďarska. To je ironické vzhľadom na to, že po zničení plynovodu Nord Stream a po jednostrannom zastavení dodávok ruského plynu do Európy prezidentom Zelenským uskutočnila Ukrajina pred krátkym časom aj sabotáž aj na Turk Stream.
Podľa bývalého šéfa ukrajinského prevádzkovateľa tranzitného systému, Serhija Makogona, objem plynu v ukrajinských zásobníkoch klesol na takmer kritickú úroveň 10 %. Denná spotreba plynu na Ukrajine je 110 miliónov kubických metrov (mcm), domáca produkcia 52 mcm, odčerpávanie zo zásobníkov 58 mcm, maximálny možný denný výber pri nízkej naplnenosti 60 mcm. Očakávanú spotrebu pri mrazoch až 150 mcm denne nie je možné pokryť.
Ukrajina preto musí urýchlene začať dovážať plyn vo veľkých objemoch a za akúkoľvek cenu, aby predišla energetickej kríze. A to zjavne aj plyn ruský, od ktorého prezident Zelensky jednostranne odstrihol celú Európu vrátane Slovenska.
Prezident Ukrajiny Zelensky sa na medzinárodnej scéne prezentuje ako spoľahlivý partner. Pritom sa sám, jednostranne rozhodol, že do Európy už ruský plyn nebude cez Ukrajinu tranzitovaný a Ukrajina sa snaží sabotovať vojenskými útokmi v podstate všetky dodávky plynu aj ropy do Európy. Ak má však problém s energiami Ukrajina, tak „musí“ elektrickú energiu v čase výpadkov zabezpečovať Slovensko, časť plynu na Ukrajinu dodáva Maďarsko. Prezident Zelensky s ohľadom na súčasnú katastrofálnu situáciu s plynom na Ukrajine vyhlásil, že Ukrajina je pripravená tranzitovať azerbajdžanský plyn do Európy. Experti však pochybujú, že Azerbajdžan má kapacitu dodávať veľké nové objemy plynu do Európy cez Ukrajinu, čo opakovane zaznieva na medzinárodných fórach medzi odborníkmi s tým, že časť plynu deklarovaného ako azerbajdžanský je v skutočnosti ruského pôvodu, pričom sa využívajú tzv. swapové operácie, pri ktorých sa ruský plyn len preceňuje a vydáva za azerbajdžanský.Už nebude predstaviteľom EÚ a prezidentovi Zelenskému vadiť, že sa financuje vojna proti Ukrajine z ruského plynu?
Tento prístup prezidenta Zelenského jednostranne a iba vo svoj vlastný prospech na úkor ostatných riešiť situáciu s plynom ukazuje jeho pokrytectvo. V prvom rade chce zachrániť vlastnú ekonomiku za cenu využívania ruského plynu pod iným označením. Ak má slovenská vláda snahu zabezpečiť rovnaký plyn je označovaná, že ťahá Slovensko von z EÚ.
Odstrihnutie dodávok plynu, ktoré je proti ekonomickým záujmom členských krajín EÚ a následne riešenie si iba svojich záujmov dodávkami plynu z Ruska pre svoj vlastný prospech ukazuje na nepripravenosť Ukrajiny stať sa členom Európskej únie. Nepochopenie fungovania EÚ, nerešpektovanie európskych hodnôt, ako sú solidarita, spolupatričnosť, reciprocita a demokracia. Naopak zo strany prezidenta Zelenského môžeme vidieť iba jednostranné uprednostňovanie vlastných záujmov na úkor všetkých, najmä však spoločnej európskej energetickej bezpečnosti. EÚ by mala okamžite zasiahnuť a zabezpečiť, aby boli v plnej miere obnovené dodávky ruského plynu do Európy, čo pomôže stabilizovať ceny plynu aj elektrickej energie. Aj samotné členské krajiny EÚ budú mať problémy napĺňať zásobníky na budúcu vykurovaciu sezónu. Obnovenie dodávok ruského plynu v čo najkratšom čase by preto mala byť hlavná priorita EÚ. Pripomeňme, že ceny plynu boli pred začiatkom konfliktu na polovičnej úrovni ako sú v súčasnosti. Uvoľnenie dodávok ruského plynu by mohlo znížiť súčasné ceny plynu približne o 10 €/MWh.
Jedným z dôvodov, prečo prezident Zelensky presadzuje pokračovanie vojny je aj jeho zotrvanie vo funkcii prezidenta, keďže voľby na Ukrajine sa pre stanné právo nemôžu konať, hoci jeho päťročné funkčné obdobie už uplynulo. Podľa prieskumov podpora prezidenta Zelenského významne klesá a čelí kritike zo strany opozície aj niektorých predstaviteľov armády. Napriek tomu, že v prvých mesiacoch invázie jeho popularita výrazne vzrástla, po takmer troch rokoch vojny zaznamenal významný pokles podpory na Ukrajine. Prieskum zverejnený v novembri 2024* ukázal, že len 16 % Ukrajincov by ho zvolilo na druhé funkčné obdobie, pričom 60 % si želá, aby nekandidoval znova. Tento pokles popularity je pripisovaný vysokým stratám na životoch a predlžujúcemu sa konfliktu. Zelensky čelí aj kritike za svoje riadenie vojnových výziev a Ukrajina masívnej korupcii (správa OECD).
Martin Halás, člen Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie
*www.thetimes.co.uk/article/zelensky-popularity-poll-fallen-three-years-war-stzqf5bpn?utm
Zdroje: https://www.ft.com/content/a761a71c-f9c2-4a45-a594-8624dfe964da?utm
https://openiazoch.zoznam.sk/energetika/ukrajina-musi-urychlene-zacat-dovazat-plyn/
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik